Zapytanie o cenę – procedura krok po kroku
Zamawiający jest uprawniony do samodzielnego podejmowania decyzji o wyborze trybu udzielenia zamówienia publicznego, w tym trybu zapytania o cenę. Jednak w przypadku trybów niekonkurencyjnych, aby móc skorzystać z konkretnej procedury, konieczne jest spełnienie ustawowych przesłanek. Zapytanie o cenę to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający kieruje pytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprasza ich do składania ofert (art. 69 ustawy Pzp).
Wartość zamówienia może zostać ujawniona zarówno przed jak i po otwarciu ofert
Pytanie: Pytanie Czy zasady ujawniania załączników protokołu dotyczą także kosztorysu inwestorskiego określającego wartość zamówienia w robotach budowlanych? W którym miejscu protokołu należy wpisać kwotę zakupów? Czy wolno ujawnić wartość zamówienia tuż po jego ogłoszeniu, skoro dopiero na otwarciu ofert udostępnia się informację o wysokości środków, jakie zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację umowy? Na jakiej podstawie można odmówić przekazania takich danych?
Informując w dokumentacji postępowania o powołanej komisji przetargowej, należy dodatkowo wskazać podstawę jej utworzenia
Pytanie: Pytanie Mam problem z wypełnieniem formularza protokołu. Czy rubryki, które nie dotyczą danego postępowania, należy skreślić, a pozostałe zaznaczyć, np. znakiem X? Co wpisać w punkcie A.2 – komisja przetargowa? W jednostce działa stała komisja. W każdym postępowaniu przewodniczący bądź zastępca powołuje jej skład dokumentem „Powołanie komisji przetargowej”. Dzieje się to na podstawie zarządzenia. Jakie dokumenty wpisać jako załączniki do protokołu?
Organizator przetargu może uznać zarzuty z odwołania wniesionego po terminie
Teza: Zamawiający jako gospodarz postępowania ma prawo poprawić błędy, jeśli istnieją ku temu wymierne podstawy. Może to zrobić nawet wówczas, jeśli odwołanie zostanie wniesione po terminie. (Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z 26 listopada 2013 r.; sygn. akt KIO 2656/13)