Brak rubryki kryterium oceny w formularzu oferty – czy unieważnić postępowanie?
Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym o wartości poniżej progów unijnych na dostawy kart podarunkowych w formie kart elektronicznych. Jako kryteria oceny ofert przyjęłam: cenę – 80%, liczbę placówek handlowych udzielających rabatu – 15% i zbiorczą aktywację kart – 5%. Przystępując do oceny ofert, zorientowałam się, że we wzorze formularza ofertowego nie ujęłam kryterium – zbiorczej aktywacji kart. W konsekwencji żaden z wykonawców nie podał mi informacji, czy takową aktywację posiada. W jaki sposób ocenić oferty? Czy przyjąć, że każdy z wykonawców posiada możliwość zbiorczej aktywacji i przyznać najwyższą liczbę punktów w tym kryterium? Czy raczej powinnam unieważnić przetarg?
Sprawdź właściwą ścieżkę przekazania pliku z podpisem w formacie .xades
Pytanie: Wykonawca twierdzi, że opatrzył ofertę zewnętrznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie .xades. Przesłał w związku z tym 1 plik z podpisem zapisany z rozszerzeniem .xades oraz 1 plik dokumentu w formacie pdf. Po otwarciu pliku przesłanego w formacie pdf nie widnieją na zawartych w nich dokumentach kwalifikowane podpisy elektroniczne. Czy, aby skutecznie złożyć zewnętrzny podpis elektroniczny, wystarczy wysłać 1 plik z dokumentem bez podpisu i 1 plik zawierający podpis z rozszerzeniem .xades? Czy też oprócz przesłania pliku z podpisem z rozszerzeniem .xades, w pliku z dokumentem w formacie pdf również powinny być widoczne kwalifikowane podpisy elektroniczne?
Ponowny brak ofert i możliwości zlecenia zamówień – co robić?
Pytanie: W ramach projektu unijnego kupujemy różnorodną aparaturę i sprzęt służące do zwiększenia potencjału dydaktycznego uczelni. Zakupy rozłożone są na 3 lata (2024–2026). Sprzęt pogrupowany został (m.in. ze względu na tryb) na kilka kategorii. W jednej z nich już dwukrotnie unieważniliśmy jedno z postępowań, gdyż nie otrzymaliśmy żadnej oferty. Postępowanie zostało ponowione, ponieważ w tej kategorii dostaw są jeszcze do zakupu inne, podobne funkcjonalnie urządzenia. Wartość unieważnionego postępowania nie przekracza 130.000 zł netto, jednak jest to zamówienie udzielane w częściach i mamy jeszcze zaplanowane postępowania w tej kategorii dostaw. Czy istnieje podstawa do realizacji unieważnionego dwukrotnie zamówienia trybem właściwym dla jego jednostkowej wartości poniżej 130.000 zł netto i realizacji poza ustawą? Czy jednak powinniśmy próbować udzielić zamówienia aż do skutku?
Obowiązek czy prawo – czy wykonawca musi złożyć ofertę po zawarciu umowy ramowej?
Pytanie: Czy po podpisaniu umowy ramowej wykonawcy maja obowiązek skladana ofert wykonawczych? jakie są konsekwencje bierności wykonawców?
Kiedy zamawiający może uniemożliwić wykonawcom zatrudnianie podwykonawców?
Pytanie: Czy w postępowaniu na okres 1 roku na dostawy tablic rejestracyjnych można zrezygnować z rozdziału „Podwykonawcy” w SWZ?
Jak ocenić podpis elektroniczny złożony na jednym pliku w paczce innych dokumentów?
Pytanie: W postępowaniu krajowym wykonawca złożył plik w formacie pdf, w którym zamieścił kilka różnych dokumentów i oświadczeń (formularz ofertowy, oświadczenie o braku przesłanek wykluczenia, odpis z KRS i potwierdzenie wykonania przelewu wadium). Plik pdf podpisał jednym podpisem kwalifikowanym PadES-BES w środku za jednym z oświadczeń. Czy jeśli mamy jeden plik, a w nim jeden podpis, to obejmuje on wszystkie dokumenty?
Czym jest „katalog elektroniczny” z ustawy Pzp?
Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie poniżej progów UE, którego przedmiotem są roboty budowlane obejmujące regulację (naprawę) pionowych wpustów studni rewizyjnych oraz urządzeń ściekowych z konstrukcją odciążającą i uzupełnienie masą bitumiczną, wraz z ewentualną wymianą włazu żeliwnego w przypadku uszkodzeń. W dokumentach postępowania zamawiający zawarł zapisy: w SWZ – nie przewiduje się złożenia oferty w postaci katalogów elektronicznych, w ogłoszeniu o zamówieniu w sekcji III pkt 3.12) Oferta – katalog elektroniczny: Nie dotyczy. Wykonawca złożył ofertę i załączył plik podpisany „Katalog elektroniczny” zawierający opis i zdjęcia włazów bezkołnierzowych. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić zamawiający?
Czy wykonawca musi podpisać karty katalogowe pobrane ze stron WWW?
Pytanie: Zamawiający wymagał złożenia przedmiotowych środków dowodowych z ofertą. W SWZ zawarto zapis: „Przedmiotowe środki dowodowe składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej. Czy karty katalogowe sprzętu komputerowego pobrane ze strony producenta muszą być podpisane podpisem elektronicznym? Czy należy je przetłumaczyć na język polski? Zamawiający jest w stanie bez tłumaczenia zweryfikować parametry techniczne.
Czy w trybie z wolnej ręki wolno podpisać tradycyjną umowę po negocjacjach elektronicznych?
Pytanie: Będę przeprowadzać postępowanie w trybie z wolnej ręki z art. 305 pkt 1 w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Procedurę (wysłanie zaproszenia do negocjacji i same negocjacje) zamierzam przeprowadzić za pomocą poczty elektronicznej. Czy po przeprowadzonych negocjacjach można podpisać umowę tradycyjnie tzn. „ręcznie” na papierze czy musi być ona podpisana elektronicznie? Firma ma siedzibę niedaleko nas i moglibyśmy spotkać się osobiście, a dodatkowo omówić sprawy organizacyjne.
Zasady sporządzania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych 2025
Do 1 marca każdego roku zamawiający mają obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie o zamówieniach publicznych udzielonych w poprzednim roku. Z naszego opracowania dowiesz się, m.in. które wydatki należy uwzględnić w sprawozdaniu. Przeczytasz, jak przekazać sprawozdanie w związku z działaniem platformy e-Zamówienia. Zyskasz także pewność, czy właściwie wypełniasz obowiązek sprawozdawczy w odniesieniu do zamówień udzielonych z wyłączeniem procedur Pzp np. zleconych na potrzeby pomocy obywatelom Ukrainy.