Z jaką datą trzeba zatwierdzić protokół postępowania?
Pytanie: Prace komisji przetargowej kończą się 15 maja, informację o wyniku postępowania opublikowano także tego dnia. Z jaką datą kierownik zamawiającego powinien zatwierdzić protokół ZP-TP w pozycji 33?
Warunki udziału w zamówieniu na licencję na oprogramowanie i urządzenia informatyczne
W ramach zamówienia licencji na oprogramowanie i urządzenia informatyczne osoby merytoryczne z działu informatycznego chcą, by postawić następujący wymóg w ramach opisu przedmiotu zamówienia, co do którego mam w wątpliwości: dostępność części zamiennych przez okres 10 lat. Postępowanie finansowane jest ze środków unijnych. Czy taki wymóg w ramach opisu przedmiotu zamówienia jest dopuszczalny?
Reguły szacowania umów zleceń na usługi sprzątania
Pytanie: Czy ustalając wartość zamówienia na usługi udzielane w ramach umowy zlecenia bądź o dzieło, należy przyjąć, że każda z nich jest oddzielnym zamówieniem? W przypadku takich umów nie ma zastosowania przesłanka podmiotowa, jedynie czasu i tożsamości przedmiotowej. Przykładowo w tym samym czasie, podpisujemy umowy zlecenia na sprzątanie pomieszczeń biurowych w różnych budynkach z trzema różnymi osobami. Czy określając wartość zamówienia, powinniśmy zsumować umowy, czy jednak każda z nich jest odrębnym zamówieniem?
Podmiot trzeci nie potwierdził, że spełnia warunki i nie podlega wykluczeniu – dalsze kroki
Pytanie: Zamawiający z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp wezwał wykonawcę do złożenia dokumentów podmiotu trzeciego tj. do złożenia oświadczenia z art. 125 ust. 5 ustawy Pzp. Wykonawca w terminie wskazanym przez zamawiającego nie uzupełnił tych dokumentów. Czy w związku z tym, że podmiot trzeci nie potwierdził, iż spełnia warunki udziału w postępowaniu oraz nie podlega wykluczeniu, zamawiający ma obowiązek wezwać go na podstawie art. 122 ustawy Pzp do zmiany podmiotu trzeciego lub do złożenia oświadczenia, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu?
Ograniczenie dostępu do zamówień publicznych dla państw spoza UE (wyrok TSUE w sprawie C-652/22)
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2024 r. w sprawie C-652/22 dotyczy interpretacji przepisów dotyczących udziału podmiotów z państw trzecich w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych toczących się na terenie Unii Europejskiej.
Jakie są skutki brak podpisu kierownika zamawiającego na protokołach?
Pytanie: Przekazując akta postępowań z 2022 roku do archiwum, stwierdzono brak podpisów kierownika zamawiającego na dwóch protokołach postępowania. Z uwagi na fakt, że kierownik przeszedł na emeryturę, nie ma możliwości uzupełnienia podpisu. Wszystkie dokumenty w sprawach jak powołanie komisji przetargowej, SWZ, zawiadomienia/wezwania, w tym informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty, są podpisane. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy jest to poważne uchybienie i czym poskutkuje w przypadku ewentualnej kontroli?
Jak zgodnie z Pzp oszacować usługi doradcze
Pytanie: Zamawiający korzysta z usług doradczych firm zewnętrznych. Z racji tego, że na rynku są firmy doradcze, które mają szeroki zakres działalności, bo m.in. korzystają z podwykonawstwa, zachodzi ryzyko, że z jednym wykonawcą zamawiający zawrze więcej niż jedną umowę na usługę doradczą. Jak zatem oszacować usługi doradcze?
Jak zapobiec temu, by w przetargu brali udział nierzetelni wykonawcy?
Pytanie: Czy zamawiający może zastosować w SWZ (tryb podstawowy bez negocjacji) zapisy ograniczające dostęp do zamówienia (czy na poziomie wykluczenia, odrzucenia lub warunków udziału w po stępowaniu) tym wykonawcom, którzy wykonali zamówienia polegające na dostawie i montażu określonego sprzętu (uzyskali za to referencje), ale w których istotne wady pojawiły się dopiero na etapie eksploatacji, a nie dostawy czy montażu, przy czym wynikają one z błędów popełnionych przez tych wykonawców?
Jak technicznie przebiega badanie i ocena ofert – kolejność wypełniania dokumentów
Pytanie: Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane w trybie podstawowym. W ofertach poprawiliśmy omyłki rachunkowe, zbadaliśmy, czy oferty zawierają RNC itd., a następnie stworzyliśmy kartę badania oferty oraz kartę indywidualnej oceny ofert (dla każdego członka komisji przetargowej). Po utworzeniu tego rankingu wezwaliśmy wykonawcę X nr 1 w rankingu do złożenia podmiotowych środków dowodowych. Wykonawca X nie złożył dokumentów, więc jego oferta podlega odrzuceniu. Następnie stworzyliśmy:�drugą kartę indywidualnego badania ofert, gdzie dodano przesłanki odrzucenia wykonawcy X wraz z propozycją uzasadnienia prawnego i faktycznego odrzucenia oferty oraz �nową kartę indywidualnej oceny ofert już bez wykonawcy X. Wezwaliśmy wykonawcę Y do złożenia dokumentów, ale on również będzie podlegał odrzuceniu. Stworzyliśmy trzecią kartę badania ofert uwzględniającą przesłanki odrzucenia wykonawcy X i wykonawcy Y oraz nowy ranking ofert, już bez wykonawcy Y. Czy nasze działania są prawidłowe? Czy jednak powinna być utworzona jedna karta indywidualnego badania oferty już na końcu postępowania? Jak w praktyce odbywa się ocena i badanie ofert?