Zamówienia sektorowe w ustawie Pzp – definicja pojęcia i sposób udzielania

Zamówienie sektorowe to specyficzny rodzaj zamówienia, które jest udzielane przez zamawiającego sektorowego. Służy ono do prowadzenia działalności w jednym z rodzajów działalności sektorowej, które są wymienione enumeratywnie w ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa Pzp zawiera szczegółowe przepisy dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych oraz zasadności ich stosowania w kontekście działalności sektorowej. Procedury te mają na celu zapewnienie efektywności w sektorach, które są kluczowe do funkcjonowania gospodarki. Między innymi o tym, kiedy zamawiający ma status sektorowego i kiedy w świetle prawa udziela zamówienia sektorowego, piszemy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego również, jak przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia sektorowego i sprawdzisz, czym w praktyce różni się ten specyficzny rodzaj zamówienia od pozostałych zamówień ustawowych.

Zamawiający powinien wyciągać wnioski z przedmiotowego środka dowodowego

Przedmiotowe środki dowodowe to dokumenty służące potwierdzeniu zgodności oferowanych produktów z wymaganiami zamawiającego określonymi w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający powinien dokonywać całościowej oceny oferty, w tym brać pod uwagę wszelkie informacje przedstawione przez zamawiającego lub pozyskane samodzielnie w toku analiz własnych.

Na czym polegają omyłki w ofertach w Prawie zamówień publicznych

Zgodnie z przepisami ustawy Pzp zamawiający poprawia w ofercie oczywiste omyłki. Do ich grona zaliczają się oczywiste omyłki pisarskie, oczywiste omyłki rachunkowe oraz inne omyłki polegające na niezgodności oferty z treścią specyfikacji warunków zamówienia. Fakt popełnienia omyłki nie powinien budzić wątpliwości zamawiającego. Sprawdź jakie są sugestie Krajowej Izby Odwoławczej. 

Kto podpisuje zobowiązanie do udostępnienia zasobów wykonawcy?

Pytanie: Kto ma podpisać zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby? Oczywiste jest dla mnie, że podmiot udostępniający zasoby. Tymczasem, skoro ofertę składa wykonawca, to czy wobec tego jego podpis nie powinien również znaleźć się na oświadczeniu?

Formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ) – co to jest, jak go wypełniać?

Wykonawcy, którzy biorą udział w przetargach, muszą od razu z ofertą złożyć wstępne oświadczenie, w którym potwierdzają, że spełniają postawione warunki udziału w postępowaniu i nie podlegają wykluczeniu z niego. W przypadku zamówień o większych wartościach tzw. unijnych oświadczenie składa się na formularzu JEDZ (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia). Kiedy według ustawy Prawo zamówień publicznych trzeba złożyć JEDZ? Czy zawsze trzeba podpisać JEDZ kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Jak złożą JEDZ wykonawcy, którzy biorą wspólnie udział w postępowaniu? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule.

Czy zamawiający może kupować towary sprowadzane z Białorusi od dostawcy krajowego?

Pytanie: Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony na dostawę soli drogowej. Wykonawca złożył w przetargu dokumenty, z których wynika, że sól pochodzi z Białorusi, oraz oświadczenie o braku podstaw wykluczenia, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Wykonawca nie powołuje się na podmioty udostępniające zasoby, nie deklaruje udziału podwykonawców, ani nie wskazuje dostawcy, na których przypadałoby ponad 10% wartości zamówienia. Czy aby potwierdzić brak podstaw wykluczenia na podstawie art. 5k ww. rozporządzenia oraz art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej, wystarczy weryfikacja danych zawartych w: 1) rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 z 18 maja 2006 r. dotyczącym środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy, 2) rozporządzeniu Rady (UE) nr 269/2014 z 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, 3) liście sankcyjnej prowadzonej przez MSWiA, 4) Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)?Czy należy odrzucić ofertę ze względu na pochodzenie towaru z kraju objętego sankcjami?

Czy członkowie konsorcjum mogą podpisać się wspólnie na jednym dokumencie?

Pytanie: Ofertę złożyło konsorcjum składające się z dwóch firm, podpisaną przez każdego członka konsorcjum. Nie załączono pełnomocnictwa. Jeden konsorcjant opatrzył ją podpisem kwalifikowanym, druki zaufanym, na ofercie widnieją znaczniki czasu. Czy tak podpisana oferta jest prawidłowa? Dodatkowo złożono oświadczenie wstępne również na jednym druku podpisane przez każdego członka konsorcjum.

Błąd zamawiającego w stawce VAT w SWZ – co dalej?

Pytanie: Zamawiający w formularzu asortymentowo-cenowym, stanowiącym załącznik do SWZ, w jednej z pozycji podał błędną stawkę VAT 8% zamiast 5%. Jednocześnie w adnotacjach w tym załączniku informował, że „W kolumnie nr 8 podano stawkę VAT dla 1 jednostki miary danego asortymentu. W przypadku stwierdzenia rozbieżności w związku z określoną przez zamawiającego stawką podatku wykonawca jest zobowiązany zwrócić się do zamawiającego z zapytaniem w celu wyjaśnienia zapisów SWZ”. Złożono 4 oferty, jedna z nich jest z prawidłową stawką w poz. 5%, w pozostałych zastosowano stawkę 8% wskazaną błędnie przez zamawiającego. Wykonawca, który złożył ofertę z prawidłową stawką, nie zwrócił się do zamawiającego z zapytaniem w celu wyjaśnienia rozbieżności w stawce podatku, a po otwarciu ofert wnioskuje o odrzucenie pozostałych ofert w związku z nieprawidłowym podatkiem. Czy w tej sytuacji zamawiający może uznać, że nastąpiła omyłka, i zgodnie z art. 134 ust. 1 pkt 17 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych i uchwałą Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11) poprawić oferty, czy należy unieważnić postępowanie?