Czy wolno przedłużyć termin realizacji umowy już po jego upływie?

Pytanie: Prowadzę postępowanie na prace konserwatorskie o wartości ok. 3.000.000 zł według zasady konkurencyjności. Z powodu braku ofert w ramach zasady konkurencyjności wybrano wykonawcę na podstawie wyłączenia z Wytycznych. Umowa została zawarta od 27.04.2023 r. do 30.06.2023 r. Aneks przedłużający termin realizacji zawarto od 25.09.2023 r. (po terminie obowiązywania umowy) do 11.12.2023 r. Zamawiający w trakcie realizacji napotkał na problemy z polichromią i przeprowadził konsultacje z konserwatorem zabytków, z których sporządzono notatki. Wniosek wykonawcy o przedłużenie terminu datowano na 18.09.2023 r. i jest on uzasadniony. Jednak czy prawidłowe będzie zawarcie aneksu po upływie terminu obowiązywania umowy i złożenie wniosków też po terminie realizacji?

Czy usługa cateringowa jest usługą społeczną?

Pytanie: Ustalona wartość szacunkowa netto usługi cateringowej wynosi 224.000 euro. Czy zgodnie z art. 359 ustawy Pzp, progiem przeprowadzenia procedury unijnej jest w tym przypadku kwota 750.000 euro jak dla usług społecznych? Czy przy tej wartości mogę przeprowadzić postępowanie krajowe?

Czy umowę najmu wolno zawrzeć na czas nieoznaczony? Wytyczne PZP

Pytanie: Jakiś czas temu zawarliśmy umowę najmu pomieszczenia biurowego na czas nieoznaczony. Czy kontrola NIK może w tym przypadku wykazać nieprawidłowości? Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp jej przepisów nie stosuje się do zamówień lub konkursów, których przedmiotem jest nabycie własności lub innych praw do istniejących budynków lub nieruchomości. Z kolei art. 434 ustawy Pzp stanowi, że umowę zawiera się na czas oznaczony. Skoro ustawy Pzp nie stosuje się do tego rodzaju zamówień, to chyba okres trwania umowy też nie ma zastosowania?

Czy ofertę w przetargu można złożyć w formacie .rar?

Pytanie: Czy składając ofertę skompresowaną w formacie kompresji .rar, wykonawca uchybia przepisom ustawy Pzp i aktów wykonawczych do niej i jego oferta powinna zostać odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp? Czy jest to format dopuszczony rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności? Czy prawidłowy jest zapis w SWZ: „Wśród formatów powszechnych a niewystępujących w rozporządzeniu występują: .rar .gif .bmp .numb ers .pages. Dokumenty złożone w takich plikach zostaną uznane za złożone nieskutecznie”?

Z jaką datą trzeba zatwierdzić protokół postępowania?

Pytanie: Prace komisji przetargowej kończą się 15 maja, informację o wyniku postępowania opublikowano także tego dnia. Z jaką datą kierownik zamawiającego powinien zatwierdzić protokół ZP-TP w pozycji 33?

Postępowanie odwoławcze przed KIO a upływ ważności wadium – jak procedować?

Czy zamawiający jest zobowiązany zwrócić wybranemu w postępowaniu wykonawcy ubezpieczeniową gwarancję wadialną, jeżeli nie ma możliwości zawarcia umowy w terminie związania ofertą ze względu na toczące się przed KIO postępowanie odwoławcze? Czy jednak zamawiający powinien wnioskować do wykonawcy o przedłużenie obowiązywania wadium do czasu zakończenia postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, mimo że nastąpi to po terminie związania ofertą?

Kiedy zwrócić wadium wykonawcom, którzy nie zgodzili się przedłużyć TZO?

Pytanie: Wykonawcy wezwani do przedłużenia terminu związania ofertą (oraz wadium) nie wyrazili na to zgody tzn. w ogóle nie odpowiedzieli na wezwanie. Termin związania ofertą minął, a ich oferty będą podlegały w związku z powyższym odrzuceniu. Czy w tej sytuacji zamawiający zwraca wykonawcom wad ium w terminie 7 dni, o którym mowa w art. 98 ust. 1 ustawy Pzp czy po odrzuceniu ich ofert na podstawie art. 98 ust. 2 ustawy Pzp?

Jak zmodyfikować dokumenty zamówienia, w których podano zbyt długi TZO?

Pytanie: Zamawiający w trybie podstawowym z możliwością negocjacji (nie żądał wadium) pomylił się w SWZ, określając TZO (30 dni policzył bez terminu składania ofert, lecz od dnia następnego). Przykładowo: termin składania ofert wyznaczono na 20 czerwca 2024 r., a TZO na 20 lipca 2024 r. (zamiast 19 lipca 2024 r.)W SWZ widniał oczywiście zapis „Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. Dzień ten jest pierwszym dniem terminu związania ofertą”. Co powinien zrobić zamawiający?