Czy wartość ceny opcji może znacząco przewyższyć kwotę szacunkową zakupu?
Pytanie: W toku prac nad postępowaniem o udzielenie zamówienia na usługi cateringowe pojawiła się konieczność zmian w liczbie gwarantowanych wydarzeń (część przesunięto do prawa opcji bądź w ogóle z nich zrezygnowano), w związku z czym zmieniła się szacowana wartość zamówienia podstawowego i opcji. Po ponownym oszacowaniu zamówienia okazało się, że szacunkowa wartość zamówienia podstawowego wyniosła: 30.000 zł netto, a wartość opcji 230.000 zł netto. Zamówienia udzielamy w częściach. Kryterium wyboru oferty jest cena brutto za 1 osobę przemnożona przez liczbę osób biorących udział w wydarzeniu oraz przez liczbę wydarzeń. Czy w tych okolicznościach szacunkowa wartość zamówienia podstawowego może być znacząco niższa niż szacunkowa kwota opcji?
Czy badać zestawienie cen na etapie oceny ofert, nawet gdy go wówczas nie żądano?
Pytanie: Zamawiający wymagał od wykonawców złożenia zestawienia kosztów realizacji zamówienia, ale dopiero na etapie podpisania umowy. Część oferentów złożyło zestawienie z ofertą, przy czym zawiera ono błędy rachunkowe. Przy prawidłowym podliczeniu cen w zestawieniu cena oferty byłaby inna. Czy zamawiający powinien badać zestawienie kosztów na etapie badania ofert?
Brak zestawień cenowych w każdej z ofert i błędy w wyliczeniu VAT – instrukcja oceny ofert
Pytanie: Nawiązując do pytania z poprzedniej strony, co należy zrobić w sytuacji, gdy tylko część wykonawców złożyła zestawienie kosztów? Dodatkowo, w przypadku wykonawców, którzy złożyli zestawienie kosztów, widać rozbieżności w sposobie wyliczenia VAT. Dodając 23% VAT do wartości netto, wyliczona kwota nie zgadza się z wartością brutto wskazaną przez wykonawcę. Wykonawcy nie podawali w zestawieniu konkretnej stawki VAT, wskazywali jedynie w podsumowaniu wartość netto, wyliczoną kwotę podatku i wartość brutto.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3