Kontrole UZP w I kwartale 2024 roku: przykłady naruszeń w zakresie odrzucania ofert

W I kwartale 2024 roku Urząd Zamówień Publicznych wszczął łącznie 85 kontroli oraz 45 postępowań wyjaśniających. Na stronach urzędu pojawiło się opracowanie, w którym możemy zapoznać się z przykładami naruszeń – tym razem w zakresie decyzji o odrzuceniu ofert w postępowaniu i oceny dokumentów, jakie wykonawcy składają z ofertami i w odpowiedzi na uzupełnienie.

Konsekwencje nieprawidłowej kwalifikacji przedmiotu zamówienia

Procedura udzielenia zamówienia publicznego zależna jest od rodzaju przedmiotu zamówienia. Prawidłowa kwalifikacja - czy to dostawa, czy usługa czy robota budowlana przesądza, które przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych powinny zostać zastosowane do udzielenia zamówienia. Sprawdź, na jakie konsekwencje może narazić się Zamawiający, który nieprawidłowo określi rodzaj przedmiotu zamówienia. 

Jaki zakres zmian w opisie przedmiotu zamówienia jest dopuszczalny w trakcie negocjacji?

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie z wolnej ręki (poniżej progu UE) na zakup trzech samochodów specjalistycznych, dwa z nich są o takich samych parametrach, a jeden inny. W toku prowadzonych negocjacji okazało się, że jeden z tych samochodów może być nabyty, ale w drodze leasingu lub najmu, co nie było wskazane w zaproszeniu do negocjacji (opisie zamówienia) i projekcie umowy. Czy w związku z tym należy unieważnić postępowanie? Zamawiający opublikował ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy, w którym nie ma informacji o ewentualnym leasingu czy najmie. Czy można zrezygnować z zakupu jednego z tych samochodów bez unieważniania procedury? Wykonawca wyraziłby zgodę na zmniejszenie liczby aut.

Czy warunki i kryteria mogą wiązać się z zamówieniem opcjonalnym?

Pytanie: Czy zamawiający może ustalić warunki udziału w postępowaniu oraz kryteria oceny ofert, które są związane zamówieniem opcjonalnym (do którego zlecenia i realizacji równie dobrze może nie dojść)?

Czy umowę najmu wolno zawrzeć na czas nieoznaczony? Wytyczne PZP

Pytanie: Jakiś czas temu zawarliśmy umowę najmu pomieszczenia biurowego na czas nieoznaczony. Czy kontrola NIK może w tym przypadku wykazać nieprawidłowości? Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp jej przepisów nie stosuje się do zamówień lub konkursów, których przedmiotem jest nabycie własności lub innych praw do istniejących budynków lub nieruchomości. Z kolei art. 434 ustawy Pzp stanowi, że umowę zawiera się na czas oznaczony. Skoro ustawy Pzp nie stosuje się do tego rodzaju zamówień, to chyba okres trwania umowy też nie ma zastosowania?

Czy przy zawieraniu umów ramowych i kontraktów wykonawczych dopuszcza się tryb z wolnej ręki?

Pytanie: Mam wątpliwości co do zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki, w przypadku o którym mowa w art. 214 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp przy zawieraniu i realizacji umów ramowych. Czy jeśli w postępowaniu na zawarcie umowy ramowej z zastosowaniem odpowiednio przetargu nieograniczonego nie dojdzie do złożenia oferty ramowej i podpisania umowy ramowej (z wieloma wykonawcami), zamawiający będzie mógł udzielić zamówienia wykonawczego z wolnej ręki? Bądź czy jeśli w przypadku zawarcia umowy ramowej z wieloma wykonawcami po przeprowadzeniu postępowania z zastosowaniem odpowiednio trybu przetargu nieograniczonego nie zostaną złożone oferty wykonawcze w danym postępowaniu, zamawiający będzie mógł udzielić z wolnej ręki zamówienie wykonawcze?

Czy datą zakończenia umowy jest dzień zakończenia prac czy zakończenia odbioru komisyjnego?

Pytanie: Czy w ogłoszeniu o wykonaniu umowy powinnam zaznaczyć, że umowa nie była wykonana w pierwotnym terminie? Otrzymałam informację dotyczącą ogłoszenia o wykonaniu umowy: „Zakończenie robót nastąpiło 27.12.2023 r., kiedy zgodnie z warunkami umowy wykonawca zgłosił gotowość odbioru (w umowie był zapis, że przy odbiorze bez istotnych wad, jest to data zakończonych prac). Odbiór na podstawie protokołu odbioru robót z 15.01.2024 r. – zakończenie odbioru komisyjnego. Jaką przyjąć datę zakończenia umowy i którą wpisać w ogłoszeniu – datę zgłoszenia, czyli 27.12.2023 r. czy jednak zakończenia prac komisji odbiorowej?