Sprawdź, jakie przesłanki przemawiają za tym, że zamawiający ma charakter subsydiowanego
Pytanie: Czy sanatorium sp. z o.o. prowadzące m.in. działalność rehabilitacyjną oraz świadczące inne usługi, otrzymując dotację na roboty budowlane ze środków publicznych w wysokości 90% wartości zadania, musi przeprowadzić postępowanie przetargowe zgodnie z ustawą Pzp? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej? Czy wolno mu przeprowadzić procedurę zgodnie z art. 275 pkt 1 ustawy Pzp? Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych.
Opcja a wznowienie – definicja pojęć i różnice w stosowaniu
Pytanie: Moje pytanie dotyczy wznowienia, o którym mowa w art. 31 ust. 2 ustawy Pzp. Czy wznowienie potocznie zwane „jeszcze raz to samo” oznacza, że zamawiający przewidujący je w dokumentach zamówienia musi zamówić taką samą ilość co w zamówieniu podstawowym i na taki sam czas? Czy wznowienie oprócz konieczności jego uwzględnienia w ustaleniu wartości zamówienia musi być zawarte w kwocie, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia? Czy pomimo zapisów w SWZ o możliwości skorzystania ze wznowienia zamawiający może odstąpić od niego (gdy np. nie będzie miał na nie środków finansowych)? Jaka jest różnica pomiędzy wznowieniem a opcją?
Jeśli do gwarancji wadialnej zawarto aneks, to z ofertą należy złożyć zarówno dokument gwarancji, jak i aneksu
Pytanie: W postępowaniu prowadzonym w trybie otwartym zamawiający przesunął termin składania ofert. Wykonawca uzyskał ubezpieczeniową gwarancję wadialną na pierwotny termin. Następnie zdobył aneks do gwarancji, który uwzględniał nowy termin związania ofertą. Zarówno aneks, jak i sama gwarancja mają tę samą treść, a różnią się jedynie terminem obowiązywania. Wykonawca złożył z ofertą wyłącznie aneks do gwarancji wadialnej, zawierający jednakże pełną treść gwarancji. Czy można przyjąć, że taki dokument właściwie zabezpiecza ofertę?
Jak ocenić niezaszyfrowaną i błędnie złożoną w systemie ofertę?
Pytanie: Jak postąpić w sytuacji gdy wykonawca złożył ofertę na platformie e-Zamówienia za pośrednictwem formularza do komunikacji, a następnie za pośrednictwem formularza do złożenia oferty? Zamawiający nie zapoznał się z treścią oferty złożonej za pośrednictwem formularza do komunikacji, jednak ma możliwość to zrobić jeszcze przed upływem terminu na składanie ofert.
Formy wadium w procedurze zgodnej z zasadą konkurencyjności UE
Pytanie: Zapytanie ogłoszono w Bazie Konkurencyjności w 2022 roku. Zamawiający dopuścił wówczas wniesienie wadium tylko w dwóch formach – pieniądzu i gwarancjach bankowych. Czy było to prawidłowe działanie, czy jednak należało dopuścić wszystkie możliwości wniesienia wadium? Czy za wskazanie tylko dwóch form wadium może być nałożona korekta?
Zeskanowana gwarancja wadialna nie odpowiada przepisom ustawy Pzp
Pytanie: Wykonawca przedłożył gwarancję wadialną w postaci skanu, który następnie opatrzył swoim kwalifikowanym podpisem. Wadium pierwotnie wystawiono elektronicznie, gdyż widnieje na nim podpis gwaranta. Nie zostało jednak złożone w oryginale do postępowania z podpisem gwaranta ubezpieczeniowego. Czy dokument jest ważny?
Zamówienia publiczne w Unii Europejskiej – poznaj konkluzje Rady
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego nr 28/2023 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) pn. „Bardziej uczciwa i skuteczna konkurencja w zakresie unijnych zamówień publicznych na roboty budowlane, towary i usługi” (C/2024/3521).
Kiedy zwrócić wadium wykonawcom, którzy nie zgodzili się przedłużyć terminu związania ofertą?
Pytanie: Zamawiający zwrócił się do wykonawców o przedłużenie terminu związania ofertą. Dwóch z nich nie wyraziło zgody. Czy zamawiający powinien z wrócić wadium tym wykonawcom po upływie pierwotnego terminu związania ofertą czy dopiero po upływie przedłużonego terminu?
Czy można zatrzymać wadium w przypadku odmowy podpisania umowy ramowej i umów wykonawczych do tej umowy?
Zamawiający w postępowaniu powyżej progów unijnych na zawarcie umowy ramowej wymaga wniesienia wadium, które powinno zawierać okoliczności jego zatrzymania z art. 96 ust. 6 ustawy Pzp. Wadium ma zabezpieczać podpisanie umowy ramowej z jednym wykonawcą, z którym następnie mogą być podpisane umowy wykonawcze. Jedną z przesłanek zatrzymania wadium wymienionych w SWZ jest odmowa podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego przez wybranego wykonawcę. Umowa ramowa nie jest umową w sprawie zamówienia publicznego. Czy wobec tego wadium zawierające przesłanki zatrzymania wymienione w art. 98 ust. 6 ustawy Pzp będzie prawidłowe? Czy zamawiający będzie mógł zatrzymać wadium, jeśli wykonawca odmówił podpisania umowy wykonawczej?
Platforma e-Zamówienia – wskazówki dotyczące rejestracji
Platforma e-Zamówienia jest bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej. Jej funkcjonalności umożliwiają pełne przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia. Za pomocą platformy zamawiający nie tylko publikują plany postępowań, ogłoszenia w Biuletynie ZP, przekazują informacje do prezesa UZP oraz składają roczne sprawozdanie z udzielonych zamówień. Umożliwia ona również pełną komunikację z wykonawcami, pozyskiwanie ofert, a następnie ich otwarcie. Dzięki wdrożonej usłudze eSendera z poziomu Platformy można też przekazywać do publikacji w TED ogłoszenia unijne. Aby skorzystać z dostępnych funkcjonalności, trzeba oczywiście zarejestrować się na platformie e-Zamówienia. W artykule piszemy o tym, jak krok po kroku przejść przez proces rejestracji, jakie trudności dość często się pojawiają i jak je rozwiązać. W kolejnej części opracowania przeczytasz, jak dokonywać na platformie poszczególnych działań w toku postępowania.