Omyłka w informacji o „wynagrodzeniu postojowym” – poprawić czy odrzucić ofertę?
Pytanie: Wykonawca w kosztorysie ofertowym na 2023 rok wskazał wynagrodzenie postojowe w wysokości 3%, zaś na 2024 rok podał wynagrodzenie w wysokości 25% należnego wynagrodzenia za świadczenie usługi. W SWZ wskazano, iż wynagrodzenie postojowe nie może przekraczać 5% wynagrodzenia za świadczenie usługi. W tym zakresie oferta wykonawcy na 2024 rok jest niezgodna z dokumentami zamówienia. Wynagrodzenie postojowe nie wchodzi do ceny ofertowej, pozycja ta służy rozliczeniu z wykonawcą w przypadku spełnienia wielu warunków (pozycja pozabilansowa). Jej dodanie lub pominięcie nie wpływa na zakres zamówienia, lecz stanowi świadczenie zastępcze wykonawcy. Czy kosztorys ofertowy na 2024 rok można poprawić zgodnie z art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jako inną omyłkę? Jeżeli tak, to jak dokonać korekty?
Obniżenie ceny asortymentu w umowie na wniosek wykonawcy
Pytanie: W przetargu krajowym z art. 275 pkt 1 ustawy Pzp zamówiliśmy artykuły żywnościowe. Jednym z nich były jaja. Wykonawca zwrócił się do nas o możliwość obniżki ceny jednostkowej na sztuce jajka o 10 gr. Czy należy przeliczać całość zamówienia i wysyłać do prezesa UZP zmianę umowy, gdyż cena do końca roku w zależności od liczby zamówionych jeszcze jajek może ulec niewielkiej zmianie a nie wiadomo, jakie będzie konkretnie zużycie produktu do końca roku?
Nie można uzupełnić właściwie podpisanej oferty
Pytanie: Złożyłem ofertę w postępowaniu krajowym przez platformę przetargową. Przesłałem 9 załączników podpisanych podpisem zaufanym, ale przez omyłkę plik „oferta” załączyłem z folderu „gotowe” zamiast z folderu „gotowe podpisane”. Zamawiający otrzymał 9 podpisanych załączników i ofertę bez podpisu elektronicznego. Ten sam plik, ale podpisany, dosłałem za pomocą platformy przetargowej po ujawnieniu omyłki. Otwarcie ofert miało miejsce 10.03.2023 r. o godz. 8.00, na pliku oferty podpisanej jest data 09.03.2023 r. godz. 19.06. Plik wysłany bez podpisu jest identyczny jak ten dosłany po ujawnieniu braku podpisu. Jednak oferta trafiła do zamawiającego po terminie składania ofert. Jak zamawiający ją oceni?
Funkcja i rola warunków udziału w postępowaniu w rzecznictwie KIO
Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności. Rolą warunków udziału w postępowaniu jest ograniczenie grupy podmiotów do tych, które są zdolne do wykonania danego przedmiotu zamówienia. Nie mogą być sformułowane w sposób nadmierny, ograniczający konkurencję. Minimalny poziom wymagań nie powinien prowadzić do eliminacji z postępowania wykonawców zdolnych do realizacji zamówienia. O zasadach kształtowania warunków udziału w postępowaniu wielokrotnie wypowiadała się Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególna uwagę, formułując wymogi dla wykonawców. Dokonujemy przeglądu najnowszych stanowisk.
Czy umowa podwykonawcza powinna zawierać klauzule waloryzacyjne?
Pytanie: Czy w świetle art. 463 ustawy Pzp w umowie o roboty budowlane zawartej na okres dłuższy niż 12 miesięcy między wykonawcą a podwykonawcą powinny znaleźć się postanowienia przewidziane w art. 436 pkt 4 lit. a i b ustawy Pzp?
Czy można wyrazić zgodę na korektę omyłki w wiadomości na platformie elektronicznej?
Pytanie: Czy wyrażenie zgody przez wykonawcę na poprawienie omyłki w ofercie musi mieć postać elektroniczną opatrzoną podpisem elektronicznym? Czy wystarczy pisemna wiadomość wykonawcy przesłana na platformie zakupowej?
Co grozi wykonawcy, gdy doszło do zmowy cenowej – kary UOKIK i sankcje z PZP
Mało kto pamięta, że ustawa Pzp przewiduje mechanizmy broniące zamawiających przed nieuczciwymi praktykami wykonawców choćby w zakresie niedozwolonego ustalania cen w trakcie przetargu. Jednym z najpoważniejszych naruszeń oferentów w zakresie sterowania cenami są tzw. zmowy przetargowe. Grozi za nie m.in. do 3 lat pozbawienia wolności. Ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym jej nałożenie. Zmowa przetargowa czy zmowa cenowa przedsiębiorców to czyn nieuczciwej konkurencji.
Cena netto podana z rabatem – czy poprawić to jako omyłkę w ofercie?
Pytanie: Zamawiający przeprowadził postępowanie, w którym wskazał, że cenę należy obliczyć jako kosztorysową, uwzględniając zakres zamówienia oraz wszelkie koszty związane z realizacją zamówienia. Kosztorys należało sporządzić metodą uproszczoną polegającą na obliczeniu wartości kosztorysowej robót objętych przedmiarem jako sumy iloczynów ilości jednostek przedmiarowych. Zamawiający otrzymał kosztorys, w którym wyceniono wszystkie pozycje netto i podano wartość netto za całość. W koszt orysie wykonawca wskazał pod pozycją wartość netto – 10% (tzw. rabat, który nie był wyliczony do każdej pozycji, tylko do całości netto) i wartość netto po tzw. rabacie wpisał do formularza ofertowego, dodając do tej pozycji VAT i wyliczył wartość brutto. Czy zamawiający może uznać tzw. rabat i uznać cenę netto po rabacie? Czy może powinien poprawić to jako omyłkę rachunkową i uznać cenę przed rabatem? Czy należy odrzucić ofertę jako niezgodną z warunkami zamówienia (rabat nie został policzony do każdej pozycji)?
Zmowy cenowe w przetargach, wykluczenie wykonawcy z powodu zmowy przetargowej
Czym jest zmowa przetargowa czy inaczej zmowa cenowa w przetargu? Wystąpi ona np. wtedy, gdy przedsiębiorcy, którzy biorą udział w przetargu, uzgadniają między sobą bądź z samym zamawiającym warunki współpracy proponowanej w ofertach np. w odniesieniu do cen czy innych elementów dotyczących realizacji zamówienia publicznego. Mimo, że ustawa Pzp przewiduje mechanizmy, które mają przeciwdziałać zmowom przetargowym, to jednak wciąż nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tego typu praktyk. W artykule piszemy o tym, kiedy występuje zmowa przetargowa, jak i gdzie ją zgłaszać oraz jakie konsekwencje ponoszą podmioty, które są w nią zaangażowane.