Jak ocenić ważność podpisu na ofercie po wygaśnięciu certyfikatu?
Pytanie: W postępowaniu krajowym wykonawca złożył ofertę w terminie składania ofert wraz z pełnomocnictwem udzielonym osobie upoważnionej w sprawach i czynnościach dotyczących postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Raport z wyniku weryfikacji dokumentów wykazał pod plikiem pełnomocnictwa status weryfikacji: „Certyfikat zweryfikowano warunkowo pozytywnie – certyfikat wygasł. Brak znacznika czasu uniemożliwia stwierdzenie, czy podpis elektroniczny był ważny w momencie jego składania”. Ponadto w raporcie są inne następujące informacje: „Typ podpisu: Kwalifikowany podpis elektroniczny Data złożenia podpisu: 2023-04-14 15:07:35 (+02:00) Złożony przez: ......... Wystawca certyfikatu: CN=Centrum Kwalifikowane EuroCert,O=EuroCert Sp. z o.o.,C=PL,organizationIdentifier=VATPL-9512352379 Numer seryjny: ......... Ważny od: 2020-07-22 10:13:50 (+02:00) Ważny do: 2023-07-22 10:13:50 (+02:00)”. Czy w związku z powyższym oferta podlega odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp?
Czy poddostawca zamówienia składa oświadczenie z art. 5k rozporządzenia unijnego?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy oświadczenia wykonawcy dotyczącego przesłanek wykluczenia z postępowania związanych z sankcjami wobec Rosji. Zazwyczaj startujemy w przetargu i oferujemy produkty hiszpańskiego producenta, którego jesteśmy w Polsce wyłącznym dystrybutorem (zazwyczaj jest to ponad 10% wartości zamówienia). Czy powinnam uzupełnić oświadczenie dotyczące dostawcy, na którego przypada ponad 10% wartości zamówienia? Czy należy podać tam dane tego właśnie producenta? W jakich przypadkach powinno się uzupełniać takie oświadczenie?
Zasady publikacji ogłoszeń o wyniku przetargu nieograniczonego wszczętego przed 25.10 br.
Pytanie: Na początku września umieściłam ogłoszenie o zamówieniu publicznym na stronie TED dotyczącym zakupu samochodu w trybie przetargu nieograniczonego. Wybraliśmy wykonawcę i w związku z zakończeniem postępowania chcemy umieścić ogłoszenie o wyniku postępowania. Jak to obecnie zrobić? Dotychczas publikowałam ogłoszenia w Dz.Urz. UE za pomocą Platformy e-Zamówienia.
Publikacja ogłoszeń w Dz.Urz. UE o usługach społecznych i innych szczególnych usługach
Pytanie: Moje pytanie dotyczy ogłoszeń na nowej platformie eNotices2. Czy w przypadku zamówienia na usługi społeczne i inne usługi szczególne prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego (postępowanie na ochronę i monitoring obiektów) należy wykorzystać formularz eforms „Ogłoszenia o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy”? Nie znalazłam innego ogłoszenia, które było w poprzedniej wersji eNotices, tzn. „Usługi społeczne i inne szczególne usługi – zamówienia publiczne”.
Jak opublikować ogłoszenie o wyniku procedury z wolnej ręki wszczętej przed 25.10 br.?
Pytanie: Zamawiający wszczął postępowanie z wolnej ręki na dostawy gazu znacznie przed 25 października 2023 r., wysyłając zaproszenie do udziału w negocjacjach. Nie zamieszczał ogłoszenia. Do negocjacji mimo licznych zmian terminu nie doszło, gdyż wykonawca do nich nie przystąpił. Postępowanie w procedurze unijnej zostało unieważnione. Jak powinno być opublikowane ogłoszenie o wyniku postępowania – przy użyciu eNotices czy eNotices2? Zamówienie było wszczęte przed 25 października br., ale ogłoszenie do niego nie było publikowane.
Jak aktualnie wprowadzić numer ogłoszenia z Dz.Urz. UE na Platformę e-Zamówienia?
Pytanie: Proszę o pomoc z ustaleniem numeru ogłoszenia o zamówieniu, który powinnam wprowadzić w zarejestrowanym postępowaniu na platformie e-Zamówienia. Chciałabym wprowadzić numer ogłoszenia o zamówieniu Dz.Urz.UE. Obecnie ogłoszenia różnią się od tych sprzed 25 października br. Jak wpisać numer, aby system pobrał ogłoszenie? Zarejestrowałam postępowanie, oznaczyłam jako wszczęte, wprowadziłam termin składania i otwarcia ofert, załączyłam wszystkie załączniki, ale jak wchodzę w wyszukiwarkę BZP to nie mogę znaleźć swojego postępowania. Bardzo proszę o pomoc.
Czy wstępne ogłoszenie informacyjne należy przesyłać przez eNotices2?
Pytanie: W dniu 14.11.2023 r. za pomocą platformy https://enotices.ted.europa.eu/userForms przesłałam do publikacji wstępne ogłoszenie informacyjne, które zostało opublikowane w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej 17.11.2023 r. Czy w związku z wprowadzeniem platformy https://enotices2.ted.europa.eu ogłoszenie zostało przygotowane poprawnie?
Czy ogłoszenie opublikowane omyłkowo w eNotice można ponownie opublikować na eNotice2?
Pytanie: Zamawiający, przez niedopatrzenie, po 25.10.2023 r. przekazał do publikacji ogłoszenia o zamówieniu na starych formularzach (e-Notice). Ogłoszenie mimo to zostało przyjęte i wyznaczono termin jego publikacji. Czy obecnie należy opublikować postępowanie ponownie na nowym formularzu (e-Notice2)? Co w takim wypadku z ogłoszeniem opublikowanym na starym e-Notice?
Wysłanie ogłoszeń przez eNotices zamiast eNotices2 – możliwe konsekwencje
Pytanie: Czy wysłanie do publikacji ogłoszenia o zamówieniu powyżej progów unijnych po 25 października 2023 r. za pomocą eNotice zamiast eNotice 2 (ogłoszenie zostało opublikowane w TED 31.10.2023 r.) jest naruszeniem przepisów ustawy Pzp? Jeśli tak, to jakie mogą być tego konsekwencje? Czy w związku z tym należy unieważnić wszczęte w ten sposób postępowanie (na etapie przed upływem terminu składnia ofert)?
Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy w wyrokach KIO
Zarówno w 2022, jak i 2023 roku temat waloryzacji był szczególnie obecny w obszarze realizacji zamówień publicznych. Najpierw przestoje na rynkach różnego rodzaju towarów związane z wojną między Rosją a Ukrainą, potem rosnąca inflacja – m.in. te dwa czynniki sprowokowały ustawodawcę do szerszego zobowiązania zamawiających, aby z wyprzedzeniem pomyśleli o mechanizmach waloryzacyjnych w umowach. Od listopada 2022 roku wszystkie kontrakty w sprawie zamówień publicznych zawarte na czas ponad 6 miesięcy muszą zawierać klauzule waloryzacyjne na wypadek zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia. Za Krajową Izbą Odwoławczą przedstawiamy zbiór orzecznictwa dotyczącego stosowania klauzul w umowach z 2022 roku wraz ze wskazówkami dla zamawiających i wykonawców.