Protokół odbioru może potwierdzać należytą realizację prac

Pytanie: Pytanie Wykonawcy mają wykazać w przetargu, że opracowali co najmniej jedną dokumentację geodezyjną. Na potwierdzenie swojego doświadczenia w tym zakresie oferent przedstawił protokół odbioru. Czy można uznać ten dokument za prawidłowy, jeśli wynika z niego, że wykonawca zrealizował prace zgodnie z umową i terminowo je ukończył?

Podmioty powiązane kapitałowo mogą wykazywać się doświadczeniem w realizacji wzajemnych umów 

Pytanie: Pytanie W prowadzonym postępowaniu zażądaliśmy od oferentów, aby wykazali należyte wykonanie co najmniej 2 usług szkoleniowych. Jedna z firm załączyła do oferty informację o zrealizowanych umowach wraz z referencjami. Okazuje się jednak, że ta sama osoba pełni funkcję prezesa zarówno u przedsiębiorcy, który złożył ofertę jak i u tego, na rzecz którego były realizowane usługi. Czy mamy do czynienia z grupą kapitałową? Czy warunek udziału w postępowaniu należy uznać za spełniony? Mamy wątpliwości, czy opisana realizacja prac była w ogóle możliwa – w referencjach wskazano, że przedsiębiorca w tym samym czasie przeprowadził dla jednej instytucji szkolenia zawodowe 12 grup liczących ponad 150 uczestników. Czy od podmiotu, na rzecz którego wykonawca realizował umowy, możemy żądać informacji na ich temat?

Nie zawsze wolno wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów podmiotu trzeciego

Pytanie W przygotowywanych przez mnie specyfikacjach istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz) zazwyczaj w odniesieniu do podmiotów udostępniających wykonawcy zasoby zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Pzp, żądam przedstawienia zobowiązania do przekazania potencjału, odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS) lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEiDG)oraz oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia z postępowania. Czy w razie niezłożenia takich dokumentów wzywam wykonawcę do ich uzupełnienia, tylko w sytuacji gdy podmiot trzeci będzie brać udział w realizacji umowy? Rozumiem, że taki przypadek wystąpi zawsze przy udostępnianiu wiedzy i doświadczenia?

Korupcja w polskich urzędach „psuje” rynek zamówień publicznych

Większość polskich przedsiębiorców twierdzi, że łapówka jest najłatwiejszym sposobem zdobywania zamówień publicznych. Takie wnioski można było wysnuć z danych przedstawionych na zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji konferencji „Zapobieganie korupcji”.

Data dokumentu nie jest wystarczającą przesłanką do wykluczenia z postępowania

Teza Data wystawienia dokumentu nie może być powodem do wykluczenia z postępowania, w sytuacji gdy jego treść potwierdza spełnienie warunku nie później niż w dniu upływu termin składania ofert.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 kwietnia 2014 r.; sygn. akt KIO 756/14

Błąd w zaokrągleniu ceny nie może spowodować odrzucenia oferty

Teza Zamawiający powinien poprawić w ofercie inne omyłki niepowodujące istotnych zmian w treści oferty. Nie ma znaczenia liczba omyłek, ale ich istotność w ofercie. Dlatego, aby stwierdzić, czy dany błąd jest „inną omyłką”, należy skupić się na sprzeczności oferty z siwz, a nie na przyczynach wystąpienia tego odstępstwa. Jeżeli wykonawca w kosztorysie ofertowym nie zmienił, nie dodał ani nie pominął żadnych pozycji, a tylko nie zastosował zaokrągleń, nie można uznać, że celowo podał błędne dane. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 8 maja 2014 r.; sygn. akt KIO 793/14