Protokół postępowania należy wypełnić także wówczas, gdy zamawiający unieważnił procedurę przed otwarciem ofert

Pytanie:  Pytanie Czy protokół ZP-PN i ZP-1 należy sporządzić w przypadku każdego ogłoszonego postępowania? Czy trzeba przygotowywać tę dokumentację nawet w razie  unieważnienia przetargu przed otwarciem ofert? 

Modyfikacja specyfikacji może dotyczyć warunków udziału w postępowaniu

Pytanie: Pytanie Chciałbym wiedzieć co stanowi treść siwz, a co nie, w kontekście możliwości dokonywania w niej zmian zgodnie z art. 38 ustawy Pzp? Czy jest nią opis warunku wiedzy i doświadczenia?  

Jeśli zamawiający nie zna dokładnej ilości potrzebnego zamówienia, może skorzystać z prawa opcji lub zawrzeć umowę ramową

Pytanie:  Pytanie Przygotowujemy postępowanie na przebudowę drogi gminnej. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że koszt prac wyniesie 2,7 mln zł. W budżecie na ten cel dysponujemy kwotą 1,6 mln. Nie mamy pewności, czy wystarczy nam pieniędzy na całą inwestycję. Czy możemy w związku z tym zażądać od wykonawców ofert w dwóch wariantach, tj. na pełen zakres zadania oraz na ok. 70% prac? Nie chcemy korzystać z zamówień uzupełniających, ponieważ zależy nam na tym, by od razu uzyskać ceny w przykładowo podanych dwóch wariantach.

Inwestor ma prawo rozliczać umowę stosownie do kwoty zarezerwowanej na zamówienie na dany rok budżetowy.

Pytanie: Pytanie Realizujemy inwestycję budowlaną zaplanowaną na 2 lata. Chcemy poinformować w opisie przedmiotu zamówienia, że roboty zostaną rozliczone w 2014 roku maksymalnie do wartości X zabezpieczonej w budżecie na ten okres. Dalsza część wynagrodzenia będzie wypłacona w 2015 roku, czyli stosownie do kolejnego planu wydatków jednostki, chyba że w trakcie realizacji zamówienia pozyskamy dodatkowe środki finansowe na rok 2014.  Planujemy wprowadzenie takie zapisu, gdyż nie mamy zabezpieczonej kwoty na całość prac. Czy takie postanowienia w opisie przedmiotu zamówienia są zgodne z ustawą Pzp? Czy powinniśmy wskazywać przy tym konkretne kwoty?