Wyeliminowanie zmów przetargowych wpłynie na zwiększenie konkurencyjności w zamówieniach publicznych

Zwiększanie poziomu konkurencji w zamówieniach publicznych oraz wyeliminowanie zmów przetargowych to zadania jakie stawia sobie Urząd Uchronny Konkurencji i Konsumentów w nowym projekcie polityki konkurencji i konsumentów na lata 2014-2018.

Trzeba pamiętać o prawach autorskich w przetargach publicznych

 Stworzenie odpowiednich zapisów umownych dopasowanych do indywidualnych potrzeb zamawiającego może powodować, że będziemy mieć do czynienia z utworem chronionym prawem autorskim. W takim przypadku jego rozpowszechnianie przez inne jednostki jest niegodne z prawem i grozi procesem.

Progi w  zamówieniach publicznych – jak je ustalić i wybrać odpowiednią procedurę

Prawidłowe oszacowanie wartości zamówienia, a w konsekwencji ustalenie właściwego progu jest czynnością przesądzającą o wyborze krajowej lub unijnej procedury udzielenia zamówienia publicznego.  W zależności od ustalenia tej kwoty należy zastosować różne przepisy ustawy Pzp. Im jest ona wyższa, tym więcej formalności trzeba dopełnić i tym dłużej będzie trwać procedura udzielenia zamówienia.

Nie tylko cena będzie decydować o wyborze oferty – nowe dyrektywy unijne już przyjęte

Mniej skomplikowane i sprawne. Takie mają być zamówienia publiczne w obliczu nowych dyrektyw Unii Europejskiej. Wpłynie na to obowiązkowa komunikacja elektroniczna między wykonawcą a zamawiającym, krótsze terminy składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i dialog techniczny. Zmieni się również podejście do kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty.