WYDANIE ONLINE

Aby ustrzec się problemów związanych z realizacją robót budowlanych, szczególny nacisk należy położyć na poprawność i kompletność dokumentacji technicznej. Braki, błędy lub niewiedza powodują, że niezbędne jest udzielenie zamówień uzupełniających lub zamiennych. Często można spotkać się z sytuacją, w której wykonawca robót budowlanych odmawia wykonania wycinka prac, lub żąda za jego wykonanie dodatkowego wynagrodzenia, gdyż prace te nie zostały ujęte w przedmiarze robót. Zdarza się również, że wykonawca uzależnia wykonanie dodatkowych robót, od zawarcia z nim nowej umowy.

czytaj więcej »

Zwiększanie poziomu konkurencji w zamówieniach publicznych oraz wyeliminowanie zmów przetargowych to zadania jakie stawia sobie Urząd Uchronny Konkurencji i Konsumentów w nowym projekcie polityki konkurencji i konsumentów na lata 2014-2018.

czytaj więcej »

 Stworzenie odpowiednich zapisów umownych dopasowanych do indywidualnych potrzeb zamawiającego może powodować, że będziemy mieć do czynienia z utworem chronionym prawem autorskim. W takim przypadku jego rozpowszechnianie przez inne jednostki jest niegodne z prawem i grozi procesem.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Część 14 protokołu postępowania obejmuje zatwierdzenie protokołu przez komisję przetargową. Zespół ten powołano zarządzeniem kierownika zamawiającego. Przewodniczący komisji co prawda był na otwarciu ofert oraz złożył stosowne oświadczenie, ale w dniu wybrania wykonawcy przebywał na urlopie. Zgodnie z regulaminem: „Zakończenie prac komisji przetargowej następuje z chwilą wyboru wykonawcy w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia lub unieważnienia procedury”. W części 14 protokołu wpisuję datę wyboru oferty. Przewodniczący nie może w tym dniu podpisać protokołu, mimo, że brał udział w części postępowania. Czy ma on obowiązek złożyć tam swój podpis, skoro nie uczestniczył w tej czynności z uwagi na  nieobecność w pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W przetargu dopuszczono składanie ofert częściowych na 5 zadań. Wybrałem najkorzystniejsze z nich w czterech pakietach. Po uzyskaniu informacji o naruszeniu prawa na podstawie art. 181 ustawy Pzp dokonałem ponownej analizy i okazało się, że powinienem był odrzucić wszystkie wybrane oferty. Tym samym ujawniła się przesłanka unieważnienia postępowania w zakresie tych zadań, o czym poinformowałem wykonawców. Czy protokół z postępowania ZP/PN należy wypełnić wyłącznie w części dotyczącej powtórzonych czynności (pkt 17)? Czy też trzeba wrócić do tych rubryk wzoru, które zostały wcześniej wypełnione i podpisane przez członków komisji

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Odrzuciliśmy ofertę i wykluczyliśmy wykonawcę z postępowania. Poinformowaliśmy o tym na stronie WWW i tablicy ogłoszeń, zamieszczając tam informację o faktycznym i prawnym uzasadnieniu tych czynności. Czy było to prawidłowe działanie? Czy stosując art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, w przypadku odrzucenia oferty i wykluczenia wykonawcy, w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia należy wskazać jedynie podstawę prawną tych działań? W jaki sposób wypełnić pole dotyczące liczby punktów przyznanych wykonawcy – pozostawić je puste bądź „wykreskowane”? Jak w praktyce skonstruować zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty?

czytaj więcej »

Już niedługo możemy spodziewać się kolejnych zmian przepisów prawa zamówień publicznych. Dotyczą one długo oczekiwanego zwiększenia progu stosowania ustawy Pzp oraz „uwolnienia” przetargów naukowo-badawczych oraz kulturalnych. Obecnie nad rządowym projektem trwają prace w Sejmie.

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie dokumentów chcemy zażądać od wykonawcy wykazu dostaw. Czy możemy pominąć żądanie, aby zawartość dokumentu obejmowała wartość wykonanej dostawy? Taki wymóg, mógłby, w naszej ocenie, wyeliminować z postępowania podmioty, które z sukcesem wykonały zamówienia podobnego typu ale o mniejszej wartości.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W przetargu nieograniczonym wpłynęły 4 oferty, spośród których wybrałam najkorzystniejszą. Jeden z wykonawców zarzucił mi wówczas zmianę kryteriów po terminie składania ofert, błędną ocenę ofert oraz wybór takiej, która nie była najkorzystniejsza. W odpowiedzi  opublikowałam i przesłałam oferentom zawiadomienie o anulowaniu wyboru, powtórzeniu badania i oceny ofert oraz unieważnieniu postępowania. Otrzymałam kolejną informację o czynności niezgodnej z przepisami ustawy, w której zarzucono mi z kolei bezpodstawne unieważnienie przetargu. Odwołujący wnosi o anulowanie tej czynności i ponowny wybór oferty. Czy postąpiłam właściwie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zamawiający przygotowuje postępowanie na ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej. Czy następujące wymogi siwz są poprawne: „Wykonawca musi wykazać, że posiada zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w myśl ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, co najmniej w zakresie tożsamym z przedmiotem zamówienia (tj. w grupach 1, 8, 9, 13 Działu II Załącznika nr 1 do ustawy). W tym celu ma obowiązek przedstawić zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w zakresie zgodnym z przedmiotem zamówienia. Jeżeli wykonawca ma siedzibę poza terytorium RP, dodatkowo składa potwierdzenie faktu notyfikacji otrzymane od organu nadzoru, a jeżeli organ nadzoru w kraju wykonawcy takiego potwierdzenia nie dostarcza, wykonawca przedstawia oświadczenie organu uprawnionego do reprezentowania go, iż notyfikacja została dokonana i przyjęta przez polski organ nadzoru”? Czy należy zamieścić zapis, iż uznawane są też zezwolenia wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Mam wątpliwości, jak postąpić w sytuacji gdy dokument przesłany przez wykonawcę na żądanie zamawiającego nie potwierdza spełnienia warunków z art. 22 ustawy Pzp na dzień otwarcia ofert. Czy trzeba wykluczyć oferenta z procedury i zatrzymać mu wadium?   

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Jeden z wykonawców zastrzegł w ofercie wszystkie dokumenty dotyczące podmiotu trzeciego, który udostępnia mu swój potencjał. Chodzi m.in. o oświadczenie z art. 22 i art. 24 ustawy Pzp, wykaz usług, koncesję, dokumenty z ZUS, urzędu skarbowego, Krajowego Rejestru Karnego oraz KRS. Nazwa podmiotu trzeciego musi zostać wpisana do umowy, która zgodnie z ustawą Pzp stanowi załącznik do protokołu i jest jawna. Czy wobec tego powinniśmy odtajnić dokumenty, czy może zastrzec fragment umowy zawierający dane podmiotu trzeciego? Czy należy ujawnić informacje, z uwagi na to że podmiot trzeci był oferentem we wcześniejszym naszym postępowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę procedurę na roboty budowlane o wartości poniżej progu unijnego. Na potwierdzenie doświadczenia wykonawca miał udokumentować zrealizowane roboty budowlane w kwocie minimum 70.000 zł brutto. Jeden z uczestników przetargu wykazał się realizacją takiego zamówienia i załączył referencje. Z ich treści wynikało, że roboty wykonał zgodnie ze sztuką budowlaną, ale przekroczył termin realizacji o 14 dni. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?

czytaj więcej »