Kryterium cena 100% w przetargu na odbiór o zagospodarowanie osadów ściekowych? Tak, to możliwe
Pytanie: Przygotowuję przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych. Czy mogę zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert?
Korzystanie ze znaków towarowych przy opisie dostaw żywności może być ryzykowne
Pytanie: Opis przedmiotu zamówienia powinien zapewniać równy dostęp do zamówienia dla wszystkich wykonawców i nie powinien ograniczać konkurencji bez uzasadnienia. Nie należy w nim w szczególności wskazywać konkretnych marek, źródeł, procesów, znaków handlowych lub patentów, o ile nie jest to uzasadnione (art. 29 ust. 2 i 3 ustawy Pzp). Jak w przetargu na dostawę artykułów żywnościowych opisać konkretny produkt, nie określając jego marki?
Kiedy, w ocenie UZP, dopuszczalne jest skorzystanie z trybu z wolnej ręki z uwagi na tzw. monopol na rynku?
Występowanie na rynku danych dostaw, usług lub robót budowlanych, stanowiących przedmiot zamówienia publicznego, konkurencji w postaci co najmniej 2 wykonawców zdolnych do realizacji tego zamówienia, stanowi przeszkodę do zastosowania trybu z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Pzp. UZP przypomina o tym w wyniku kontroli nr KNZ/20/16/DKD.
Kiedy zmiana umowy ze względu na nieoczekiwane okoliczności jest dopuszczalna?
Pytanie: Wykonawca wybrany w przetargu o wartości powyżej unijnego progu (umowa na 12 miesięcy na dostawę jaj) zawnioskował o podwyższenie ceny, powołując się na art. 144 ust. 1 pkt 3 a i b ustawy Pzp. Jako powód podał skażenie jaj fipronilem w 40 krajach na całym świecie. Zamawiający odmówił podwyższenia cen a wykonawca zaprzestał realizowania dostaw. Czy zamawiający może zgodzić się na zmianę ceny?
Jak właściwie kwalifikować zamówienia jako roboty budowane, dostawy lub usługi?
Pytanie: Przedmiotem przetargu ma być zabezpieczenie historycznego wyrobiska górniczego poprzez iniekcję. W ramach zamówienia będą wykonywane roboty (Prawo geologiczne i górnicze), w wyrobiskach podziemnych (rozporządzenie ministra energii z 23 listopada 2016 r.), w wyrobiskach objętych ochroną konserwatorską obiektów wpisanych do rejestru zabytków.W świetle Prawa budowlanego nie jest to robota budowlana, ale prace związane z wyrobiskami górniczymi kwalifikowane jako roboty budowlane dla górnictwa, podlegające prawu górniczo-geologicznemu. Na stronie UZP znalazłam następującą informację:„Nowe definicje „robót budowlanych” i „obiektu budowlanego” nie będą miały wpływu na rozumienie tych pojęć w innych aktach normatywnych zawierających ich definicję oraz na interpretację przepisów budowlanych, czy też przepisów dotyczących podatków oraz kwalifikowania wydatków”. Czy wobec tego jesteśmy zobowiązani stosować art. 31 ust. 1 i art. 33 ustawy Pzp? A może do przedmiotu zamówienia niebędącego robotami budowlanymi w rozumieniu Prawa budowlanego nie będą miały zastosowania zasady dokonywania opisu przedmiotu zamówienia w rozumieniu art. 31 ustawy Pzp oraz ustawowe reguły szacowania wartości robót budowlanych?
Czy zamawiając wozy strażackie, można bazować tylko na cenie?
Pytanie: Chcemy zakupić wozy strażackie z możliwością składania ofert częściowych. Czy przy tego rodzaju zamówieniu mogę zastosować tylko kryterium ceny? Jak w takiej sytuacji opisać standardy jakościowe i cykl życia produktu?
Czy dokonując zamówienia artykułów spożywczych, wolno zażądać polskich produktów?
Pytanie: W postępowaniu na dostawę artykułów żywnościowych zamawiający chce otrzymać niektóre z artykułów spożywczych pochodzące z Polski. Nie wolno mu oczywiście opisać przedmiotu zamówienia przy zastosowaniu takich zapisów, dlatego też postanowił zastosować kryterium jakości dotyczące kraju pochodzenia określonych artykułów spożywczych np. czosnku i innych warzyw, punktując zaoferowanie przez wykonawcę określonych produktów pochodzących z Polski. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i zgodne z ustawą Pzp?
7 kroków poprawnego składania elektronicznego JEDZ
Dnia 18 kwietnia 2018 r. wchodzą w życie regulacje, które zobowiązują wykonawców do składania formularza JEDZ w formie elektronicznej. Na stronie UZP pojawił się obszerny komentarz na ten temat. Zawiera on m.in. instrukcję składania oświadczenia JEDZ w nowej formie. Poniżej przedstawiamy jej streszczenie. Instrukcja dotyczy sytuacji, w której oferta bądź wniosek będą złożone na piśmie, a jedynie JEDZ w wersji elektronicznej.