Jak zamówić dostawę i dystrybucję gazu do dwóch budynków?
PytanieJestem w trakcie podpisywania umowy na dostawę gazu. Nie mam możliwości zawarcia osobnej umowy na dostawę i drugiej na dystrybucję (Polska Spółka Gazownictwa tego nie praktykuje), więc muszę podpisać kompleksowy kontrakt. Rozumiem, że do określenia wartości przedmiotu zamówienia powinnam podać całą kwotę (za dystrybucję + dostawę) i zakwalifikować przedmiot zamówienia jako dostawę (gdyż jej wartość będzie przewyższać kwotę dystrybucji)? Do tej pory przy określaniu wartości zamówienia brałam pod uwagę sumę kwot na dostawę i dystrybucję gazu do dwóch budynków, ale czy jest to konieczne? Jako instytut posiadamy dwa budynki, przy każdym jest licznik gazu i zawieramy dwie oddzielne kompleksowe umowy na każdy obiekt. Czy w związku z tym dostawę gazu do każdego budynku mogę potraktować osobno i nie sumować wartości zamówienia w grupie CPV?
Jak ustalić wynagrodzenie w umowie o roboty i nadzór?
PytanieZamawiający ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie dokumentacji projektowej. Czas realizacji zamówienia to 11 miesięcy. W opisie przedmiotu zamówienia zamawiający zaznaczył, że podczas realizacji robót budowlanych projektant będzie 2 razy na placu budowy na jego wniosek (wizyty związane z błędami nie wchodzą w tę liczbę). Czy można zobowiązać wykonawcę, aby wartość obydwu wizyt ujął w cenie ryczałtowej? Czy należy wskazać dwa podzadania – projekt i nadzór (jednak tu będzie ryzyko celowego zaniżenia ceny), czy też uznać, że jest to umowa powyżej 12 miesięcy i muszą być zapisy o waloryzacji wynagrodzenia?
Jak ocenić ofertę w której wykonawca powołuje się na zasoby podmiotów trzecich?
PytanieWykonawca w postępowaniu „krajowym” korzysta z potencjału podmiotu trzeciego w zakresie wiedzy i doświadczenia i podmiot ten spełnia warunek poprzez wykazanie zrealizowanych robót i referencji. Czy w takiej sytuacji należy żądać od niego tych samych dokumentów, których wymagam od wykonawcy (np. wpisu do CEiDG lub KRS, polisy ubezpieczeniowej, zaświadczenia z ZUS)? Czy wystarczy, jeśli dostarczy on jedynie oświadczenie o oddaniu do dyspozycji swoich zasobów wraz z wykazem i oświadczeniami o spełnianiu warunków i niepodleganiu wykluczeniu? Czy jeśli określiłam – nie jako warunek udziału w postępowaniu, ale w zapisach umowy – że wykonawca ma dysponować umową ze składowiskiem odpadów, to czy zamiast wykonawcy może ją przedstawić podmiot trzeci?
Czy zamówienia in-house mogą być zlecane podwykonawcom
Urząd Zamówień Publicznych opublikował obszerną opinię na temat zagadnienia tzw. zamówień in-house, koncentrując się w niej na kwestii zlecania takich zamówień podwykonawcom. Jej autor wskazuje, że w przypadku wewnętrznego zamówienia zamawiający w pierwszej kolejności ma obowiązek ustalić, czy występuje w nim kluczowa część. Następnie powinien on określić adekwatne do tej części warunki udziału w postępowaniu, oraz w efekcie obligatoryjnie zagwarantować w umowie jej osobiste wykonanie. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze tezy płynące z opinii, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu podwykonawstwa kluczowych części zamówienia in-house ale także zawierających się w nim czynności podstawowych oraz pomocniczych.
Czy wykonawca informuje zamawiającego, że powstał u niego obowiązek podatkowy?
Pytanie:Czy przy robocie budowlanej należy w formularzu oferty wymagać ażeby wykonawca, składając ofertę, poinformował zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku.
Czy przepisy ustawy Pzp precyzują co należy rozumieć pod pojęciem miejsce podlegające bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego?
Pytanie:W związku z art. 36b ust. 1a ustawy Pzp. Zamawiający realizuje robotę budowlaną polegającą na budowie kanalizacji sanitarnej, która po wybudowaniu będzie jego własnością. Czy jest to miejsce podlegające bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego i zamawiający powinien postawić w SIWZ żądanie wynikające z art. 36b ust. 1a ustawy Pzp.
Czy kryteria oceny ofert powinny odnosić się do przedmiotu zamówienia?
Pytanie:Czy kryterium oceny ofert dotyczące usług może być 60% cena oraz 40% wykonanie np. tablicy informacyjnej (określenie wielkości i podstawowych parametrów) ?
Czy kosztorys ofertowy kwalifikuje się do uzupełnienia?
Przy wynagrodzeniu kosztorysowym żądaliśmy złożenia kosztorysu zgodnego z przedmiarem robót i wypełnionego w każdej pozycji. Wykonawca złożył kosztorys, w którym pozycjami są wyłącznie główne działy przedmiaru z ceną główną działu – ceną ryczałtową (bez pozycji szczegółowych z obmiarem, ilością itp.). Artykuł 26 ust. 3 ustawy Pzp mówi o „innych dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia postępowania”. Czy w związku z tym możliwe jest wezwanie wykonawcy do uzupełnienia kosztorysu?
Czy komunikacja między zamawiającym a wykonawcami może odbywać się zgodnie z wyborem zamawiającego?
Pytanie: W związku z art. 17 oraz art. 18 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, proszę o opinię, czy komunikacja między zamawiającym a wykonawcami może odbywać się zgodnie z wyborem zamawiającego za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, osobiście, za pośrednictwem posłańca, faksu i nie wyrazić zgody na formę elektroniczną za pomocą maili. I konsekwentnie wymagać złożenia JEDZ w formie pisemnej.