Wskazówki, jak sprawdzić, czy pełnomocnictwo spółki jest właściwe

Pytanie: Ofertę złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, a podpisał ofertę Prezes Zarządu sp. z o.o. Do oferty załączono KRS sp. z o.o. sp. k., w którym sposób reprezentacji zapisano „komplementariusz jednoosobowo, przy czym komplementariusz ....nazwa..... spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa przez zarząd w taki sposób, że do składania oświadczeń w imieniu spółki upoważniony jest każdy z członków zarządu samodzielnie. Obecnie jedynym członkiem zarządu komplementariusza jest imię i nazwisko – prezes zarządu”. Czy mogę uznać, że wskazany z imienia i nazwiska PRESES sp. z o.o. jest umocowany właściwie do podpisania oferty w imieniu sp. z o.o. sp. k., jeżeli do oferty nie załączyli KRS-u sp. z o.o. ani pełnomocnictwa?

Udzielenie zamówienia podobnego w świetle stanowiska KIO

Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki musi być uzasadnione. Jest to bowiem tryb niekonkurencyjny. Dlatego przesłanki jego zastosowania powinny być interpretowane ściśle. Od wyboru tego trybu przysługują wykonawcom środki ochrony prawnej. Jedną z takich spraw rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, jakie zajęła stanowisko.

Jakie dokumenty powinno złożyć konsorcjum

Pytanie: Czy w postępowaniu na dostawy, gdzie określono warunek udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia oraz dotyczący sytuacji ekonomicznej i finansowej zamawiający powinien wymagać złożenia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oświadczenia z art. 117 ustawy Pzp?

Czy oferta spakowana formatem .rar jest prawidłowa

Elektronizacja zamówień publicznych udzielanych na podstawie regulacji ustawy Pzp obowiązuje od ponad roku. Niemniej jednak w dalszym ciągu występują wątpliwości w tym zakresie. Dotyczą one również formatu, w jakim ma zostać złożona oferta, aby nie podlegała odrzuceniu. Taki problem rozstrzygała ostatnio Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, do jakich wniosków doszedł skład orzekający.

Czy należy przedłużyć okres związania ofertą do wydania wyroku przez sąd?

Pytanie: Zamawiający sektorowy przeprowadził postępowanie publiczne powyżej progów unijnych. Wykonawcy ubiegający się o zamówienie wnieśli odwołania do KIO. KIO dokonała rozstrzygnięcia, jednak jeden z wykonawców wniósł skargę na wyrok KIO. Czy w tej sytuacji wykonawca nadal powinien utrzymać ważność oferty i przedłużać okres związania ofertą do momentu wyroku sądu?

Brak złożenia oryginału gwarancji wadialnej w postaci elektronicznej – co zrobić z ofertą

Pytanie: Prowadzimy postępowanie krajowe na roboty budowlane. Analiza oferty konkurenta wskazuje, iż gwarancja ubezpieczeniowa (wadium) podpisana została przez przedstawiciela gwaranta, a następnie przez przedstawiciela wykonawcy (podpis zweryfikowany prawidłowo, złożony przez osobę upoważnioną do składania ofert i wszelkiej dokumentacji w postępowaniu). Czy gwarancję tę nadal uważamy za oryginał? Czy też jest podstawa do odrzucenia oferty konkurenta?

Zamawiający musi odrzucić ofertę, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn. „Budowa hali widowiskowo-sportowej”. Przyjęto w nim wynagrodzenie kosztorysowe. Zamawiający w SWZ (w „Opisie sposobu obliczania ceny”) wskazał, że „cena jednostkowa opisanej pozycji kosztorysowej powinna zawierać koszty bezpośrednie (R, M, S), roboty towarzyszące i wszystkie narzuty (Kp; Kz; Z) – bez VAT”. Ponadto zapisy wzoru umowy stanowią, że „(…) 5) Za wartość wykonanych robót budowlanych Strony uznają sumę iloczynów ilości odebranych rodzajów robót budowlanych, ustalonych na podstawie sprawdzonych i zatwierdzonych przez Inspektora nadzoru inwestorskiego obmiarów i odpowiadających im określonych Umową i Ofertą cen jednostkowych. 6) Ceny jednostkowe podane przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym skróconym nie będą podczas wykonywania umowy podlegały aktualizacji, stosownie do postanowień zawartych w treści umowy. 7) Cena jednostkowa opisanej pozycji kosztorysowej zawiera koszty bezpośrednie, roboty towarzyszące i wszystkie narzuty (Kp; Kz; Z) – bez VAT. 8) Ceny jednostkowe obejmują wszystkie koszty związane z realizacją zamówienia (tj. roboty towarzyszące), w szczególności koszty, które Wykonawca pokryje we własnym zakresie (…)”. Jeden z wykonawców, w kosztorysie ofertowym branży elektrycznej – podał ceny jednostkowe bez narzutów, tj. Kp; Kz; Z. W podsumowaniu kosztorysu ujął jedynie całkowitą wartość narzutów jako jedną pozycję. Podsumowując powyższą sytuację, wartość narzutów powinna być ujęta w cenach jednostkowych każdej pozycji wymienionego kosztorysu. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wyboru oferty tego wykonawcy za najkorzystniejszą zamawiający miałby problemy przy rozliczaniu przedmiotowego zamówienia”. Powołując się na zapis w umowie: „6) Ceny jednostkowe podane przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym skróconym nie będą podczas wykonywania umowy podlegały aktualizacji, stosownie do postanowień zawartych w treści umowy” – zamawiający nie mógłby do każdej pozycji doliczyć narzutów, które wykonawca ujął jedynie w podsumowaniu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?

Jaką podstawę prawną podać we wniosku, by uzyskać zaświadczenie z KRK do przetargu?

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje rozszerzona obligatoryjna podstawa wykluczenia wykonawcy z postępowania w związku z jego niekaralnością. Sprawdź, na jakie przepisy ustawy Pzp należy powołać się we wniosku do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie informacji dla osoby (członka zarządu) oraz dla podmiotu zbiorowego w rubryce „Wskazanie postępowania, w związku z którym zachodzi potrzeba uzyskania informacji”.

Jak krok po kroku opublikować w BZP informację o udzieleniu zamówienia zgodnie ze specustawą ukraińską?

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583) pozwala do pewnych zamówień publicznych nie stosować ustawy Pzp. Wówczas jednak zamawiający mają obowiązek zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o udzieleniu takiego zamówienia. Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW instrukcję, jak krok po kroku dokonać wymaganej publikacji. Treść informacji zamieszczamy poniżej.