Czy wypełnić sprawozdanie o zamówieniach 2021, jeśli zamawiający zlecał jedynie zamówienia do 130.000 zł?

Zbliża się termin przekazania sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych w 2021 roku. Obowiązku należy dopełnić do 1 marca 2022 r. Czy zamawiający, który w 2021 roku udzielał jedynie zamówień tzw. podprogowych poniżej 130.000 zł, także będzie musiał sporządzić sprawozdanie? Sprawdź w tym artykule.

Czy należy badać ofertę podlegającą odrzuceniu?

Pytanie: Pytanie dotyczy postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie usług. Na początkowym etapie badania ofert analiza zamawiającego wykazała, że jedna z ofert podlega odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Pzp (oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny). Powstało pytanie czy w takiej sytuacji zamawiający jest zobowiązany prowadzić dalsze kompleksowe badanie oferty? Pytanie wydaje się być zasadne chociażby w kontekście czynności wyjaśniania rażąco niskiej ceny w zakresie określonym w art. 224 ust. 2 pkt 1, który za punkt odniesienia przyjmuje m.in. średnią arytmetyczną cen wszystkich złożonych ofert niepodlegających odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1 i 10. Czy w sytuacji zaistnienia podstawy do odrzucenia oferty w oparciu na art. 226 ust. 1 pkt 10 należy wezwać wykonawcę, który złożył tę ofertę, do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, skoro zgodnie z art. 224 ust. 2 pkt 1 nie uwzględnia się tej oferty w procesie kwalifikacji rażąco niskiej ceny, ustalając średnią arytmetyczną ofert złożonych w postępowaniu? W kontekście pytania o dalsze, kompleksowe badanie oferty podlegającej odrzuceniu pojawia się wątpliwość, jak w tej sytuacji traktować zapis art. 128 ustawy Pzp.

Dostawca energii wypowiada umowę? Możesz zastosować tryb z wolnej ręki

W ostatnim czasie wielu wykonawców rozwiązuje umowy na zamówienia publiczne, których przedmiotem są dostawy energii elektrycznej. Jest to prawdopodobnie spowodowane znaczącymi wzrostami cen energii. Urząd Zamówień Publicznych wydał komunikat dotyczący możliwości zastosowania w takim przypadku trybu z wolnej ręki, ale pod pewnymi warunkami.

Dokumenty elektroniczne w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jedną z czynności dokonywanych przez zamawiającego jest ustalenie zdolności ubiegania się o zamówienie przez poszczególnych wykonawców pod względem braku podstaw wykluczenia i spełniania warunków udziału w postępowaniu. W tym celu zamawiający żąda lub może żądać – w zależności od wartości zamówienia – odpowiednich podmiotowych środków dowodowych. Są one przekazywane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonych w danym postępowaniu. Ich forma jest uzależniona od rodzaju podmiotowego środka dowodowego i sposobu jego sporządzenia. Kluczowe znaczenie mają w tym zakresie przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2021 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie (Dz.U. poz. 2452, dalej: rozporządzenie o elektronizacji).