Wezwanie wykonawcy do uzupełnienia niekompletnej próbki

Aby zamawiający miał szansę wybrać najkorzystniejszą ofertę, powinien mieć jak najszerszą gamę ofert do wyboru. W związku z tym prawodawca przewidział instytucję pozwalającą uzupełnić braki w ofertach, w sytuacjach, kiedy braki te nie noszą charakteru rażącego. Ustawa Pzp przewiduje obowiązek wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów w przypadku, gdy nie zostały one dostarczone, posiadają wady lub braki. Zasadą jest, że wezwanie do uzupełnienia tych samych dokumentów lub o te same elementy można wystosować jeden raz. Istnieje jednak wiele przypadków, w których możliwe będzie ponowne wezwanie wykonawcy do uzupełnienia tej samej dokumentacji.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 lipca 2020 r., sygn. akt KIO 1598/20

W jaki sposób przeprowadzić przetarg na postępowanie dotyczące dostawy bonów towarowych dla pracowników

Pytanie: Pracodawca przeznacza rocznie 180 tys. zł na zakup bonów dla pracowników. Zamierza przeprowadzić dwa postępowania związane z bonami świątecznymi. Jakie procedury najlepiej zastosować? Do tej pory z uwagi na nieprzekraczanie progów unijnych sprawdzał się przetarg nieograniczony. Wartość każdego zamówienia nie przekroczy 130 tys. zł. Czy można udzielić dwóch zamówień, bez zarzutu o dzielenie zamówień? Planowane jest postępowanie, które jest uwzględnione w planie finansowym, ale z uwagi na spadek finansów stoi pod znakiem zapytania. Czy należy je już umieścić w planie i wysłać do BZP, a potem w zależności od decyzji zamawiającego uwzględnić lub zaktualizować i odwołać?

Rozporządzenie w sprawie podmiotowych środków dowodowych – co nowego w dokumentach?

Razem z nową ustawą Pzp z 11 września 2019 r. weszło w życie także rozporządzenie z 23 grudnia 2020 r. w sprawie rodzajów podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415). Zastąpiło ono dotychczasowy akt wykonawczy regulujący tę materię, tj. rozporządzenie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1282). W artykule przeczytasz o tym, jakie zmiany zaszły w obszarze dokumentów składanych przez wykonawcę, aby potwierdzić warunki udziału w postępowaniu i niepodleganie wykluczeniu. Dowiesz się m.in., jak będą oceniane zaświadczenia z KRK wydane na potrzeby starej ustawy Pzp, a składane w nowych procedurach, oraz jakich nowych dokumentów będzie mógł żądać zamawiający od wykonawców.

Odwołanie i skarga w nowej ustawie Pzp – o czym warto pamiętać

Rozwiązania związane ze środkami ochrony prawnej zawarte w treści nowej ustawy Pzp z 11 września 2019 r. mają zwiększać efektywność postępowań odwoławczych, a także – w odniesieniu do postępowania skargowego – rozszerzyć dostępność skarg na orzeczenia KIO oraz zapewnić większą jednolitość orzeczeń KIO. Przypominamy w kilku punktach najważniejsze przepisy nowej ustawy Pzp dotyczące postępowań odwoławczych i skargowych.

Daniny publiczne – sprawdź, czy do tego rodzaju opłat mają zastosowanie przepisy ustawy Pzp

Pytanie: Jak prawidłowo opisać następujące wydatki, tj. opłaty skarbowe, podatki, opłaty patentowe?