Wykonawca przygotował dokumentację projektową – czy może złożyć ofertę na jej realizację
Pytanie: Czy firma, która wykonała opracowanie projektu budowlanego na modernizację systemu monitoringu, może w drodze ogłoszonego przetargu wystartować do złożenia oferty na zrealizowanie prac budowlanych? Czy ustawa o zamówieniach publicznych dopuszcza taką możliwość, w której wykonawca zrobił projekt i chce przystąpić do jego realizacji?
Wykluczenie wykonawcy z postępowania – kiedy w praktyce zastosować
Pytanie: W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane (zaprojektuj-wybuduj) o wartości nieprzekraczającej kwoty określonej w art. 11 ust. 8 ustawy Pzp (procedura z 24aa ustawy Pzp) wpłynęła oferta (wykonawca – spółka cywilna), do której dołączono wykaz osób, powołując się na ich doświadczenie w celu spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Ze względu na braki w przedstawionym wykazie (nie wypełniono pola, na jakiej podstawie wykonawca dysponuje danymi osobami) wezwano wykonawcę do złożenia wyjaśnień i uzupełnienia danych w tym zakresie. Wykonawca przesłał ponownie wykaz osób, w którym wskazał, że dysponuje jedną z osób (projektant), korzystając z zasobów podmiotu trzeciego. Wskazana osoba była wykonawcą (w innym postępowaniu w trybie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp) programu funkcjonalno-użytkowego, który stanowił podstawę do ogłoszenia zamówienia na roboty. Zamawiający wezwał wykonawcę do wskazania, czy dana osoba uczestniczyła w przygotowaniu oferty na przedmiotowe zamówienie. Wykonawca w ramach złożonych wyjaśnień wskazał, że dana osoba uczestniczyła w przygotowaniu oferty. Zamawiający na etapie przygotowania SIWZ i ogłoszenia zamówienia nie korzystał z pomocy danej osoby, niemniej jednak umowa na wykonanie PFU określa, że zleceniodawca na każdym etapie realizacji inwestycji może zwrócić się do zleceniobiorcy m.in. o wyjaśnienia, doprecyzowanie itp. Czy zamawiający powinien wykluczyć danego wykonawcę z postępowania?
Unieważnienie postępowania o zamówienie, a stan epidemiczny
Unieważnienie postępowania o zamówienie publiczne jest niczym innym jak decyzją o rezygnacji z przygotowywanego zamówienia. Unieważnienie wywiera skutek „wsteczny”, tj. znosi wszystkie czynności dokonane w postępowaniu przez zamawiającego. Ustawodawca uznał, iż instytucja unieważnienia jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem zamawiającego, który powstaje zawsze wtedy, gdy spełnione zostaną okoliczności ściśle określone przez ustawę Pzp. Obowiązek ten ziszcza się niezależnie od wartości zamówienia oraz trybu jego udzielenia.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 czerwca 2020 r., sygn. akt KIO 892/20
Rekomendacje UZP na temat zamówień dostawy zestawów komputerowych
Urząd Zamówień Publicznych w ramach współpracy z przedstawicielami branży informatycznej przedstawia do konsultacji pierwszy efekt pracy grupy roboczej ds. zakupu zestawów komputerowych. Ponieważ pierwotna wersja tego dokumentu pochodziła z 2012 roku, to wymagał on dostosowania do obecnych realiów rynkowych i technologicznych.
Przegląd krajowych przesłanek wykluczenia
Jednym z podstawowych instrumentów Prawa zamówień publicznych, mających za zadanie ochronę podstawowych zasad postępowania, tj. zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, jest instytucja wykluczenia wykonawcy. Zamawiający ma obowiązek i prawo z niej skorzystać w każdym wypadku, kiedy dojdzie do przekonania, że dany wykonawca nie spełnia określonych warunków podmiotowych. Znaczenie tego mechanizmu jest na tyle istotne, że jego wykorzystanie niesie za sobą najdalej idące skutki – zamyka przed wykonawcą możliwość ubiegania się o uzyskanie zamówienia.
Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych
Temat pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawcy w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego budzi sporo wątpliwości praktycznych. Ważne są jego zakres, forma oraz treść. Istotne jest również to, by mocodawca sam był uprawniony do udzielenia pełnomocnictwa. Udział pełnomocnika reprezentującego wykonawcę to powszechna praktyka. Fakt istnienia możliwości naprawiania braków w udzielonym umocowaniu jest ważny, jednak aby nie wprowadzać niepotrzebnych dodatkowych formalności, które mogą okazać się przeszkodą w postępowaniu zakupowym, warto udzielić pełnomocnictwa prawidłowo, tak aby miało ono wiążącą moc i nie wzbudzało niepotrzebnych wątpliwości.