Zmiany w obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę wpływają na wynagrodzenie wykonawcy
W ustawie o płacy minimalnej za pracę wprowadzono zmiany, które przekładają się także na sposób liczenia wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Przepisy przejściowe do tej ustawy stosuje się już od 1 września br. Wykonawca ma prawo żądać zmiany wynagrodzenia do 31 grudnia br.
Unieważnienie postępowania z powodu błędów w ogłoszeniu
Unieważnienie postępowania bez zaistnienia przesłanek stanowi jeden z czynów naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zamawiający powinien więc dokonywać tej czynności w ostateczności, dążąc do prowadzenia wszczętego postępowania i wyboru oferty najkorzystniejszej, a w konsekwencji udzielenia zamówienia. Niniejsze case study opisuje wydawać by się mogło patową sytuację, w której znalazł się jeden z zamawiających. Przypadki takie nie są rzadkością w codzienności polskich podmiotów zamawiających. Sprawdź, czy faktycznie muszą<a > skutkować unieważnieniem postępowania.
Sprawdź reguły przeprowadzania kontroli uprzedniej
Pytanie: Pytanie: Pytanie dotyczy procedury kontroli uprzedniej. Kiedy należy wysłać dokumentację do kontroli? Przed ogłoszeniem postępowania czy po nim? Jakie dokumenty należy wysłać?
Specyficzne rozwiązania na platformach zakupowych
Fizyczne złożenie oferty jest ostatnią i wydawałoby się najprostszą czynnością wykonawcy. Świadczy natomiast o „być albo nie być” w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W dobie elektronizacji zdarzają się poważne utrudnienia techniczne, które uniemożliwiają skuteczne dostarczenie oferty. Sprawdź, jakie stanowisko w stosunku do tego zagadnienia prezentuje KIO.
Poznaj właściwą formę prowadzenia i udostępniania protokołu postępowania
Pytanie: Pytanie: Spotkałem się z opinią, że protokół z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego od 2016 roku należy sporządzić w wersji elektronicznej. Moim zdaniem prowadzi się go w wersji papierowej a udostępnia wraz z załącznikami za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Czy mam rację?
Nowy adres publikacyjny ustawy Prawo zamówień publicznych
Dnia 27 września 2019 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 1843 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1843).
Nowe przepisy o PPK a wynagrodzenie za zamówienie publiczne – co się zmieniło
Wykonawcy mogą wnioskować o zmianę wynagrodzenia za realizowane zamówienie, jeśli z uwagi na nowelizację przepisów musieli zawrzeć umowy o prowadzenie PPK, które to zwiększyły ponoszone przez nich koszty przy wykonywaniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Sprawdź, w jakich sytuacjach wykonawca ma prawo wnioskować o przeprowadzenie negocjacji w sprawie wynagrodzenia.