Wobec wykonawcy jako profesjonalisty obowiązują większe wymogi

Należyta staranność profesjonalisty nakłada na wykonawcę, który składa ofertę, dokumenty i oświadczenia we własnym imieniu, aby upewnił się, czy deklarowany w nich stan rzeczy odpowiada rzeczywistości. Podkreślić należy, że pojęcie należytej staranności implikuje element działania, podejmowania pewnych czynności, jakich można się spodziewać od uczestnika obrotu profesjonalnego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 5 lipca 2019 r., sygn. akt  KIO 1160/19).

Waga badania podstaw wyłączenia członka z udziału w pracach komisji przetargowej

Obowiązkiem zamawiającego jest uprzedzenie osoby składającej oświadczenie, której zamawiający powierzył czynności w postępowaniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia. Czynność ta powinna zostać dokonana przed odebraniem takiego oświadczenia. Czy okoliczność przebywania na zwolnieniu lekarskim osoby podlegającej wyłączeniu z prac komisji przetargowej może być okolicznością łagodzącą? Sprawdź, jakie stanowisko w tej kwestii zaprezentowała Krajowa Izba Odwoławcza.

Sposoby szacowania wartości zamówienia na roboty budowlane

Ustalenie wartości szacunkowej zamówienia powinno się odbyć z dochowaniem należytej staranności. Roboty budowlane w tym zakresie cechują się pewnego rodzaju odmiennością. Sprawdź, na co zwrócić  uwagę, mając do czynienia z postępowaniem, którego przedmiotem zamówienia są roboty, oraz jak kalkulować wartość, w zależności od przyjętej formuły realizacji (wybuduj albo projektuj i wybuduj).

KIO przypomina o ważnych zasadach opisu przedmiotu zamówienia

Brak wyczerpujących informacji o przedmiocie zamówienia i wszelkich okolicznościach mających wpływ na sporządzenie oferty stanowi naruszenie uczciwej konkurencji poprzez pozbawienie możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 lipca 2019 r., sygn. akt  KIO 1129/19).

Jak udzielać zamówień, jeśli oferent jest z spoza UE?

Ustanowienie jednolitego rynku udzielania zamówień publicznych jest jednym z głównych osiągnięć rynku wewnętrznego. Ogłaszanie przetargów w całej UE zapewnia przejrzystość i tworzy możliwości dla przedsiębiorstw we wszystkich państwach Unii. Skuteczniejsze wdrażanie przepisów w przypadku oferentów zagranicznych ma zagwarantować zachowanie najwyższych standardów jakości na wszystkich etapach procedury, dobry stosunek wartości do ceny, zrównoważony charakter projektów oraz równe warunki działania dla przedsiębiorstw z UE i spoza UE, które uczestniczą w procedurach udzielania zamówień publicznych. Z tych powodów Komisja opublikowała „Wytyczne dotyczące udziału oferentów z państw trzecich w unijnym rynku zamówień publicznych oraz wprowadzania na ten rynek towarów z państw trzecich”.