W jakiej sytuacji można odrzucić ofertę
Pytanie: W prowadzonym postępowaniu przetargowym wykonawca złożył ofertę bez wymaganego Formularza ofertowego. Po sprawdzeniu, czy informacje, które zawierałby formularz, można uzyskać z pozostałych dołączonych do oferty dokumentów. Zamawiający stwierdził, że brakuje oświadczenia wykonawcy, o terminie związania ofertą ( który był wskazany w Formularzu). Czy w takiej sytuacji oferta wykonawcy podlega odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp? Czy jest możliwość zwrócenia się do wykonawcy o złożenie wyjaśnienia dotyczącego terminu związania ofertą?
W jaki sposób ustalić aktualność dokumentów składanych przez wykonawcę
Regulacje ustawy Pzp wskazują, że wykonawca zobowiązany jest do złożenia dokumentów aktualnych. Czy w sytuacji, gdy takie dokumenty zostały wystawione po upływie terminu składania ofert, zasadne było złożenie wstępnego oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu. Sprawdź, jaką argumentację w takiej sytuacji przyjął podmiot zamawiający i czy spotkała się ona z uznaniem składu orzekającego, rozpatrującego zgłoszone zastrzeżenia od wyniku kontroli. Uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt KIO/KD 20/19
NIK o zamówieniach poniżej progu 30.000 euro
Najwyższa Izba Kontroli skupiła uwagę na wydatkowaniu środków w procedurach poniżej progu bagatelności. Przeprowadziła kontrolę niemal 400 procedur. Na podstawie wyników kontrolnych wyciągnięto wnioski, które zaprezentowano w opracowanej w tym celu „Informacji o wynikach kontroli”. Sprawdź, na co zwracali uwagę audytorzy, jakie uchybienia wskazali jako najbardziej istotne i nie powtarzaj błędów innych podmiotów zamawiających.
Kiedy zamówienia powinny zostać odrębnie oszacowane i zlecone w osobnych procedurach
Pytanie: PytanieMamy zaplanowany zakup mebli w 2019 r. (wartość przewyższa 30 000 euro). Teraz pojawiła się konieczność tapicerowania krzeseł i mebli wypoczynkowych (wartość szacunkowa ok. 4000 zł). Czy zamawiający powinien oszacować łącznie zakup mebli i tapicerowanie i przeprowadzić przetarg na tapicerowanie mebli? Czy jednak powinien potraktować oddzielnie tapicerowanie mebli, gdyż tapicer nie musi być sprzedawcą mebli.
Jeśli wykonawca zaszyfrował ofertę kluczem publicznym z innego postępowania to trzeba uznać, iż oferta nie wpłynęła
Pytanie: W postępowaniu powyżej progów unijnych nie można było odszyfrować jednej z ofert. Po przekazaniu wszelkich danych do miniPortalu otrzymaliśmy odpowiedź, ze oferta została zaszyfrowana kluczem od innego postępowania. Dodam, że postępowanie podzielone jest na części. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Unieważnić całe postępowanie tylko część (z rozmowy telefonicznej mamy wiedzę na którą część wykonawca złożył ofertę), czy zakwalifikować w taki sposób złożoną/zaszyfrowaną ofertę jako złożoną bezskutecznie ? Jaką podstawą prawną powinniśmy się kierować?
Czy wykonawca ma prawo domagać się skorzystania z prawa opcji w celu wyboru jego oferty
Teza Jedną z okoliczności uzasadniających unieważnienie postępowania jest przekroczenie kwoty, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Czy w sytuacji gdy w danej procedurze przewidziano prawo opcji, wykonawca może domagać się wyboru jego oferty, pomimo że cena na zakres podstawowy jest zbyt wysoka? Sprawdź rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji.