Zamówienia udzielane w częściach a zamówienie nieplanowane
Pytanie: Pytanie:Czy można udzielić zamówienia z art. 6a ustawy Pzp, wyłącznie gdy zamówienie to jest planowane, czy można z tego artykułu skorzystać również przy zamówieniu nieplanowanym? Jak liczyć w takim wypadku wartość wszystkich części zamówień tego samego rodzaju?
Rozmowa kwalifikacyjna jako kryterium pozacenowe – sprawdź opinię KIO
W ostatnim czasie można zaobserwować zmiany w podejściu do kryteriów oceny ofert. Zamawiający pozwalają sobie na więcej, a działania te nie są kwestionowane przez organy kontrolne. Sprawdź, jakie propozycje w odniesieniu do kwalifikacji personelu zaproponował jeden z poważnych uczestników rynku zamówień publicznych w Polsce oraz jakie kryteria zostały uznane przez Krajową Izbę Odwoławcza jako dopuszczalne (wyrok KIO z 26 stycznia 2018 r. (sygn. akt KIO 45/18).
Rozbudowany spór o termin wniesienia wadium w pieniądzu
Skuteczne zabezpieczenie ofert wadium jest kluczową czynnością do zapewnienia sobie udziału w postępowaniu. Wniesienie wadium w pieniądzu wydaje się formą budzącą najmniej wątpliwości. Nie w każdym jednak przypadku zamawiający właściwie interpretują regulacje prawne, a samo powoływanie się na cel, jaki musi zostać osiągnięty, może nie być wystarczające. Sprawdź, na czym polegał problem oraz jaką argumentację przyjął podmiot zamawiający. Interpretacja dotyczy stanu prawnego sprzed nowelizacji ustawy Pzp z 2016 roku ale zachowuje aktualność w obecnym.
Nowe narzędzie do wypełnienia elektronicznego JEDZ
Jak podaje na swojej WWW Urząd Zamówień Publicznych Komisja Europejska od kwietnia będzie stopniowo zamykać udostępniony uczestnikom przetargów elektroniczny serwis ESPD/JEDZ. W związku z tym UZP przygotował nieodpłatne narzędzie wspierające zamawiających i wykonawców w stosowaniu standardowego formularza JEDZ w wersji elektronicznej. Działa ono podobnie jak dotychczasowe narzędzie udostępnianie przez Komisję Europejską.
Jakie zamówienia należy uwzględnić w planie postępowań o udzielenie zamówień publicznych?
Pytanie: Pytanie: Czy w planie zamówień publicznych powinny być ujęte zamówienia, które dotyczą zamówień z wolnej ręki poniżej 30.000 euro (tj. jedyny wykonawca, gdzie nie ma konkurencji), np. „Promocja w ramach organizowanego na terenie Rzeszowa oraz Województwa Podkarpackiego Ultramaratonu w 2019 r. (wystawienie materiałów ekspozycyjnych podczas biegu, logo w materiałach poligraficznych, komunikaty w radiu, prasie i telewizji o wsparciu Imprezy przez Urząd Miasta itp.)”? Czy w przypadku ww. zamówień o wartości przekraczającej 30.000 euro również istnieje obowiązek zamieszczenia ich w planie ZP?
Jak zweryfikować podpis elektroniczny
Pytanie: PytaniePostępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej progów UE z zastosowaniem pełnej elektronizacji. Czy sprawdzenie podpisu w panelu – podpis w dokumencie w formacie pdf jest wystarczające? Czy zamawiający ma obowiązek sprawdzić podpis kwalifikowany w innych programach służących do weryfikacji podpisu kwalifikowanego?