Łącznemu szacowaniu będą podlegać zamówienia tego samego rodzaju lub podobne
Pytanie W planie budżetowym na 2016 rok przewidziano wykonanie następujących dokumentacji projektowych: wielobranżowej dotyczącej remontu budynku oraz kilku innych na wykonanie m.in. remontu ulic, montażu instalacji solarnych i piecy c.o. w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta oraz oświetlenia ulicznego. Czy szacując wartość zamówienia, należy zsumować poszczególne dokumentacje?
Wyrażenia „produkcja seryjna” oraz „produkcja masowa” w praktyce oznaczają to samo
Pytanie Reprezentuję instytut badawczo-naukowy i w związku z tym interesują mnie wyłączenia od stosowania ustawy Pzp dotyczące prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych i rozwojowych. Czy oprócz zmiany miejsca wyłączenia, tzn. z art. 4 ust. 8a na art. 4d, i wyrażenia z „produkcji seryjnej” na „produkcję masową” nowelizacja coś zmieniła w tym zakresie? Czy praktycznie jest jakaś różnica pomiędzy produkcją „seryjną” a „masową”? Czy aparaturę zakupioną do badań można po czasie jej amortyzacji użyć do celów innych niż badawcze, eksperymentalne, naukowe lub rozwojowe?
Wykonawcy wraz z ofertą składają tylko własne oświadczenie
Pytanie Nowelizacja ustawy Pzp zmieniła reguły udzielania zamówień m.in. w trybie przetargu nieograniczonego. Czy w przypadku postępowań do kwot unijnych zmienił się termin składania ofert? Czy czas dostarczenia dokumentów potwierdzających warunki udziału w postępowaniu w przetargu o wartości do kwot unijnych to 5 dni? Czy jeśli będę prosić wykonawcę o uzupełnienie dokumentu, to również obowiązuje jakiś termin? Jak będzie wyglądać procedura?
Wykonawca musi dysponować niezbędnymi do wykonania zamówienia zasobami podmiotów trzecich
Regulacje dyrektyw przyznają każdemu wykonawcy prawo do polegania na zdolnościach innych podmiotów, niezależnie od charakteru łączących go z tymi podmiotami powiązań. Musi to jednak zostać wykazane zamawiającemu, że wykonawca w rzeczywistości będzie dysponował niezbędnymi do wykonania zamówienia zasobami tych podmiotów. Nie można jednak wykluczyć, że korzystanie z tego prawa może być ograniczone w szczególnych okolicznościach z uwagi na przedmiot danego zamówienia, a także jego cele.Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 kwietnia 2016 r. w sprawie C-324/14, Partner Apelski Dariusz
Umowa grupowego ubezpieczenia pracowniczego po zastosowaniu ustawy Pzp
Pytanie Jestem zatrudniona w szpitalu. Nasi pracownicy posiadają grupowe ubezpieczenia pracownicze (ok. 290 osób) i aktualnie domagają się wzrostu świadczeń ubezpieczeniowych, z czym wiąże się konieczność podwyższenia składki ubezpieczeniowej. Czy jako jednostka publiczna jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia postępowania przetargowego na tę okoliczność, czy możemy zawrzeć umowę z nowym bądź tym samym ubezpieczycielem, tylko na lepszych warunkach?
Tryb z wolnej ręki dla zamówień na dystrybucję lub przesyłanie energii elektrycznej
Pytanie Czy jeśli w odniesieniu do zamówienia na dostawę energii elektrycznej przekraczam 30.000 euro, to mam obowiązek ogłosić przetarg nieograniczony tylko na sprzedaż energii czy również jej dystrybucję?
Przepisy nie dają zamawiającemu gotowych wskazówek, jak przejść przez procedurę dialogu technicznego
PytanieZamawiający zorganizował dialog techniczny, aby móc prawidłowo opisać przedmiot zamówienia na usługę ochrony. Jak powinien postąpić, jeżeli nikt nie zgłosi się do dialogu? A jak, w sytuacji kiedy wykonawcy zgłoszą chęć udziału w nim, ale ostatecznie do niego nie przystąpią? W jaki sposób zamawiający może zdobyć wiedzę niezbędną do określenia przedmiotu zamówienia na usługi ochrony osób i mienia oraz imprez zamkniętych (w obiekcie) i plenerowych w przypadku instytucji kultury? Czy jeśli nikt nie zgłosi się do dialogu, zamawiający zamieszcza informację o tym zdarzeniu w protokole? Czy gdy wykonawcy po złożeniu wniosku nie przystąpią do dialogu, również należy ten fakt udokumentować?
Oświadczenie wykonawcy bez podpisu podmiotu trzeciego
Pytanie Czy stosownie do regulacji nowelizacji ustawy Pzp – jeśli wykonawca w postępowaniu o wartości do progów unijnych składa oświadczenie własne w zakresie dysponowania zasobami podmiotu trzeciego, musi widnieć na nim podpis tego podmiotu? A może zobowiązania do udostępnienia zasobów trzeba żądać od wykonawcy dopiero po ustaleniu, która oferta jest najkorzystniejsza?
Nowelizacja nie przewiduje górnego limitu możliwych do udzielenia zamówień uzupełniających
Pytanie Wartość zamówienia wynosi przykładowo 200 tys. zł. Jak zgodnie z nowymi przepisami oszacować maksymalną wartość zamówienia, jeżeli zamawiający chce w przyszłości zlecić prace na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 lub 7 ustawy Pzp?
Kryterium bezwarunkowego dotrzymania terminu realizacji
Kryterium oceny ofert nie może być dalece pośrednio związane z przedmiotem zamówienia. Niedopuszczalne jest także jego związanie z wiarygodnością finansową wykonawcy, co godzi w zasady równego traktowania wykonawcy. Nawet okoliczność potencjalnego zagrożenia terminu wykonania zadania nie stanowi uzasadnienia do wprowadzenia kryteriów niegodnych z ustawą Pzp.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 maja 2016 r., KIO 674/16