Zamawiający, poprawiając ofertę, nie może istotnie ingerować w jej treść
Pytanie W postępowaniu są dwa kryteria oceny ofert: cena oraz termin wykonania zamówienia z podziałem na podkryteria: · etap I - tu ocenie podlega wykonanie czynności 1 z 6; · etap II - tu ocenie podlega termin wykonania całego etapu. Wykonawca w formularzu ofertowym w miejscu: etap I ..... (łączna liczba dni) wskazał 1 dzień. W tabeli dla wykonania 1 czynności podał również 1 dzień. Nie uwzględnił zatem 5 dni, które zamawiający określił na wykonanie pozostałych czynności (5) w etapie I. Jak potraktować ten błąd?
Zamawiający nie ma obowiązku wskazywania w siwz informacji na temat odwróconego opodatkowania
Pytanie: Pytanie W postępowaniu bierze udział dwóch wykonawców (krajowych). Żaden z nich nie poinformował, czy wybór jego oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego. Organizator przetargu również nie sprecyzował w siwz takiego wymogu. Jakie są skutki braku złożenia takiego oświadczenia?
Wykonawca, który odmawia podpisania umowy, ryzykuje utratą wadium
Pytanie: Pytanie Jako wykonawca braliśmy udział w procedurze na zamówienie podzielone na 10 części. Wygraliśmy przetarg tylko w dwóch pakietach i to najmniej dla nas korzystnych. Czy i w jakim czasie możemy odstąpić od podpisania umowy? Jakie grożą nam w związku z tym konsekwencje?
Opis przedmiotu zamówienia determinuje zawartość oferty oraz postanowień umowy
Pytanie Zdarza się, że dokumentacja projektowa wskazuje nazwy własne. Zamawiający wskazuje przy tym, iż wykonawca może zaoferować materiały i urządzenia równoważne i wymaga złożenia stosownych dokumentów, które to potwierdzą. Czy jeżeli wykonawca nie wskaże, że oferuje równoważne przedmioty, mam rozumieć, że sprzedawane przez niego materiały i urządzenia to te wymienione z nazwy własnej w dokumentacji projektowej? Ostatnio wykonawca w takiej sytuacji chciał zainstalować inne urządzenie, niż to wymienione w projekcie. Nie zgodziliśmy się na to, informując go, że nie przedstawił w ofercie urządzenia równoważnego i zażądaliśmy dostawy produktu wskazanego w dokumentacji projektowej. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Nowelizacja wpłynie na sposób korzystania z potencjału innych podmiotów
Wprowadzona do nowelizacji ustawy Pzp konieczność wykonania zastrzeżonych prac osobiście przez wykonawców oznacza, że nie będzie mógł ich świadczyć ani podwykonawca ani podmiot trzeci. Wykonawcy w takich postępowaniach będą zobligowani również do samodzielnego wykazywania spełniania warunku w zakresie kluczowej części zamówienia. Zmiana ta może negatywnie wpłynąć na małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie będą mogły samodzielnie zrealizować kluczowej części zamówienia. O pozostałych zmianach związanych z korzystaniem z zasobów podmiotów trzecich można przeczytać w artykule.
Konsorcjantom nie wolno składać kilku ofert w jednym postępowaniu
Pytanie: Pytanie Firma A z firmą B tworzy konsorcjum do startu w przetargu i upoważnia B do bycia pełnomocnikiem. Z drugiego pełnomocnictwa, które otrzymaliśmy, wynika, że firma C z firmą B tworzy konsorcjum do udziału w tym samym przetargu i upoważnia B do bycia pełnomocnikiem. Czy uczestnicy konsorcjum muszą wiedzieć o sobie? Z dokumentów oferty nie wynika, że firmy A i C są świadome relacji między poszczególnymi konsorcjantami.
Czy wiesz, że wykonawcy mogą już korzystać z Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia?
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) to jedno ze sztandarowych rozwiązań nowych dyrektyw zamówieniowych, mające na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur. Już dziś – mimo, że formalnie obowiązek jego wymagania i składania nie wszedł w życie – rodzi ono wiele problemów interpretacyjnych. Wskazać po pierwsze należy na rozbieżności w regulacjach samego JEDZ w odniesieniu do zapisów dyrektywy, a po drugie na rozbieżności w formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia KE i jego wersji elektronicznej, udostępnionej przez serwis umożliwiający wypełnienie i ponowne wykorzystanie ESPD (European Single Procurement Document). Niewielu uczestników postępowań zdaje sobie sprawę z faktu, że mają oni prawo korzystać z formularza JEDZ w trwających procedurach.