Zamówienia z wolnej ręki – procedura krok po kroku
Zamówienie z wolnej ręki jest jedynym trybem uregulowanym w ustawie Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp), który cechuje brak jakiejkolwiek konkurencyjności. Postępowanie to polega na zawarciu umowy w sposób nawiązujący do art. 72 § 2 Kodeksu cywilnego. Kontrakt zostaje zawarty, gdy strony prowadzące negocjacje dojdą do porozumienia co do wszystkich postanowień będących przedmiotem negocjacji. Zastosowanie zachowuje jednak i w tym przypadku przepis art. 139 ust. 2 ustawy Pzp, wymagający zachowania dla umowy o zamówienie publiczne formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Zamawiający może żądać tylko dostaw ujętych w opisie przedmiotu zamówienia
Ze względu na wynagrodzenie ryczałtowe dla wykonawcy w siwz zawarto zapis, że przedmiar robót należy traktować jako element dodatkowy, a nie służący do obliczenia ceny oferty. Na etapie składania ofert zamawiający nie żądał kosztorysów ofertowych, wykonawca miał je dostarczyć dopiero przed podpisaniem umowy. Firma wyceniła meble w części budynku, które zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez zamawiającego w trakcie procedury nie były objęte zakresem przetargu. Czy w tej sytuacji, biorąc pod uwagę, że jest to wynagrodzenie ryczałtowe, zamawiający ma prawo żądać dostarczenia mebli ujętych w kosztorysie ofertowym. Czy niedostarczone meble można uznać jako roboty zaniechane, na pokrycie których wykonawca powinien wykonać inne roboty – zamienne.
Rozbieżności w orzeczeniach Krajowej Izby Odwoławczej wpływają negatywnie na rynek zamówień publicznych w Polsce
Problem w wypracowaniu jednolitej linii orzeczniczej na temat przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania to jeden z wniosków wynikający z Informacji prezesa Urzędu o funkcjonowaniu Krajowej Izby Odwoławczej w 2012 roku.
Projekt rozporządzenia dotyczący rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień już gotowy
Uwzględnienie w sprawozdaniu zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa oraz procedur poniżej 14.000 euro to główne zmiany w nowych przepisach. Projekt rozporządzenia w tym zakresie trafił właśnie do komitetu stałego Rady Ministrów.
Wykonawca razem z ofertą musi złożyć własne oświadczenie potwierdzające spełnianie warunku udziału w postępowaniu
Podstawowym dokumentem poświadczającym spełnianie warunku dotyczącego posiadania wiedzy i doświadczenia jest wykaz wykonanych usług, a zatem pisemne oświadczenie wykonawcy odpowiadające w swej treści wymaganiom określonym w siwz. Natomiast referencje są elementem dodatkowym, mającym potwierdzać jedynie należyte wykonanie wykazywanych usług.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 lipca 2013 r.; sygn. akt KIO 1743/13
Nie wszystkie braki w ofercie można poprawić jako omyłki
Teza Jeśli z dokumentów złożonych przez wykonawcę nie wynika, jakie wartości powinny być wpisane w brakujących pozycjach, to zamawiający nie ma prawa poprawić takiego przeoczenia jako innej omyłki. W takiej sytuacji oferta podlega odrzuceniu.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2013 r.; sygn. akt KIO 1723/13
Wszyscy wspólnicy spółki cywilnej muszą złożyć w postępowaniu informację o przynależności do grupy kapitałowej
Pytanie: Pytanie Czy spółka cywilna to grupa kapitałowa? Czy wszyscy wspólnicy powinni składać listę podmiotów należących do tej samej grupy i wymieniać w niej siebie nawzajem?