Wadium w pieniądzu – przechowywanie wadium i ZNWU

Wadium, deponowane krótkoterminowo nie musi być przechowywane na oprocentowanym koncie, natomiast zabezpieczenie należytego wykonania umowy (ZNWU) podlega wyraźnemu wymogowi przechowywania na oprocentowanym rachunku, by ograniczyć straty wynikające z inflacji. Dylematy dotyczące oprocentowania, możliwości pomniejszania zwracanej kwoty o koszty prowadzenia rachunku czy zakładania oddzielnych kont dedykowanych wadiom i ZNWU to wyzwania, z którymi mierzą się instytucje. Jednocześnie przechowywanie środków na rachunku bieżącym, choć praktyczne, może być uznane za niezgodne z ustawą Pzp, narażając zamawiającego na potencjalne roszczenia wykonawców. Jak uniknąć problemów z przechowywaniem wadium i ZNWU? Artykuł odpowiada na kluczowe pytania dotyczące obowiązków zamawiających i wskazuje praktyczne rozwiązania, które pozwolą zgodnie z przepisami zarządzać powierzonymi środkami.

Czy wolno żądać w przetargu gwarancji zarówno od producenta jak i wykonawcy?

Pytanie: Zamawiający organizuje postępowanie na dostawę sieci SAN (okablowanie, przełączniki moduły itp.). Czy w ramach opisu przedmiotu zamówienia, na gruncie ustawy Pzp, dopuszczalne jest wpisanie wymogu gwarancji producenta sprzętu przez okres 4 lat od podpisania protokołu odbioru? W jaki sposób skonstruować zapisy umowy, by z jednej strony zapewnić gwarancję producenta na wymagany okres oraz z drugiej niezależną gwarancję wykonawcy na tożsamy czas? Czy dopuszczalne jest wymaganie gwarancji producenta i wykonawcy?

Czy skrócenie terminu realizacji umowy to jej istotna zmiana?

Pytanie: Zamawiający ogłosił postępowanie przetargowe w trybie podstawowym, w którym termin realizacji zadania wynosił 4 miesiące od podpisania umowy (taki termin wpisano w projekcie umowy w załączniku do SWZ). Rozstrzygnięcie postępowania przedłuża się ze względu na środki, które zamawiający musi pozyskać, aby inwestycja została zrealizowana. Czy zamawiający, zgodnie z ustawą Pzp, może po uprzednim porozumieniu z wykonawcą, który wyraziłby zgodę na skrócenie terminu realizacji, podpisać umowę z krótszym terminem realizacji? Dodam, że środki na inwestycję zamawiający pozyskał z dofinansowania, w związku z czym nie może przekroczyć wyznaczonego przez dotującego progu czasowego. Przekroczenie terminu wiąże się z utratą środków.

Czy zamawiający muszą stosować usługę e-doręczenia w przetargach publicznych zgodnie z PZP?

Od 1 stycznia 2025 r. większość podmiotów publicznych ma obowiązek stosowania przepisów ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Fakt ten potwierdza komunikat Ministra Cyfryzacji z 29 maja 2023 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego, po zmianie z 12 lipca 2024 r. Czy jest to równoznaczne z obowiązkiem stosowania e-doręczeń w przetargach? Przeczytaj tekst i zyskaj jasne wskazówki.