Zakup sprzętu komputerowego ze szkoleniem – jak uregulować odpowiedzialność wykonawcy?
Pytanie: Gmina przygotowuje się do postępowania na dostawę sprzętu komputerowego wraz ze szkoleniem dotyczącym tego sprzętu (jedno zamówienie). Czy prawidłowe jest takie postępowanie, że wybrany wykonawca dostarczy sprzęt, a na szkolenie przekaże voucher do autoryzowanej firmy przeprowadzającej szkolenie? Dostawca nie prowadzi szkoleń, stąd nasze pytanie. Czy należy traktować firmę szkoleniową jako podwykonawcę ?
Wykazywanie w sprawozdaniu umów na czas nieokreślony, ale corocznie aneksowanych
Pytanie: Czy w sprawozdaniu rocznym powinnam wykazać kwoty z faktur za dostawę energii elektrycznej i gazu, jeżeli umowy zostały zawarte w 2010 roku na czas nieokreślony? Umowy są jednak aneksowane. Ostatni aneks podpisano na okres od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r. Aneksy dotyczą cen paliwa, a nie terminu obowiązywania umowy.
Sprawozdanie z zamówień publicznych za 2024 rok
Najpóźniej do 1 marca 2025 r. zamawiający muszą przekazać roczne sprawozdanie dotyczące zamówień publicznych udzielonych w 2024 roku. Dokument obejmuje zarówno zamówienia realizowane w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych, jak i te udzielane poza jej regulacjami. Przygotowanie sprawozdania wymaga uwzględnienia wszystkich zamówień udzielonych w poprzednim roku, niezależnie od daty wszczęcia postępowania czy dokonania płatności.
Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2025 rok
Przypominamy o obowiązku przygotowania i publikacji planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2025 rok. Dokument ten musi zostać opublikowany w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz na stronie internetowej zamawiającego nie później niż 30 dni od przyjęcia budżetu lub planu finansowego.
Nowa instrukcja do systemu eNotice2
Na stronie WWW Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano uaktualnioną instrukcję wypełniania unijnych formularzy ogłoszeń o zamówieniach. Dokument przygotowano na podstawie danych zawartych w eNotices2 na 4 grudnia 2024 r. oraz w rozporządzeniu nr 2023/2884. Instrukcja liczy sobie 59 stron, składa się z trzech części z informacjami przedstawionymi w formie czytelnej tabeli.
Kto wykazuje zamówienie w sprawozdaniu, jeśli nastąpiła cesja wierzytelności z zamówienia?
Pytanie: Pytanie dotyczy sprawozdania z udzielonych zamówień. Zamawiający (podmiot przejmujący prawa i obowiązki na podstawie umowy cesji) w ciągu roku przejął od innego zamawiającego (podmiotu udzielającego zamówienia) kilka umów. Zastanawiamy się zatem, kto (który z zamawiających) powinien wykazać umowy w sprawozdaniu. Nasz podmiot nie zaciągnął zobowiązania, a jedynie przejął umowę (umowy) w trakcie jej (ich) trwania. Czy zatem po naszej stronie jest obowiązek wykazania tej umowy, czy po stronie zamawiającego, który zaciągnął zobowiązanie (prowadził postępowania, a następnie zawarł umowę z wykonawcą)?
Jak wykazywać pozaustawowe wydatki jednostki opieki społecznej w rocznym sprawozdaniu?
Pytanie: Jesteśmy jednostką opieki społecznej. Nasze pytanie dotyczy ponoszenia kosztów zakwaterowania i wyżywienia dziecka w zakładzie opiekuńczym. Powiat właściwy ze względu na miejsce urodzenia dziecka oraz zgodnie ze wskazaniem sądu do umieszczenia w wymienionych zakładach jest zobowiązany do wnoszenia opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie w przypadku dziecka pozbawionego opieki i wychowania rodziców umieszczonego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej w wysokości nie mniej niż 200% najniższej emerytury. Wynika to z art. 18 ust. 2 i ust. 3 zdanie drugie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nasza jednostka ponosi takie wydatki, oczywiście z wyłączeniem Pzp. Czy należy je wykazywać w sprawozdaniu rocznym, a jeśli tak, to w którym załączniku?
Jak ująć leasing w rocznym sprawozdaniu o zamówieniach?
Pytanie: Czy w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach należy ująć zakupy pojazdów w formie leasingu finansowego? Jeśli tak, jaką wartość przyjąć – całkowitą cenę nabycia czy wpłatę początkową, np. 30% wartości leasingu?
Czy zamawiający musi sprawdzić zastrzeżenie PESEL?
Czy ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości wprowadza dodatkowe obowiązki w przetargu po stronie podmiotów zamawiających?
Czy zamawiający może zużyć dostarczone próbki, aby sprawdzić ich jakość?
Wielu zamawiających żąda w przetargach próbek, które pozwolą im na weryfikację jakości oferowanego produktu i porównanie jej z tą zadeklarowaną w ofercie. Czy zamawiający jest uprawniony do tego, aby zużyć próbkę w celu potwierdzenia jej działania? Przykładowo: czy wolno mu rozpakować sterylne produkty medyczne i je zużyć? Sprawdź w analizie eksperckiej.