Zaoszczędzone środki wolno wydać w pozaustawowych procedurach
Pytanie: Pytanie W wyniku przeprowadzenia przetargu nieograniczonego na usługę szkoleniową współfinansowaną ze środków unijnych zmniejszono wydatki w stosunku do zaplanowanych. W związku z powyższym wystąpiono do urzędu marszałkowskiego o przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na dodatkowe szkolenia. Ich kwota nie przekracza 30.000 euro. Nie przewidzieliśmy zamówień uzupełniających. Jak wybrać wykonawców dodatkowych szkoleń?
Zanim zamawiający odrzuci ofertę z uwagi na jej niezgodność ze specyfikacją, musi ocenić wagę tej rozbieżności
Pytanie: Pytanie W przetargu nieograniczonym dzień przed otwarciem ofert zorientowałem się, że termin realizacji zamówienia (wykonania szkoleń) wskazany w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz jest błędny. W związku z tym zmieniłem zapisy tych dokumentów w następujący sposób: „termin realizacji szkolenia 26.09.–01.10.2014” na „termin rozpoczęcia szkolenia 26.09.–01.10.2014”. Przedłużyłem czas składania ofert o kilka dni. Czy oferty, które wpłynęły przed dokonanymi zmianami i nie zostały wycofane, powinienem odrzucić jako niezgodne z siwz?
Zamawiający może wymagać, aby osoby wykonujące czynności w trakcie realizacji zamówienia były zatrudnione na umowę o pracę
Poprzez odpowiedni opis przedmiotu zamówienia zamawiający może zobowiązać wykonawców i podwykonawców do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia na roboty budowlane lub usługi, jeżeli jest to uzasadnione charakterem tych czynności. Zamawiający może określić w siwz rodzaj czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, a w określonych przypadkach również liczbę osób, które mają być zatrudniane na podstawie umowy o pracę.
Zamawiający może odmówić wnioskodawcy przesłania dokumentacji pocztą
Pytanie: Pytanie Osoba, która nie złożyła oferty w postępowaniu, przesłała inwestorowi pocztą elektroniczną prośbę o przekazanie jej protokołu z sesji otwarcia ofert. Powołała się na zapis art. 8 ust. 1 ustawy Pzp. Czy zamawiający ma obowiązek przesłania jej takich informacji? Czy powinny one zostać przekazane pocztą elektroniczną czy najpierw należałoby zażądać od wnioskodawcy prośby na piśmie?Czy na wniosek wykonawcy o wgląd do kosztorysów ofertowych konkurentów zamawiający może wyrazić zgodę na ich sfotografowanie czy ma obowiązek je skserować i np. przesłać je e-mailem? Wykonawca musi pokonać ok. 200 km, aby dotrzeć do siedziby zamawiającego.
Wykonawca nie zawsze może sam wystawić sobie referencje
Pytanie: Pytanie Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie w sprawie dokumentów), aby udowodnić należyte wykonanie zamówienia należy złożyć poświadczenie. Czy w związku z tym wykonawca ma prawo przedstawić dokument zatytułowany „Referencje”? Jeśli oferent nie może uzyskać poświadczenia, wolno mu złożyć inne dokumenty bądź własne oświadczenie, ale tylko w razie wystąpienia uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze. Jakie to przykładowo sytuacje?
To wykonawca udowadnia, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny
W świetle znowelizowanych przepisów ustawy Pzp, jeżeli cena oferty jest o 30% niższa od wartości zamówienia bądź średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, wówczas zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Potwierdza to opinia Urzędu Zamówień Publicznych.
Roboty uwzględnione w projekcie budowlanym nie mogą być zlecone jako nieprzewidziane zamówienia dodatkowe
Pytanie: Pytanie W przetargu nieograniczonym na przebudowę drogi powiatowej przyjęliśmy rozliczenie kosztorysowe. Omyłkowo nie wyszczególniliśmy w kosztorysie ofertowym pewnych robót, które były uwzględnione w dokumentacji projektowej. Prace polegają na ułożeniu przepustu pod drogą i montażu ścianek czołowych do przepustu. Są one niezbędne do prawidłowego wykonania podstawowego zamówienia a ich wartość nie przekracza 30.000 euro. Wykonawca chce je zrealizować jako zamówienie dodatkowe. Sporządziliśmy protokół konieczności a następnie podpisaliśmy z nim odrębną umowę na wykonanie robót o wartości podprogowej. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Kryterium ceny nie wystarczy w postępowaniach o zamówienie wszczętych po 19 października 2014 r.
Od 19 października 2014 r. zamawiający może zastosować cenę jako jedyne kryterium oceny ofert wyłącznie w przypadku przedmiotów zamówienia powszechnie dostępnych na rynku i o ustalonych standardach jakościowych, chyba że udziela zamówienia w trybie licytacji elektronicznej. W pozostałych przypadkach, oprócz kryterium cenowego, zamawiający przy wyborze najkorzystniejszej oferty zobowiązany jest wprowadzić także inne kryteria.