WYDANIE ONLINE

Teza W sytuacji gdy podmiot trzeci udostępnia zasoby nierozerwalnie z nim związane, jego zobowiązanie powinno wyraźnie wskazywać na zakres i charakter uczestnictwa w realizacji samego przedmiotu zamówienia. Uczestnictwo to może przybrać dowolną dozwoloną prawem postać, np.: podwykonawstwa, doradztwa, konsultacji czy nadzoru. W sytuacji gdy przedmiotem udostępnienia są zasoby wiedzy i doświadczenia, niewątpliwie konieczny jest osobisty udział podmiotu udostępniającego w realizacji zamówienia. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 lipca 2014 r.; sygn. akt KIO 1267/14

czytaj więcej »

Od dnia 19 października 2014 r. zamawiający może udzielić zamówienia na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej progów unijnych na zasadach ogólnych, czyli w jednym z trybów przewidzianych do tej pory w ustawie Pzp z możliwością wykorzystania uproszczeń. Jednak dzięki nowelizacji może również wykorzystać w tym celu określone przez siebie procedury.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W prowadzonym przez nas postępowaniu ofertę złożyła spółka cywilna. W załączonym do niej pełnomocnictwie wskazano, iż pełnomocnik jest upoważniony do składania w imieniu wykonawcy ofert (oświadczeń woli). Czy wobec tego ma on prawo podpisać za wspólników oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia z postępowania i dotyczące przynależności do grupy kapitałowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W jaki sposób należy obliczyć szacunkową wartość zamówienia na obsługę bankową urzędu. Jakie konkretnie koszty należy uwzględnić podczas szacowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Ustaliliśmy w postępowaniu wynagrodzenie ryczałtowe. Jeden z wykonawców zawyżył obmiar. Co zrobić, jeżeli przy prawidłowym obmiarze jego oferta jest najtańsza? Czy należy ją odrzucić?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy ofertę w publicznym przetargu może złożyć oddział? Czy w przypadku gdy w formularzu ofertowym przedsiębiorca wpisał dane oddziału, należy poprawić ten zapis jako oczywistą omyłkę pisarską, wskazując, że oddział działa w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy zapytanie do przetargu przesłane tylko i wyłącznie faksem może być traktowane jako ważne wobec zapisu w siwz, że wszelkie zapytania i odpowiedzi muszą być tylko w formie pisemnej? 

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Zamawiający przeprowadził przetarg na obsługę portierni. W siwz podał szacunkową liczbę roboczogodzin oraz termin, w jakim ma być wykonywana usługa. Wymagał jednocześnie podania całkowitej ryczałtowej ceny netto i brutto za wykonanie zamówienia oraz kwot netto i brutto za 1 roboczogodzinę. Jedynym kryterium oceny ofert jest w tym przypadku cena netto za 1 roboczogodzinę. Czy taka decyzja była prawidłowa?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W przetargu nieograniczonym wykonawca przesłał nam ofertę pocztą elektroniczną. Czy ofertę należy oceniać tak jak pozostałe a następnie na koniec postępowania poinformować właściwy podmiot o jej odrzuceniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy zamawiający na etapie oceny ofert powinien badać, czy kierownicy budów posiadają aktualny wpis do właściwej izby inżynierów budownictwa? Czy brak takiego dokumentu daje podstawę do wykluczenia wykonawcy?

czytaj więcej »

Teza W sytuacji, gdy potrzeby zamawiającego są obiektywnie uzasadnione, jest on uprawniony do wprowadzenia wymogów, które zawężają krąg potencjalnych wykonawców. Zawężenie to nie może mieć na celu preferowania określonego wykonawcy, ale uzyskanie produktu jak najbardziej odpowiadającego potrzebom zamawiającego. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 lipca 2014 r.; sygn. akt KIO 1429/14

czytaj więcej »

Teza Każdy zamawiający przygotowujący postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego musi brać pod uwagę jego indywidualne potrzeby i wymagania. Fakt, iż w innych postępowaniach zamawiający formułowali odmienne postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w szczególności dotyczące opisu warunków udziału w postępowaniu, nie dowodzi, że są one sprzeczne z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 lipca 2014 r.; sygn. akt KIO 1428/14

czytaj więcej »

Teza Pytanie do wykonawcy powinno wskazywać elementy oferty, które podczas jej badania wzbudziły wątpliwości i co do których zamawiający oczekuje wyjaśnień. Wykonawca musi wiedzieć, które elementy wyceny oferty były powodem zastrzeżeń zamawiającego i w jakim kierunku mają iść jego wyjaśnienia. Zamawiający nie może doprowadzać do sytuacji w której wykonawca domyśla się, które elementy wyceny oferty zostały zakwestionowane. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 lipca 2014 r.; sygn. akt KIO 1399/14

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Przy sprawdzaniu ofert wykryłam rozbieżność w datach realizacji wykazywanych zamówień pomiędzy załączonym poświadczeniem, a wykazem usług. Czy w takim przypadku zwracam się do wykonawcy o: wyjaśnienie rozbieżności i wskazanie prawidłowych dat czy poprawne uzupełnienie wykazu usług zgodnie z załączonym poświadczeniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Zamawiający ogłosił postępowanie z możliwością składania ofert częściowych w procedurze powyżej progów unijnych. Niestety z powodu braku ofert postępowanie nie znalazło rozstrzygnięcia dla wszystkich części. Czy powtórzona procedura dotycząca nieudzielonych pakietów może być przeprowadzona zgodnie z ich wartością? Kwota tych zamówień nie przekracza progów unijnych.

czytaj więcej »