WYDANIE ONLINE

Pewien zamawiający (inwestor) zaplanował wykonanie roboty budowlanej polegającej na wymianie pokrycia dachowego budynku przedszkola oraz budynku szkoły. W ramach roboty budowlanej zamawiający nie planował dokonywania jakichkolwiek zmian parametrów technicznych budynków (ich podwyższania itp.). Poniżej zostały pokazane kroki, jakie należy podjąć, aby z sukcesem przeprowadzić taką inwestycję.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Jakie postanowienia dotyczące podzlecania realizowanych prac powinny znaleźć się w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz) oraz w umowie, aby nie naruszyć przepisów ustawy Pzp obowiązujących w tym zakresie w związku z ustawą Pzp z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych? Prowadzimy postępowania na nieskomplikowane roboty budowlane np. w zakresie cząstkowych remontów dróg.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy w ogłoszeniu o zamówieniu trzeba żądać złożenia z ofertą próbek i dokumentów potwierdzających, że oferowane przedmioty odpowiadają wymaganiom zamawiającego? A może wystarczy zawrzeć ten wymóg w siwz?  

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Ubiegam się o zamówienie na dostawę sprzętu medycznego. Wybraną w postępowaniu ofertę zamawiający poprawił w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, wzywając uprzednio wykonawcę do wyjaśnienia jej treści. Korekta omyłki polegała na zmianie producenta asortymentu z „MICROM” na „Cael Roth GmbH”, wielkości opakowania z „1 litr” na „500 ml”, liczby opakowań z „2” na „4” oraz ceny netto opakowania ze „140” na „70”. Zamawiający twierdzi, iż dokonana poprawka odnosi się do uchybień, które nie mają wpływu na treść oświadczenia woli wykonawcy w zakresie dostawy opisanego w siwz asortymentu oraz oferowany przedmiot zamówienia, wymaganą ilość czy zaproponowaną cenę. Nie powoduje zatem istotnych zmian w treści oferty. Czy zamawiający może w ten sposób stosować art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W specyfikacji na dostawę rękawic medycznych zamawiający, na potwierdzenie, że oferowane produkty odpowiadają jego wymaganiom, żądał m.in. próbek produktów. Wykonawca w formularzu cenowym zaoferował rękawice X, które są zgodne z  wymaganiami siwz. Brakuje jednak ich próbek. Wykonawca uzupełnił je po wezwaniu w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, z tym że jedna pozycja to rękawice X z powłoką nawilżającą czyli produkt nieco inny niż zaoferowany w formularzu i jakiego wymagał zamawiający. Czy należy odrzucić ofertę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Mam problem z interpretacją zapisów rozporządzenia z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie w sprawie dokumentów) dotyczących wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji, doświadczenia i wykształcenia. Zazwyczaj żądamy odpowiednich kwalifikacji zawodowych np. w zakresie instalacji sanitarnej. Wykonawcy w wykazie osób podają tę informację, jednak bardzo często nie wpisują doświadczenia czy wykształcenia. Nie stawiamy warunków dotyczących tych kwestii, ale formularz wykazu sporządzamy zgodnie z zapisami rozporządzenia. Czy w takiej sytuacji należy wzywać do uzupełnienia lub wyjaśniania treści tego dokumentu?

czytaj więcej »

Teza To, jaka forma udostępnienia zasobów jest wystarczająca i zagwarantuje faktyczne przekazanie potencjału niezbędnego do realizacji zamówienia, powinno być oceniane w odniesieniu do konkretnego zamówienia, jego złożoności i specyfiki. Ustawodawca pozostawił wykonawcy dowolność doboru środków dowodowych w celu wykazania dostępności zasobów podmiotu trzeciego.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 8 maja 2014 r.; sygn. akt KIO 792/14

czytaj więcej »