WYDANIE ONLINE

Wielu przedsiębiorców swoją aktywność zawodową opiera na realizacji zamówień publicznych. Istotne wskazówki – kto może wziąć udział w postępowaniu, o czym należy pamiętać, decydując się na uczestnictwo w postępowaniu, na co zwrócić szczególną uwagę analizując zapisy dokumentów przetargowych, jak uniknąć błędów powodujących również skutki finansowe dla wykonawcy oraz czego mogą żądać od siebie strony postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – zawarto w poniższym tekście.

czytaj więcej »

Teza Przy ocenie gwarancji bankowej nie można pomijać znaczenia, jakie nadaje temu dokumentowi oświadczenie o bezwarunkowym i nieodwołanym zobowiązaniu banku do zapłaty na pierwsze żądanie zamawiającego kwoty wadium. Wypełnia ono istotę gwarancji bankowej określanej jako bezwarunkowa i stanowi o zabezpieczeniu oferty wadium.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 kwietnia 2014 r.; sygn. akt KIO 601/14

czytaj więcej »

Teza Dokonując badania i oceny ofert, w każdym przypadku zamawiający zobowiązany jest działać w granicach wyznaczonych postanowieniami specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Oznacza to, że jeżeli wykonawcy złożą ofertę, w której zaprezentują wyłącznie dane zgodne z wymaganiami zamawiającego opisanymi w siwz, taka oferta jest ważna.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 kwietnia 2014 r.; sygn. akt KIO 605/14 

czytaj więcej »

Teza Zamawiający, zgodnie z art. 93 ust. 1a ustawy Pzp, może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. Jednak możliwość unieważnienia na tej podstawie postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 kwietnia 2014 r.; sygn. akt KIO 619/14; KIO 620/14

czytaj więcej »

Teza Błędnie przyjęta przez wykonawcę jednostka miary – m3 zamiast m2 – jest oczywistą omyłką pisarską i nie może być uznana za niezgodność treści oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający powinien poprawić taki błąd w trybie art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 8 kwietnia 2014 r.; sygn. akt KIO 606/14

czytaj więcej »

Pytanie: W podpisanym kontrakcie dotyczącym zakupu paliw płynnych zawarto postanowienie: „W odniesieniu do oleju napędowego stosuje się ceny brutto podane przez wykonawcę, a przyjęte przez zamawiającego w ofercie”. Otrzymana od wykonawcy faktura zawiera m.in. jednostkę miary, ilość, cenę netto, VAT oraz wartość brutto. Jednak wyliczone tam kwoty – zarówno netto jak i brutto – są wyższe od tych ustalonych przez nas. Wykonawca tłumaczy, że wszystkie stacje paliwowe posługują się zasadą wyliczania wartości paliwa od ceny brutto. Według zapisów naszej siwz oraz umowy powinno być inaczej. Jak w tej sytuacji postąpić?

czytaj więcej »

Pytanie: Będąc jednostką budżetową gminy, kupujemy od niej wypisy z ewidencji gruntów i budynków oraz kopie map. Rozumiem, że możemy w tym przypadku nie stosować ustawy Pzp. Jakie jest prawne uzasadnienie takiego zwolnienia? 

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca wskazał końcowe wynagrodzenie zgodnie z naszymi wymaganiami jako kwotę brutto. Poinformował również o cenach netto. Odliczając VAT w wysokości 23%, wychodzi jednak inna suma. To samo dotyczy cen jednostkowych. Podanie kwot netto nie było przez nas wymagane. Prawdopodobnie cena za realizację zamówienia została wyliczona z zastosowaniem niewłaściwego podatku od towarów i usług. Czy powinniśmy odrzucić ofertę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W dokumentacji projektowej i przedmiarach wskazuję znaki towarowe. Czy dopuszczając rozwiązania równoważne:- należy szczegółowo opisać tę równoważność, punktując nazwy własne danych elementów i wskazując wymagane względem nich parametry techniczne;- w przypadku ich zaoferowania należy zażądać od wykonawców wykazu proponowanych materiałów (przykładowo zapis specyfikacji mógłby brzmieć: „Jeśli wykonawca zaoferuje produkt równoważny, zobowiązany jest dostarczyć wraz z ofertą: opis pozycji równoważnych z podaniem producentów artykułów, opis parametrów indywidualizujących zaoferowany towar potwierdzony kartami technicznymi wyrobu lub produktu wydanymi przez producenta materiałów i urządzeń równoważnych. W przypadku wątpliwości dotyczących równoważności oferowanych produktów zamawiający wezwie wykonawcę do złożenia we wskazanym terminie wyjaśnień dotyczących treści oferty. Jeżeli produkty będą posiadały parametry techniczne gorsze od wymaganych w opisie przedmiotu zamówienia, zamawiający odrzuci ofertę na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy Pzp. Ciężar udowodnienia równoważności spoczywa na wykonawcy”;- zapis dotyczący równoważności należy umieścić jedynie w siwz czy również w ogłoszeniu?

czytaj więcej »

„Wyniki przeprowadzonych w 2013 r. przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kontroli zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej” (dalej: raport z kontroli) opublikowane na stronach internetowych Urzędu Zamówień Publicznych (dalej: UZP) wykazują 10%-owy wzrost postępowań obarczonych błędami w stosunku do 2012 r. Nieprawidłowości wykryto w 46% procedur. Tradycyjnie już więcej błędów stwierdzono w postępowaniach o niewielkich wartościach, względem których zamawiający nie spodziewa się weryfikacji. O tym, kiedy procedura może zostać skontrolowana i co robić, gdy naszym zdaniem wynik weryfikacji jest błędny, piszemy poniżej.   

czytaj więcej »