WYDANIE ONLINE

Przejęliśmy od miasta obiekt z przeznaczeniem na prowadzenie kina, którym dotychczas zarządzał prywatny przedsiębiorca. Jako samorządowa instytucja kultury jesteśmy zobowiązani stosować ustawę Pzp. Nie wiemy jednak, w jakim zakresie obowiązuje nas ona w omawianym przypadku. Faktury za wynajem kopii filmowych, ich rozpowszechnianie i licencje są niejednokrotnie bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku tzw. premierowych hitów. Dystrybutorów na terenie Polski jest kilkudziesięciu. Współpraca tylko z jednym z nich nie jest możliwa, ponieważ nie posiada on pełnej oferty filmów. W jaki sposób prawidłowo prowadzić kino zgodnie z przepisami ustawy Pzp – szczególnie w kontekście ostatniej nowelizacji?

czytaj więcej »

Zasadą wynikającą z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych jest brak możliwości dokonywania zmian w treści złożonej oferty. Od tej zasady ustawa przewiduje dwa wyjątki: pierwszy - dotyczy trybu dialogu konkurencyjnego, w którym wykonawca może sprecyzować i doprecyzować treść oferty oraz przedstawić informacje dodatkowe, drugi - możliwości poprawiania przez zamawiającego omyłek określonych w art. 87 ust. 2 ustawy Pzp. I właśnie omyłkom przyjrzał się Urząd Zamówień Publicznych w opinii prawnej pt. „Omyłki i błędy w ofertach wykonawców - analiza na przykładzie orzecznictwa sądów okręgowych i Krajowej Izby Odwoławczej”.

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy ogłosić przetarg nieograniczony na remont sześciu zabytkowych obiektów. Dwa budynki mają charakter użytkowy, więc kosztorysant zastosował do nich 23% VAT. Cztery są z kolei mieszkalne, zatem obowiązuje wobec nich stawka 8%. Prace podzieliliśmy na dwa pakiety z uwagi na różny podatek od towarów i usług. Jednak oferta będzie musiała dotyczyć całości zamówienia, gdyż nie chcemy go udzielać w częściach. Jakie w związku z tym zapisy zastosować w formularzu ofertowym przygotowywanym dla wykonawców? Czy jeden przetarg na zadanie, którego dotyczą  dwie różne stawki VAT, jest w ogóle dopuszczalny?

czytaj więcej »

Opłata sądowa od skargi do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące każdej czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po opublikowaniu w dzienniku ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jest obecnie opłatą stałą.

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy przeprowadzić przetarg nieograniczony z zastosowaniem art. 5 ust. 1 ustawy Pzp na wynajem mieszkań i apartamentów. Chcemy w kryterium pozacenowym punktować liczbę i dostępność w tym samym czasie apartamentów różnych rodzajów. Czy fakt posiadania lub dysponowania takimi apartamentami dotyczy spełnienia podmiotowego warunku udziału w postępowaniu wskazanego w art. 22 ust. 1 pkt 3 tj.  dysponowania potencjałem technicznym? Czy w takim przypadku, zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie dokumentów, należy żądać od wykonawców wykazu wyposażenia zakładu? Czy konieczne jest użycie sformułowania „wykaz narzędzi i urządzeń technicznych” czy też można żądać po prostu wykazu dostępnych apartamentów?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Na potwierdzenie warunku zdolności ekonomicznej zamawiający żądał m.in. przedłożenia opłaconej polisy OC. Czy na dzień składania ofert dokument ten powinien  być opłacony w całości na cały okres jego obowiązywania? W kontrakcie ubezpieczeniowym wskazano, że płatności są rozłożone na 4 raty. Wykonawca przedłożył polisę i potwierdził fakt opłacenia jednej raty w terminie zgodnym z umową ubezpieczenia. Płatność pozostałych trzech transzy przypada w późniejszym okresie tj. po terminie składania ofert. Czy w takiej sytuacji należy uznać, że wykonawca prawidłowo potwierdził warunek udziału w postępowaniu? Specyfikacja nie regulowała sytuacji, w której polisa OC jest opłacana ratami.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Czy powiat jest zobowiązany do przeprowadzenia przetargu na podstawie ustawy Pzp na bankową obsługę jednostki, jeśli dotychczasowa współpraca z tą instytucją powoduje, że jej usługi nie generują żadnych kosztów? W ramach umowy wykonawca realizuje wiele różnych czynności, za które nie pobiera opłat i prowizji (np. otwiera i prowadzi rachunki bieżące, pomocnicze i walutowe powiatu, realizuje przelewy i zlecenia stałe, prowadzi usługę identyfikacji płatnika, bankowość internetową i home-banking). Środki zgromadzone na rachunkach są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Nie wymagamy przyznania nam kredytu w rachunku bieżącym, udzielania poręczeń czy pożyczek. Nie przewidujemy też zakładania lokat terminowych. Czy nie przeprowadzając w tej sytuacji przetargu, naruszymy art. 264 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o finansach publicznych? Wskazuje on, iż bankową obsługę budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykonuje bank wybrany na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych.  

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie Otrzymałam dotację na przedsięwzięcie, które obejmuje rożne zadania: 2 usługi szkolenia, ponad 20 zróżnicowanych dostaw (m.in makiety wizualizującej pracę obiektu) i jedną robotę budowlaną. Czy mogę oszacować robotę budowlaną odrębnie od tożsamych ze sobą przedmiotowo i podmiotowo usług i dostaw? Ustalanie wartości szacunkowej robót, dostaw i usług realizowanych w ramach dotacji i projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej budzi ostatnio wiele wątpliwości. Robota budowlana w ramach przyznanej dotacji będzie dotyczyć adaptacji pomieszczenia na potrzeby wyodrębnienia sali edukacyjnej w istniejącym już budynku.

czytaj więcej »

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 marca 2014 r.; sygn. akt KIO 439/14

czytaj więcej »

Teza Ustawa o podatku od towarów i usług nie wiąże żadnych ujemnych konsekwencji z zastosowaniem podstawowej stawki VAT. Negatywny skutek dla podatnika ma wyłącznie nieuprawnione zastosowanie stawki preferencyjnej. Taka sama reguła obowiązuje również przy wykładni przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Dlatego zastosowanie przez wykonawcę podstawowej stawki VAT nie może być uznane za niekonkurencyjne w stosunku do innych wykonawców.

czytaj więcej »

Teza Sformułowanie odpowiednich warunków udziału w postępowaniu wymaga wyważenia z jednej strony uzasadnionych potrzeb zamawiającego, z jednoczesnym umożliwieniem stosunkowo szerokiej grupie wykonawców dostępu do tego zamówienia. Postawiony warunek udziału w postępowaniu w zakresie wiedzy i doświadczenia ma być bowiem miernikiem wskazującym, że wykonawca, który w swej przeszłości zawodowej wykonywał określone zadania, zbliżone zakresem, do tego, które jest przedmiotem zamówienia, wykona je w sposób prawidłowy.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 marca 2014 r.; sygn. akt KIO 395/14

czytaj więcej »