WYDANIE ONLINE

Do 1 marca każdego roku zamawiający mają obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie o zamówieniach publicznych udzielonych w poprzednim roku. Z naszego opracowania dowiesz się, m.in. które wydatki należy uwzględnić w sprawozdaniu. Przeczytasz, jak przekazać sprawozdanie w związku z działaniem platformy e-Zamówienia. Zyskasz także pewność, czy właściwie wypełniasz obowiązek sprawozdawczy w odniesieniu do zamówień udzielonych z wyłączeniem procedur Pzp np. zleconych na potrzeby pomocy obywatelom Ukrainy.

czytaj więcej »

Aktualne progi unijne oraz kurs euro, które stosujemy do przeliczania wartości zamówień publicznych, obowiązują od 1 stycznia 2024 roku i nie zmieniają się w roku 2025. Kwoty wynikają z obwieszczenia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (M.P. poz. 1344). Zmiany wartości progów unijnych i kursu euro należy spodziewać się 1 stycznia 2026 r. (nowelizacje w tym zakresie wprowadzane są raz na 2 lata). Sprawdź konkretne liczby i zastosuj prawidłowe wartości w planowanych postępowaniach na zamówienia publiczne. Przygotowaliśmy dla Ciebie czytelną tabelę z obecnymi progami i kursem euro.

czytaj więcej »

Jak odnieść się do sytuacji, w której wykonawca w trybie z wolnej ręki wymaga, żeby negocjowana umowa podlegała prawu np. angielskiemu? Czy Prawo zamówień publicznych dopuszcza w ogóle postanowienie, iż do umowy będzie stosowane prawo inne niż polskie?  Sprawdź, co na to nasza ekspertka.

czytaj więcej »

Czy w zapytaniu ofertowym w trybie zasady konkurencyjności można przewidzieć procedurę odwróconą?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu krajowym wykonawca złożył plik w formacie pdf, w którym zamieścił kilka różnych dokumentów i oświadczeń (formularz ofertowy, oświadczenie o braku przesłanek wykluczenia, odpis z KRS i potwierdzenie wykonania przelewu wadium). Plik pdf podpisał jednym podpisem kwalifikowanym PadES-BES w środku za jednym z oświadczeń. Czy jeśli mamy jeden plik, a w nim jeden podpis, to obejmuje on wszystkie dokumenty?

czytaj więcej »

Pytanie: Będę przeprowadzać postępowanie w trybie z wolnej ręki z art. 305 pkt 1 w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Procedurę (wysłanie zaproszenia do negocjacji i same negocjacje) zamierzam przeprowadzić za pomocą poczty elektronicznej. Czy po przeprowadzonych negocjacjach można podpisać umowę tradycyjnie tzn. „ręcznie” na papierze czy musi być ona podpisana elektronicznie? Firma ma siedzibę niedaleko nas i moglibyśmy spotkać się osobiście, a dodatkowo omówić sprawy organizacyjne.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający wymagał złożenia przedmiotowych środków dowodowych z ofertą. W SWZ zawarto zapis: „Przedmiotowe środki dowodowe składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej. Czy karty katalogowe sprzętu komputerowego pobrane ze strony producenta muszą być podpisane podpisem elektronicznym? Czy należy je przetłumaczyć na język polski? Zamawiający jest w stanie bez tłumaczenia zweryfikować parametry techniczne.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie poniżej progów UE, którego przedmiotem są roboty budowlane obejmujące regulację (naprawę) pionowych wpustów studni rewizyjnych oraz urządzeń ściekowych z konstrukcją odciążającą i uzupełnienie masą bitumiczną, wraz z ewentualną wymianą włazu żeliwnego w przypadku uszkodzeń. W dokumentach postępowania zamawiający zawarł zapisy: w SWZ – nie przewiduje się złożenia oferty w postaci katalogów elektronicznych, w ogłoszeniu o zamówieniu w sekcji III pkt 3.12) Oferta – katalog elektroniczny: Nie dotyczy. Wykonawca złożył ofertę i załączył plik podpisany „Katalog elektroniczny” zawierający opis i zdjęcia włazów bezkołnierzowych. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić zamawiający?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca twierdzi, że opatrzył ofertę zewnętrznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym w formacie .xades. Przesłał w związku z tym 1 plik z podpisem zapisany z rozszerzeniem .xades oraz 1 plik dokumentu w formacie pdf. Po otwarciu pliku przesłanego w formacie pdf nie widnieją na zawartych w nich dokumentach kwalifikowane podpisy elektroniczne. Czy, aby skutecznie złożyć zewnętrzny podpis elektroniczny, wystarczy wysłać 1 plik z dokumentem bez podpisu i 1 plik zawierający podpis z rozszerzeniem .xades? Czy też oprócz przesłania pliku z podpisem z rozszerzeniem .xades, w pliku z dokumentem w formacie pdf również powinny być widoczne kwalifikowane podpisy elektroniczne?

czytaj więcej »

Pytanie: W ramach projektu unijnego kupujemy różnorodną aparaturę i sprzęt służące do zwiększenia potencjału dydaktycznego uczelni. Zakupy rozłożone są na 3 lata (2024–2026). Sprzęt pogrupowany został (m.in. ze względu na tryb) na kilka kategorii. W jednej z nich już dwukrotnie unieważniliśmy jedno z postępowań, gdyż nie otrzymaliśmy żadnej oferty. Postępowanie zostało ponowione, ponieważ w tej kategorii dostaw są jeszcze do zakupu inne, podobne funkcjonalnie urządzenia. Wartość unieważnionego postępowania nie przekracza 130.000 zł netto, jednak jest to zamówienie udzielane w częściach i mamy jeszcze zaplanowane postępowania w tej kategorii dostaw. Czy istnieje podstawa do realizacji unieważnionego dwukrotnie zamówienia trybem właściwym dla jego jednostkowej wartości poniżej 130.000 zł netto i realizacji poza ustawą? Czy jednak powinniśmy próbować udzielić zamówienia aż do skutku?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w postępowaniu na okres 1 roku na dostawy tablic rejestracyjnych można zrezygnować z rozdziału „Podwykonawcy” w SWZ?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy po podpisaniu umowy ramowej wykonawcy maja obowiązek skladana ofert wykonawczych? jakie są konsekwencje bierności wykonawców?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający zastrzegł w SWZ, iż o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się jedynie wykonawcy, o których mowa w art. 94 ustawy Pzp. W postępowaniu złożyła ofertę fundacja, która załączyła do oferty: Oświadczenie, że spełnia warunki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp. Odpis z KRS oraz statut fundacji. W dokumentach wskazano, iż celem fundacji jest: działalność na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym organizowania ich wypoczynku i czasu wolnego; działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność kulturalna i animacyjna; działalność na rzecz promowania aktywnego i zdrowego trybu życia, w tym zdrowego żywienia i rozwoju umiejętności sportowych; przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym; działalność charytatywna; promocja i organizacja wolontariatu, działalność na rzecz rozwoju sportu. Ponadto czytamy w nim, że fundacja realizuje swoje cele poprzez m.in: prowadzenie działalności w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.Czy takie zapisy wystarczą, by stwierdzić, że fundacja jako inny wykonawca niż zakład pracy chronionej oraz spółdzielnia socjalna spełnia warunek, że jej działalność ukierunkowana jest głównie na integrację społeczną i zawodową osób marginalizowanych? Czy wykonawca powinien złożyć z ofertą informacje dotyczące zatrudnienia osób marginalizowanych na poziomie nie mniejszym niż 30%?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w postępowaniu przetargowym (tryb podstawowy bez negocjacji) na opróżnianie koszy ulicznych należy zawrzeć regulacje dotyczące elektromobilności i paliw alternatywnych? Jesteśmy jednostką budżetową, liczba mieszkańców naszej gminy nie przekracza 50000 osób.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie podstawowym o wartości poniżej progów unijnych na dostawy kart podarunkowych w formie kart elektronicznych. Jako kryteria oceny ofert przyjęłam: cenę – 80%, liczbę placówek handlowych udzielających rabatu – 15% i zbiorczą aktywację kart – 5%. Przystępując do oceny ofert, zorientowałam się, że we wzorze formularza ofertowego nie ujęłam kryterium – zbiorczej aktywacji kart. W konsekwencji żaden z wykonawców nie podał mi informacji, czy takową aktywację posiada. W jaki sposób ocenić oferty? Czy przyjąć, że każdy z wykonawców posiada możliwość zbiorczej aktywacji i przyznać najwyższą liczbę punktów w tym kryterium? Czy raczej powinnam unieważnić przetarg?

czytaj więcej »

Pytanie: Przygotowujemy się do ogłoszenia zamówienia na wykonanie projektu budynku przedszkola. Większość tego typu zamówień determinuje cena. Nam zależy na wykonawcy czy projekcie niekoniecznie najtańszym, ale przede wszystkim estetycznie i funkcjonalnie doskonałym. Czy dopuszczalne byłoby określenie jako kryterium oceny ofert o wadze 40% doświadczenia projektanta głównego np. otrzymanie za projekt, bądź budynek zrealizowany na jego podstawie wyróżnienia, nagrody branżowej za zastosowane rozwiązania na rynku krajowym – 20% lub międzynarodowym – 40%? Czy jest to zbyt daleko idące kryterium?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający planuje przeprowadzić przetarg na dostawę umundurowania dla pracowników. Nie jest to asortyment dostępny w każdym sklepie a tylko u wykonawców specjalizujących się w tej dziedzinie, przy czym w mieście, w którym zamawiający ma siedzibę, nie ma żadnego podmiotu, który by się tym zajmował. Zamawiający chce w SWZ zawrzeć zapis, że wykonawca, którego oferta zostanie wybrana, będzie zobowiązany do prowadzenia w trakcie obowiązywania umowy punktu wydawania sortów mundurowych w odległości nie większej niż 40 km od siedziby zamawiającego, czynnego w dni robocze od poniedziałku do piątku lub dostarczy wymagany asortyment, na własny koszt, do siedziby zamawiającego i zapewni możliwość jego zmierzenia, na każde wezwanie zamawiającego, w ciągu 72 godzin od złożenia zamówienia. Czy w opisie przedmiotu zamówienia można wstawić konkretną odległość np. 40 km, w której wykonawca będzie miał punkt wydawania sortów mundurowych, czy ograniczy to konkurencję? A może wolno nam określić takie kryterium oceny ofert: 40 km – 0 pkt, 30 km – 10 pkt, 20 km – 20 pkt, 10 km – 30 pkt, 0 km – 40 pkt?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu na usługi cateringowe (społeczne) do 750.000 euro złożono 1 ofertę. Na stronie prowadzonego postępowania ogłosiłam wybór najkorzystniejszej oferty. Kryteria oceny oferty: 80% cena, 20% zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Dzisiaj zaprosiłam wykonawcę do podpisania umowy, a on mi oświadczył, że nie ma osoby niepełnosprawnej, którą mógłby zatrudnić, ponieważ ta, która wstępnie wyraziła zgodę, wycofała się. Co w tej sytuacji? Czy mam unieważnić postępowanie? Czy ponownie ocenić ofertę i przyznać wykonawcy 80%?

czytaj więcej »

Pytanie: W prowadzonym postępowaniu w trybie podstawowym bez negocjacji (wartość krajowa) złożono dwie oferty. Po wyborze najkorzystniejszej oferty (wykonawca A), drugi z wykonawców (B) złożył odwołanie na wybór oferty, która w jego ocenie powinna podlegać odrzuceniu. Zamawiający otrzymał informację od wykonawcy, którego wybrał (A), że wykonawca ten (A) nie przystępuje do postępowania odwoławczego. Zamawiający zdecydował w tej sytuacji uznać odwołanie w całości i odrzucić ofertę, którą wybrał pierwotnie jako najkorzystniejszą (A). Czy w tej sytuacji, po wyborze drugiego wykonawcy (B) istnieje obowiązek odczekania ustawowego terminu 5 dni (termin standstill) na ewentualne odwołanie (które i tak już nie przysługuje – wykonawca A nie przystąpił do postępowania odwoławczego)? Czy można jednak zawrzeć umowę, nie czekając na upływ terminu standstill?

czytaj więcej »

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, w którym przesądził, że podmioty z państw, które nie są stronami porozumień i umów międzynarodowych w sprawie zamówień publicznych nie mają zapewnionego równego dostępu do zamówień publicznych udzielanych w krajach unijnych. Uznał, że regulacje dotyczące dostępu do rynku zamówień publicznych w Unii należą do wyłącznej kompetencji Unii, a państwa członkowskie nie mają uprawnień do ich modyfikacji na poziomie krajowym (wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2024 r. w sprawie C652/22).

czytaj więcej »

Prawo do zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa służy ochronie niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 listopada 2024 r., sygn. akt KIO 4074/24).

czytaj więcej »

Oferta może być złożona wyłącznie w terminie składania ofert i – co do zasady – nie podlega po tym terminie zmianom. Wynika to z art. 219 ust. 1 ustawy Pzp. Oferta musi być złożona i skonkretyzowana w terminie składnia ofert, a wszelkie uzupełnienia dokumentów czy też składane przez wykonawcę wyjaśnienia muszą mieścić się w jej granicach i mogą służyć wyłącznie wykazaniu prawidłowości jej treści. Przyjęcie poglądu, że po upływie terminu składania ofert wykonawca może złożyć dokument w postaci kopii karty identyfikującej pojazd, czyli de facto dokument identyfikujący przedmiot oferty, godziłoby w podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych i mogłoby prowadzić do manipulacji treścią ofert w zależności od okoliczności ujawnionych po otwarciu ofert, dając wykonawcy nieuprawnioną przewagę nad innymi wykonawcami (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 listopada 2024 r., sygn. akt KIO 3996/24).

czytaj więcej »