WYDANIE ONLINE

W ramach zamówienia licencji na oprogramowanie i urządzenia informatyczne osoby merytoryczne z działu informatycznego chcą, by postawić następujący wymóg w ramach opisu przedmiotu zamówienia, co do którego mam w wątpliwości: dostępność części zamiennych przez okres 10 lat. Postępowanie finansowane jest ze środków unijnych. Czy taki wymóg w ramach opisu przedmiotu zamówienia jest dopuszczalny?

czytaj więcej »

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2024 r. w sprawie C-652/22 dotyczy interpretacji przepisów dotyczących udziału podmiotów z państw trzecich w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych toczących się na terenie Unii Europejskiej.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp wezwał wykonawcę do złożenia dokumentów podmiotu trzeciego tj. do złożenia oświadczenia z art. 125 ust. 5 ustawy Pzp. Wykonawca w terminie wskazanym przez zamawiającego nie uzupełnił tych dokumentów. Czy w związku z tym, że podmiot trzeci nie potwierdził, iż spełnia warunki udziału w postępowaniu oraz nie podlega wykluczeniu, zamawiający ma obowiązek wezwać go na podstawie art. 122 ustawy Pzp do zmiany podmiotu trzeciego lub do złożenia oświadczenia, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zamawiający może zastosować w SWZ (tryb podstawowy bez negocjacji) zapisy ograniczające dostęp do zamówienia (czy na poziomie wykluczenia, odrzucenia lub warunków udziału w po stępowaniu) tym wykonawcom, którzy wykonali zamówienia polegające na dostawie i montażu określonego sprzętu (uzyskali za to referencje), ale w których istotne wady pojawiły się dopiero na etapie eksploatacji, a nie dostawy czy montażu, przy czym wynikają one z błędów popełnionych przez tych wykonawców?

czytaj więcej »

Pytanie: Przekazując akta postępowań z 2022 roku do archiwum, stwierdzono brak podpisów kierownika zamawiającego na dwóch protokołach postępowania. Z uwagi na fakt, że kierownik przeszedł na emeryturę, nie ma możliwości uzupełnienia podpisu. Wszystkie dokumenty w sprawach jak powołanie komisji przetargowej, SWZ, zawiadomienia/wezwania, w tym informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty, są podpisane. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy jest to poważne uchybienie i czym poskutkuje w przypadku ewentualnej kontroli?

czytaj więcej »

Pytanie: Prace komisji przetargowej kończą się 15 maja, informację o wyniku postępowania opublikowano także tego dnia. Z jaką datą kierownik zamawiającego powinien zatwierdzić protokół ZP-TP w pozycji 33?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy ustalając wartość zamówienia na usługi udzielane w ramach umowy zlecenia bądź o dzieło, należy przyjąć, że każda z nich jest oddzielnym zamówieniem? W przypadku takich umów nie ma zastosowania przesłanka podmiotowa, jedynie czasu i tożsamości przedmiotowej. Przykładowo w tym samym czasie, podpisujemy umowy zlecenia na sprzątanie pomieszczeń biurowych w różnych budynkach z trzema różnymi osobami. Czy określając wartość zamówienia, powinniśmy zsumować umowy, czy jednak każda z nich jest odrębnym zamówieniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający korzysta z usług doradczych firm zewnętrznych. Z racji tego, że na rynku są firmy doradcze, które mają szeroki zakres działalności, bo m.in. korzystają z podwykonawstwa, zachodzi ryzyko, że z jednym wykonawcą zamawiający zawrze więcej niż jedną umowę na usługę doradczą. Jak zatem oszacować usługi doradcze?

czytaj więcej »

Pytanie: Realizujemy projekt unijny rozpisany na 3 lata. Każdego roku kwota  nie przekroczy 130.000 zł netto, ale łączna wartość zadania tę sumę przewyższa. Czy możemy co roku podpisać umowę na rok, bez postępowania w ramach ustawy Pzp, czy powinniśmy przeprowadzić jedno postępowanie na 3 lata?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane w trybie podstawowym. W ofertach poprawiliśmy omyłki rachunkowe, zbadaliśmy, czy oferty zawierają RNC itd., a następnie stworzyliśmy kartę badania oferty oraz kartę indywidualnej oceny ofert (dla każdego członka komisji przetargowej). Po utworzeniu tego rankingu wezwaliśmy wykonawcę X nr 1 w rankingu do złożenia podmiotowych środków dowodowych. Wykonawca X nie złożył dokumentów, więc jego oferta podlega odrzuceniu. Następnie stworzyliśmy:�drugą kartę indywidualnego badania ofert, gdzie dodano przesłanki odrzucenia wykonawcy X wraz z propozycją uzasadnienia prawnego i faktycznego odrzucenia oferty oraz �nową kartę indywidualnej oceny ofert już bez wykonawcy X. Wezwaliśmy wykonawcę Y do złożenia dokumentów, ale on również będzie podlegał odrzuceniu. Stworzyliśmy trzecią kartę badania ofert uwzględniającą przesłanki odrzucenia wykonawcy X i wykonawcy Y oraz nowy ranking ofert, już bez wykonawcy Y. Czy nasze działania są prawidłowe? Czy jednak powinna być utworzona jedna karta indywidualnego badania oferty już na końcu postępowania? Jak w praktyce odbywa się ocena i badanie ofert?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w formularzu asortymentowo-cenowym, stanowiącym załącznik do SWZ, w jednej z pozycji podał błędną stawkę VAT 8% zamiast 5%. Jednocześnie w adnotacjach w tym załączniku informował, że „W kolumnie nr 8 podano stawkę VAT dla 1 jednostki miary danego asortymentu. W przypadku stwierdzenia rozbieżności w związku z określoną przez zamawiającego stawką podatku wykonawca jest zobowiązany zwrócić się do zamawiającego z zapytaniem w celu wyjaśnienia zapisów SWZ”. Złożono 4 oferty, jedna z nich jest z prawidłową stawką w poz. 5%, w pozostałych zastosowano stawkę 8% wskazaną błędnie przez zamawiającego. Wykonawca, który złożył ofertę z prawidłową stawką, nie zwrócił się do zamawiającego z zapytaniem w celu wyjaśnienia rozbieżności w stawce podatku, a po otwarciu ofert wnioskuje o odrzucenie pozostałych ofert w związku z nieprawidłowym podatkiem. Czy w tej sytuacji zamawiający może uznać, że nastąpiła omyłka, i zgodnie z art. 134 ust. 1 pkt 17 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych i uchwałą Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11) poprawić oferty, czy należy unieważnić postępowanie?  

czytaj więcej »

Pytanie: Ofertę złożyło konsorcjum składające się z dwóch firm, podpisaną przez każdego członka konsorcjum. Nie załączono pełnomocnictwa. Jeden konsorcjant opatrzył ją podpisem kwalifikowanym, druki zaufanym, na ofercie widnieją znaczniki czasu. Czy tak podpisana oferta jest prawidłowa? Dodatkowo złożono oświadczenie wstępne również na jednym druku podpisane przez każdego członka konsorcjum.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony na dostawę soli drogowej. Wykonawca złożył w przetargu dokumenty, z których wynika, że sól pochodzi z Białorusi, oraz oświadczenie o braku podstaw wykluczenia, o których mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Wykonawca nie powołuje się na podmioty udostępniające zasoby, nie deklaruje udziału podwykonawców, ani nie wskazuje dostawcy, na których przypadałoby ponad 10% wartości zamówienia. Czy aby potwierdzić brak podstaw wykluczenia na podstawie art. 5k ww. rozporządzenia oraz art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej, wystarczy weryfikacja danych zawartych w: 1) rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 z 18 maja 2006 r. dotyczącym środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy, 2) rozporządzeniu Rady (UE) nr 269/2014 z 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, 3) liście sankcyjnej prowadzonej przez MSWiA, 4) Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)?Czy należy odrzucić ofertę ze względu na pochodzenie towaru z kraju objętego sankcjami?

czytaj więcej »

Pytanie: Kto ma podpisać zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby? Oczywiste jest dla mnie, że podmiot udostępniający zasoby. Tymczasem, skoro ofertę składa wykonawca, to czy wobec tego jego podpis nie powinien również znaleźć się na oświadczeniu?

czytaj więcej »

Przedmiotowe środki dowodowe to dokumenty służące potwierdzeniu zgodności oferowanych produktów z wymaganiami zamawiającego określonymi w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający powinien dokonywać całościowej oceny oferty, w tym brać pod uwagę wszelkie informacje przedstawione przez zamawiającego lub pozyskane samodzielnie w toku analiz własnych.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami ustawy Pzp zamawiający poprawia w ofercie oczywiste omyłki. Do ich grona zaliczają się oczywiste omyłki pisarskie, oczywiste omyłki rachunkowe oraz inne omyłki polegające na niezgodności oferty z treścią specyfikacji warunków zamówienia. Fakt popełnienia omyłki nie powinien budzić wątpliwości zamawiającego. Sprawdź jakie są sugestie Krajowej Izby Odwoławczej. 

czytaj więcej »

Zamówienie sektorowe to specyficzny rodzaj zamówienia, które jest udzielane przez zamawiającego sektorowego. Służy ono do prowadzenia działalności w jednym z rodzajów działalności sektorowej, które są wymienione enumeratywnie w ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa Pzp zawiera szczegółowe przepisy dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych oraz zasadności ich stosowania w kontekście działalności sektorowej. Procedury te mają na celu zapewnienie efektywności w sektorach, które są kluczowe do funkcjonowania gospodarki. Między innymi o tym, kiedy zamawiający ma status sektorowego i kiedy w świetle prawa udziela zamówienia sektorowego, piszemy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego również, jak przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia sektorowego i sprawdzisz, czym w praktyce różni się ten specyficzny rodzaj zamówienia od pozostałych zamówień ustawowych.

czytaj więcej »

Wykonawcy, którzy biorą udział w przetargach, muszą od razu z ofertą złożyć wstępne oświadczenie, w którym potwierdzają, że spełniają postawione warunki udziału w postępowaniu i nie podlegają wykluczeniu z niego. W przypadku zamówień o większych wartościach tzw. unijnych oświadczenie składa się na formularzu JEDZ (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia). Kiedy według ustawy Prawo zamówień publicznych trzeba złożyć JEDZ? Czy zawsze trzeba podpisać JEDZ kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Jak złożą JEDZ wykonawcy, którzy biorą wspólnie udział w postępowaniu? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule.

czytaj więcej »