WYDANIE ONLINE

Platforma e-Zamówienia jest bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej. Jej funkcjonalności umożliwiają pełne przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia. Za pomocą platformy zamawiający nie tylko publikują plany postępowań, ogłoszenia w Biuletynie ZP, przekazują informacje do prezesa UZP oraz składają roczne sprawozdanie z udzielonych zamówień. Umożliwia ona również pełną komunikację z wykonawcami, pozyskiwanie ofert, a następnie ich otwarcie. Dzięki wdrożonej usłudze eSendera z poziomu Platformy można też przekazywać do publikacji w TED ogłoszenia unijne. Aby skorzystać z dostępnych funkcjonalności, trzeba oczywiście zarejestrować się na platformie e-Zamówienia. W artykule piszemy o tym, jak krok po kroku przejść przez proces rejestracji, jakie trudności dość często się pojawiają i jak je rozwiązać. W kolejnej części opracowania przeczytasz, jak dokonywać na platformie poszczególnych działań w toku postępowania.

czytaj więcej »

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego nr 28/2023 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) pn. „Bardziej uczciwa i skuteczna konkurencja w zakresie unijnych zamówień publicznych na roboty budowlane, towary i usługi” (C/2024/3521).

czytaj więcej »

Zamawiający w postępowaniu powyżej progów unijnych na zawarcie umowy ramowej wymaga wniesienia wadium, które powinno zawierać okoliczności jego zatrzymania z art. 96 ust. 6 ustawy Pzp. Wadium ma zabezpieczać podpisanie umowy ramowej z jednym wykonawcą, z którym następnie mogą być podpisane umowy wykonawcze. Jedną z przesłanek zatrzymania wadium wymienionych w SWZ jest odmowa podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego przez wybranego wykonawcę. Umowa ramowa nie jest umową w sprawie zamówienia publicznego. Czy wobec tego wadium zawierające przesłanki zatrzymania wymienione w art. 98 ust. 6 ustawy Pzp będzie prawidłowe? Czy zamawiający będzie mógł zatrzymać wadium, jeśli wykonawca odmówił podpisania umowy wykonawczej?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający zwrócił się do wykonawców o przedłużenie terminu związania ofertą. Dwóch z nich nie wyraziło zgody. Czy zamawiający powinien z wrócić wadium tym wykonawcom po upływie pierwotnego terminu związania ofertą czy dopiero po upływie przedłużonego terminu?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca przedłożył gwarancję wadialną w postaci skanu, który następnie opatrzył swoim kwalifikowanym podpisem. Wadium pierwotnie wystawiono elektronicznie, gdyż widnieje na nim podpis gwaranta. Nie zostało jednak złożone w oryginale do postępowania z podpisem gwaranta ubezpieczeniowego. Czy dokument jest ważny?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca złożył wniosek o zwrot wadium. Nie wycofał swojej oferty przed upływem terminu składania ofert, jego oferta nie została odrzucona, nie został dokonany wybór najkorzystniejszej oferty. Postępowanie nie zostało unieważnione. Czy wobec powyższych okoliczności można dokonać zwrotu wadium na wniosek wykonawcy i na jakiej podstawie prawnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Zapytanie ogłoszono w Bazie Konkurencyjności w 2022 roku. Zamawiający dopuścił wówczas wniesienie wadium tylko w dwóch formach – pieniądzu i gwarancjach bankowych. Czy było to prawidłowe działanie, czy jednak należało dopuścić wszystkie możliwości wniesienia wadium? Czy za wskazanie tylko dwóch form wadium może być nałożona korekta?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu prowadzonym w trybie otwartym zamawiający przesunął termin składania ofert. Wykonawca uzyskał ubezpieczeniową gwarancję wadialną na pierwotny termin. Następnie zdobył aneks do gwarancji, który uwzględniał nowy termin związania ofertą. Zarówno aneks, jak i sama gwarancja mają tę samą treść, a różnią się jedynie terminem obowiązywania. Wykonawca złożył z ofertą wyłącznie aneks do gwarancji wadialnej, zawierający jednakże pełną treść gwarancji. Czy można przyjąć, że taki dokument właściwie zabezpiecza ofertę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak postąpić w sytuacji gdy wykonawca złożył ofertę na platformie e-Zamówienia za pośrednictwem formularza do komunikacji, a następnie za pośrednictwem formularza do złożenia oferty? Zamawiający nie zapoznał się z treścią oferty złożonej za pośrednictwem formularza do komunikacji, jednak ma możliwość to zrobić jeszcze przed upływem terminu na składanie ofert.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy sanatorium sp. z o.o. prowadzące m.in. działalność rehabilitacyjną oraz świadczące inne usługi, otrzymując dotację na roboty budowlane ze środków publicznych w wysokości 90% wartości zadania, musi przeprowadzić postępowanie przetargowe zgodnie z ustawą Pzp? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej? Czy wolno mu przeprowadzić procedurę zgodnie z art. 275 pkt 1 ustawy Pzp? Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy wznowienia, o którym mowa w art. 31 ust. 2 ustawy Pzp. Czy wznowienie potocznie zwane „jeszcze raz to samo” oznacza, że zamawiający przewidujący je w dokumentach zamówienia musi zamówić taką samą ilość co w zamówieniu podstawowym i na taki sam czas? Czy wznowienie oprócz konieczności jego uwzględnienia w ustaleniu wartości zamówienia musi być zawarte w kwocie, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia? Czy pomimo zapisów w SWZ o możliwości skorzystania ze wznowienia zamawiający może odstąpić od niego (gdy np. nie będzie miał na nie środków finansowych)? Jaka jest różnica pomiędzy wznowieniem a opcją?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający realizuje projekty współfinansowane ze środków UE, zlecając zamówienia na usługi szkoleniowe, cateringowe oraz organizację konferencji, a także dostawy sprzętu. Czy jest zobowiązany wprowadzić do umowy bądź innych dokumentów zamówienia wymogi dotyczące elektromobilności? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę na wybudowanie kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków w systemie zaprojektuj i wybuduj. W pierwotnych założeniach PFU oraz w umowie przy budowie sieci kanalizacyjnej była przewidziana budowa dwóch przepompowni ścieków. Wykonawca na etapie uzgadniania koncepcji projektu budowlanego zaproponował rezygnację z obu przepompowni oraz zmianę przebiegu sieci, co pozwoli na przepływ grawitacyjny bez potrzeby budowy tych obiektów. Nasza pierwsza wątpliwość dotyczy możliwości takiej zmiany już po zawarciu umowy. Umowa przewiduje ryczałt, ale również możliwość zmian zakresu oraz kosztów budowy. Zgodnie z propozycją wykonawcy zaniechanoby wykonania obu przepompowni, ale w związku ze zmianą przebiegu sieci kanalizacyjnej wystąpią nowe roboty, m.in. dodatkowe wykopy i zwiększony zakres odtworzenia zniszczonych dróg. Zastanawiamy się także, czy wolno nam zmienić cenę ryczałtową.

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu na wykonanie robót budowlanych (w trybie podstawowym) wybrano ofertę wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego – konsorcjum firm A i B (z którymi zawarto umowę na wykonanie tych robót). W trakcie realizacji inwestycji doszło do sporu między firmą A i B, który zakończył się rozwiązaniem umowy konsorcjum (partner: wykonawca B złożył oświadczenie, że kończy współpracę z liderem – wykonawcą A). Wykonawca A oświadczył, że będzie realizował umowę. W trakcie prac przedłożył do akceptacji projekt umowy na roboty budowlane z podwykonawcą. Z jej treści wynika, że stroną umowy z podwykonawcą będzie firma A (a nie konsorcjum firm A i B). Czy biorąc pod uwagę powyższe oraz zasadę solidarności wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie za jego realizację, sytuacja, w której tylko lider jest stroną umowy z podwykonawcą, jest dopuszczalna?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy zmian umowy dokonywanych na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp z 2004 roku. Czy dla określenia maksymalnej kwoty zmian bierzemy pod uwagę progi określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 aktualnych na dzień wszczęcia postępowania, czy może aktualnych na dzień zawarcia aneksu?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę postępowanie w trybie zaprojektuj i wybuduj. W formularzu oferty zamawiający zawarł m.in. zapis: „Oferuję wykonanie przedmiotu zamówienia, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia i wymogami określonymi w SWZ i dokumentach zamówienia, za następującą cenę ryczałtową brutto: ………….. (słownie: ……………….) w tym obowiązujący podatek od towarów i usług (VAT). W tym: 1) za wykonanie dokumentacji projektowej, (etap I) ........................ (kwota),2) za wykonanie robót budowlanych na podstawie wykonanej dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem dokumentacji powykonawczej (etap II) ................................. (kwota)”.Dodatkowo zamawiający, jak w każdej ofercie, zawarł punkt dotyczący proponowanego okresu gwarancji i terminu wykonania zamówienia. Wykonawca nie uzupełnił w ofercie wskazanych punktów – tj. nie wypełnił pól dotyczących kosztów poszczególnych etapów. Wskazał tylko kwotę główną. Dodatkowo nie uzupełnił okresu gwarancji oraz terminu realizacji zamówienia. Na jakiej podstawie należy odrzucić jego ofertę? Czy trzeba go wezwać do uzupełnienia treści oferty?

czytaj więcej »

Opisywanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję jest zakazane. Nie oznacza to jednak konieczności nabywania przez zamawiającego dostaw, usług czy robót budowlanych nieodpowiadających jego potrzebom, zarówno co do jakości, funkcjonalności czy wymaganych parametrów technicznych. Zamawiający może określić wysokie, ale możliwe do spełnienia wymagania przedmiotu zamówienia, które pozostają w związku z samym zamówieniem i celem, jaki poprzez dane zamówienie zamierza osiągnąć Zamawiający. Instytucja zamawiająca uprawniona jest do takiego sformułowania opisu przedmiotu zamówienia, który umożliwia jej otrzymanie produktu odpowiadającego jej potrzebom.

czytaj więcej »

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych dają Zamawiającemu możliwość wykluczenia z udziału w postępowaniu Wykonawcy, który w realizacji poprzednich kontraktów okazał się nierzetelny oraz takiego, który w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wprowadził Zamawiającego w błąd. Aby było to wykonalne, zastosowanie fakultatywnej przesłanki wykluczenia musi zostać przewidziane w dokumentach zamówienia.

czytaj więcej »

Zamawiający, wybierając ofertę w prowadzonym postępowaniu, zobowiązany jest zawsze porównać zaoferowane przez wykonawców ceny. Te z kolei muszą przedstawiać całkowite koszty, jakie zamawiający będzie musiał ponieść, nabywając usługę, dostawę czy robotę budowlaną. W cenie uwzględnia się zatem m.in. podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu tymi podatkami. Warto przy tym pamiętać, że finalna ocena zastosowanego VAT należy do zamawiającego. To po jego stronie pozostaje stwierdzenie, czy podatek w danym przypadku został właściwie ustalony, a następnie obliczony. Błędy w tym zakresie mogą dyskwalifikować ofertę z postępowania. Jak właściwie ocenić oferty, w których wskazano różne stawki podatku? Co zrobić, gdy VAT zmienia się w trakcie prowadzenia przetargu bądź po zawarciu umowy? Kiedy wolno skorygować VAT w ofercie, a kiedy należy ją odrzucić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

czytaj więcej »