WYDANIE ONLINE

Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW raport z kontroli, w którym omówiono 2 przykłady naruszeń związanych z wyjaśnianiem rażąco niskiej ceny przez wykonawców. Sprawdź, jak ich uniknąć we własnych procedurach.

czytaj więcej »

Urząd Zamówień Publicznych poinformował na swojej stronie WWW, że znowelizowano  rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (KE) 2019/1780 z 23 września 2019 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1986 (Urz. UE L 272 z 25.10.2019 r.,7) w zakresie standardowych formularzy ogłoszeń publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W związku z tym od 25 października br. ogłoszenia unijne będzie można publikować tylko na nowych e-formularzach poprzez narzędzie eNotice2.

czytaj więcej »

Pytanie: Przy rozstrzygnięciu postępowania zamawiający skorzystał z wyroku KIO o sygn. akt KIO 12/23 wydanego w podobnej sprawie i odrzucił ofertę wykonawcy bez jej badania. Wykonawca złożył odwołanie do KIO. Jakie mogą być konsekwencje dla zamawiającego?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy wykonawcą. Świadczymy usługi przewozu osób i wzięliśmy udział w przetargu na dowóz uczniów do szkół na rok szkolny 2022/2023. Dnia 4 lipca 2022 r. zamawiający poinformował nas o wyborze oferty innego wykonawcy. 5 lipca 2022 r. wysłaliśmy wniosek o udostępnienie oferty i innych dokumentów, które złożył w postępowaniu wybrany wykonawca. 11 lipca 2022 r. otrzymaliśmy od zamawiającego dokument złożonej oferty najkorzystniejszej. Oferta składała się z dwóch części, w których należało podać cenę za bilety oraz cenę za sprawowanie opieki nad przewożonymi dziećmi. Wybrany wykonawca podał standardowe ceny biletów, zaś w częściach dotyczących sprawowania opieki wskazał 1 zł miesięcznie (za okres 10 miesięcy 10 zł). Jest to kwota przy zatrudnieniu 3 osób do części I i 3 osób do części II wprost absurdalna. Czy ten fakt może stanowić odwołanie się do KIO? Dziś mamy 15 lipca.

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca do ubezpieczenia gwarancji zapłaty wadium dołączył pełnomocnictwo. Skan pełnomocnictwa został podpisany przez dwie osoby ręcznie, następnie jedna osoba opatrzyła go podpisem kwalifikowanym z datą: 2022.02.04. Wykonawca złożył takie pełnomocnictwo w przetargu 28.02.2023 r. Po weryfikacji w Szafirze mamy komunikat, że podpis został negatywnie zweryfikowany – „Certyfikat podpisujący nie jest ważny w weryfikowanym czasie”. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy należy wezwać do uzupełnienia podpisów? Na kiedy powinny być ważne?

czytaj więcej »

Pytanie: W przetargu nieograniczonym na odbiór i zagospodarowanie odpadów, wpłynęło odwołanie na zaniechanie unieważnienia postępowania z uwagi na wadę postępowania. Zamawiający na podstawie wyroku KIO unieważnił postępowanie. Wykonawca, który został wybrany w tym postępowaniu, złożył jednak skargę na wyrok KIO. Skarga została uwzględniona przez sąd. Czy teraz zamawiający powinien unieważnić swoją czynność (w zakresie unieważnienia postępowania) i podpisać umowę z wybranym wykonawcą?

czytaj więcej »

Pytanie: 12 maja 2022 r. otwarto przetarg unijny na dostawę sprzętu medycznego. Zamawiający zawarł w SWZ wymóg, że z ofertą należy przesłać dokumenty, które nie podlegają uzupełnieniu, a ich brak będzie skutkować odrzuceniem oferty. Jednym z dokumentów był załącznik, w którym wykonawca miał wskazać okres gwarancji stanowiący kryterium oceny ofert. Wykonawca nie dołączył go do oferty, więc zamawiający chce ją odrzucić. W jakim terminie wykonawca może odwołać się od tej decyzji i kiedy po przekazaniu odrzucenia wykonawcy, zamawiający może powtórzyć postępowanie? Oferta była jedyną złożoną ofertą w postępowaniu.

czytaj więcej »

Pytanie: Zwracam się z pytaniem dotyczącym możliwości zastrzeżenia przedmiotowego środka dowodowego w postaci certyfikatu ISO 9001 oraz ISO 14001 jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy wykonawca może w swojej ofercie utajnić tego typu dokumenty?

czytaj więcej »

Pytanie: W przetargu nieograniczonym w SWZ żądano próbki produktu na potwierdzenie wymagań zamawiającego, która powinna być złożona do wyznaczonego terminu i godziny składania ofert. Dopuszczono też uzupełnienie próbek. Jeden z wykonawców dostarczył próbkę, jednak już po terminie z SWZ. Formalnie należy wezwać wykonawcę do złożenia tej próbki w trybie art. 107 ust. 2 ustawy Pzp. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy można byłoby uznać przesłane przez wykonawcę oświadczenie z informacją o zgodzie na zbadanie złożonej po terminie próbki, która jest u zamawiającego, czy jednak wykonawca powinien złożyć drugą próbkę (ponieważ jest to przedmiotowy, a nie podmiotowy środek dowodowy, i nie można zastosować art. 127 ust. 2 ustawy Pzp)? A może jest inne rozwiązanie tej kwestii?

czytaj więcej »

Pytanie:  Prowadzę przetarg nieograniczony. Wykonawca za pośrednictwem platformy zakupowej złożył plik o nazwie oferta, który zawiera 6 plików xades bez plików źródłowych. Czy należy odrzucić taką ofertę? Jeśli tak, to proszę o wskazanie podstawy prawnej odrzucenia. Czy potraktować może tę sytuację za brak oferty?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający wyznaczył składanie i otwarcie ofert na 15 marca 2023 r. kolejno o godz. 10:00 i 11:00. Wykonawca złożył ofertę podpisaną przez pełnomocnika podpisem zaufanym 14 marca 2023 r. o godz. 11:47:04. Pełnomocnictwo natomiast podpisano 14 marca 2023 r. o godz. 15:01:18, czyli po złożeniu podpisu na ofercie. Czy zamawiający może przyjąć, że w momencie podpisywania oferty osoba, która złożyła podpis, była do tego nieumocowana?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca złożył ofertę, w której wykonawca w wykazie rozwiązań równoważnych zaoferował urządzenia w 2 wariantach: planowanym i rezerwowym. W uwagach pod tabelą wpisał, że dla danej pozycji przyjął 2 warianty zamienne w zależności od zadeklarowanego przez producenta terminu produkcji urządzeń. Zamawiający w SWZ wpisał, że nie przewiduje składania ofert wariantowych. Jak potraktować ofertę wykonawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w trakcie przetargu na robotę budowalną z wynagrodzeniem ryczałtowym i z dotacją unijną zamawiający może dopisać następującą informację w SWZ, bądź w umowie: „Zamawiający może wymagać innych dokumentów pomocniczych potrzebnych do rozliczenia etapów prac przez instytucję dotującą, np. kosztorys”, oraz dopisać do wymaganego harmonogramu – „Wykonawca powinien przedstawić harmonogram robót uwzględniający szczegółowe zestawienie wykonanych przez wykonawcę prac, umożliwiający zamawiającemu ich potwierdzenie”. Sprawa dotyczy dotacji unijnej, gdzie rozliczenie będzie następować fakturami częściowymi. Zamawiający nie mając kosztorysu ofertowego, nie będzie w stanie potwierdzić wykonanego zakresu prac, który wykonawca będzie chciał zafakturować.

czytaj więcej »

Pytanie: W ubiegłym roku w ramach wniosku o dofinansowanie Cyfrowa Gmina podzielonego na 4 części, zrealizowano 3 z nich. Pozostała jedna część o wartości ok. 6 tys. zł. Czy w tym roku udzielając tej części, należy stosować tryb z uwzględnieniem wartości wszystkich czterech części? W przypadku oszczędności poprzetargowych zamierzamy wystąpić do instytucji dofinansowującej z wnioskiem o zgodę na dodatkowy zakup z wykorzystaniem oszczędności. Czy udzielając zamówienia na tę pozostałą część, należy zastosować tryb odpowiedni do wysokości kwoty oszczędności?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w 2014 roku kupił oprogramowanie do szpitala wraz z obsługą techniczną na okres 4 lat. W 2019 roku zamawiający podpisał kolejną umowę z wolnej ręki na 4 lata w zakresie wsparcia technicznego systemu. Zamawiający nie ma kodów źródłowych do systemu. Czy wolno mu wobec tego zawierać kolejne umowy z wolnej ręki na obsługę systemu? Wartość zamówienia przekracza progi unijne.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający musi przeprowadzić postępowania na zagospodarowanie odpadów. Docelowo zaplanował zamówienie w 3 częściach, z których każda będzie stanowić przedmiot odrębnego postępowania unijnego. Czy z uwagi na fakt, że zamawiający dwa z trzech postępowań planuje wszcząć we wrześniu bieżącego roku, może te dwa postępowania połączyć i ogłosić w jednym postępowaniu z podziałem na 2 zadania? Czyli docelowo w roku budżetowym zamiast 3 odrębnych postępowań będą 2, w tym jedno z podziałem na 2 zadania.

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy zamawiający powinien zabezpieczyć środki finansowe na realizację zamówienia publicznego udzielanego na podstawie ustawy Pzp w ramach opcji: w momencie zawierania umowy o udzielenie zamówienia publicznego zawierającego zakres podstawowy i opcję, czy w chwili złożenia przez zamawiającego deklaracji o uruchomieniu opcji?

czytaj więcej »

Pytanie: Gmina zatrudnia prawników, którzy zajmują się opiniowaniem umów, zarządzeń, uchwał oraz występowaniem przed KIO i sądami. Uważam, że tego rodzaju usługi nie są wyłączone od stosowania ustawy Pzp. Czy mam rację? Jeden z radców prawnych zajmuje się obsługą prawną jednostki i jednocześnie prowadzi sprawę przed sądem, która będzie trwać jeszcze w 2023 roku. Czy w takiej sytuacji możemy przedłużyć z nim umowę poza ustawą Pzp, mimo że jego zadaniem jest obsługa bieżąca urzędu oraz występowanie przed sądami?

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy zamawiający powinien zabezpieczyć środki finansowe na realizację zamówienia publicznego udzielanego na podstawie ustawy Pzp w ramach opcji? W momencie zawierania umowy o udzielenie zamówienia publicznego zawierającego zakres podstawowy i opcję, czy w chwili złożenia przez zamawiającego deklaracji o uruchomieniu opcji?

czytaj więcej »

Pytanie: Gmina zatrudnia prawników, którzy zajmują się opiniowaniem umów, zarządzeń, uchwał oraz występowaniem przed KIO i sądami. Uważam, że tego rodzaju usługi nie są wyłączone od stosowania ustawy Pzp. Czy mam rację? Jeden z radców prawnych zajmuje się obsługą prawną jednostki i jednocześnie prowadzi sprawę przed sądem, która będzie trwać jeszcze w 2023 roku. Czy w takiej sytuacji możemy przedłużyć z nim umowę poza ustawą Pzp, mimo że jego zadaniem jest obsługa bieżąca urzędu oraz występowanie przed sądami?

czytaj więcej »

Wykonawca może wykazać spełnianie warunków uczestnictwa w postępowaniu przy udziale podmiotu udostępniającego zasoby. W sytuacji gdy wykonawca powołuje się na zdolności innych podmiotów, zamawiający zobowiązany jest do badania sposobu udostępniania oraz zakresu realizacji usług lub robót budowlanych przez podmiot trzeci. Jeżeli weryfikacja przebiegnie negatywnie, to zamawiający wzywa wykonawcę do zastąpienia podmiotów trzecich innymi podmiotami lub wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu samodzielnie przez wykonawcę. Sprawdź, w jaki sposób podejść do oceny realności udostępnienia zasobów i kiedy powinieneś wezwać wykonawcę, aby działania nie okazały się przedwczesne i nie zostały zakwestionowane w drodze środków ochrony prawnej.

czytaj więcej »

Zamawiający, którzy dbają o bezpieczną współpracę z wykonawcą w ramach umowy o zamówienie, często zastrzegają w kontrakcie kary umowne na wypadek nieterminowego wykonania zobowiązania. Nie sposób jednak przewidzieć wszystkich nieprzewidzianych okoliczności, jakie wystąpią w trakcie realizacji zamówienia. W poniższym opracowaniu przeczytasz m.in. jak i kiedy miarkować (zmniejszać) kary umowne oraz czy istnieje odgórnie ustanowiony maksymalny limit możliwych do naliczenia kar umownych.

czytaj więcej »

Przepisy Prawa zamówień publicznych chronią zarówno zamawiającego jak i wykonawców przed zakłóceniem konkurencji w postępowaniu ze strony nieuczciwych podmiotów. Stąd ustawa statuuje podstawy wykluczenia z postępowania wykonawcy, który zawarł z innymi wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji w procedurze. Inna przesłanka obejmuje z kolei obowiązek wykluczenia z procedury podmiotu, który przygotowywał postępowanie, z tego powodu, że może mieć on przewagę konkurencyjną nad innymi oferentami. Szczegóły dotyczące weryfikacji tych przesłanek omawiamy w poniższym artykule.

czytaj więcej »