WYDANIE ONLINE

Polityka zakupowa państwa ma pomóc sektorowi publicznemu zarządzać swoimi zakupami. Opisuje ona wspólne i kompleksowe standardy, którymi określona kategoria zamawiających będzie się kierować, dokonując zamówień publicznych. Dokument obejmuje lata 2022–2025. Zawiera przy tym m.in. wytyczne, jak korzystać z narzędzi ustawy Pzp, aby wspomóc małych i średnich przedsiębiorców w ubieganiu się o zamówienia publiczne. Wyodrębnia określone kategorie zamówień, do których zamawiający powinni stosować szczególne reguły.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje rozszerzona obligatoryjna podstawa wykluczenia wykonawcy z postępowania w związku z jego niekaralnością. Sprawdź, na jakie przepisy ustawy Pzp należy powołać się we wniosku do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie informacji dla osoby (członka zarządu) oraz dla podmiotu zbiorowego w rubryce „Wskazanie postępowania, w związku z którym zachodzi potrzeba uzyskania informacji”.

czytaj więcej »

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583) pozwala do pewnych zamówień publicznych nie stosować ustawy Pzp. Wówczas jednak zamawiający mają obowiązek zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o udzieleniu takiego zamówienia. Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW instrukcję, jak krok po kroku dokonać wymaganej publikacji. Treść informacji zamieszczamy poniżej.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn. „Budowa hali widowiskowo-sportowej”. Przyjęto w nim wynagrodzenie kosztorysowe. Zamawiający w SWZ (w „Opisie sposobu obliczania ceny”) wskazał, że „cena jednostkowa opisanej pozycji kosztorysowej powinna zawierać koszty bezpośrednie (R, M, S), roboty towarzyszące i wszystkie narzuty (Kp; Kz; Z) – bez VAT”. Ponadto zapisy wzoru umowy stanowią, że „(…) 5) Za wartość wykonanych robót budowlanych Strony uznają sumę iloczynów ilości odebranych rodzajów robót budowlanych, ustalonych na podstawie sprawdzonych i zatwierdzonych przez Inspektora nadzoru inwestorskiego obmiarów i odpowiadających im określonych Umową i Ofertą cen jednostkowych. 6) Ceny jednostkowe podane przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym skróconym nie będą podczas wykonywania umowy podlegały aktualizacji, stosownie do postanowień zawartych w treści umowy. 7) Cena jednostkowa opisanej pozycji kosztorysowej zawiera koszty bezpośrednie, roboty towarzyszące i wszystkie narzuty (Kp; Kz; Z) – bez VAT. 8) Ceny jednostkowe obejmują wszystkie koszty związane z realizacją zamówienia (tj. roboty towarzyszące), w szczególności koszty, które Wykonawca pokryje we własnym zakresie (…)”. Jeden z wykonawców, w kosztorysie ofertowym branży elektrycznej – podał ceny jednostkowe bez narzutów, tj. Kp; Kz; Z. W podsumowaniu kosztorysu ujął jedynie całkowitą wartość narzutów jako jedną pozycję. Podsumowując powyższą sytuację, wartość narzutów powinna być ujęta w cenach jednostkowych każdej pozycji wymienionego kosztorysu. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wyboru oferty tego wykonawcy za najkorzystniejszą zamawiający miałby problemy przy rozliczaniu przedmiotowego zamówienia”. Powołując się na zapis w umowie: „6) Ceny jednostkowe podane przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym skróconym nie będą podczas wykonywania umowy podlegały aktualizacji, stosownie do postanowień zawartych w treści umowy” – zamawiający nie mógłby do każdej pozycji doliczyć narzutów, które wykonawca ujął jedynie w podsumowaniu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?

czytaj więcej »

Pytanie: Ofertę złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, a podpisał ofertę Prezes Zarządu sp. z o.o. Do oferty załączono KRS sp. z o.o. sp. k., w którym sposób reprezentacji zapisano „komplementariusz jednoosobowo, przy czym komplementariusz ....nazwa..... spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa przez zarząd w taki sposób, że do składania oświadczeń w imieniu spółki upoważniony jest każdy z członków zarządu samodzielnie. Obecnie jedynym członkiem zarządu komplementariusza jest imię i nazwisko – prezes zarządu”. Czy mogę uznać, że wskazany z imienia i nazwiska PRESES sp. z o.o. jest umocowany właściwie do podpisania oferty w imieniu sp. z o.o. sp. k., jeżeli do oferty nie załączyli KRS-u sp. z o.o. ani pełnomocnictwa?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy postępowanie krajowe na roboty budowlane. Analiza oferty konkurenta wskazuje, iż gwarancja ubezpieczeniowa (wadium) podpisana została przez przedstawiciela gwaranta, a następnie przez przedstawiciela wykonawcy (podpis zweryfikowany prawidłowo, złożony przez osobę upoważnioną do składania ofert i wszelkiej dokumentacji w postępowaniu). Czy gwarancję tę nadal uważamy za oryginał? Czy też jest podstawa do odrzucenia oferty konkurenta?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający sektorowy przeprowadził postępowanie publiczne powyżej progów unijnych. Wykonawcy ubiegający się o zamówienie wnieśli odwołania do KIO. KIO dokonała rozstrzygnięcia, jednak jeden z wykonawców wniósł skargę na wyrok KIO. Czy w tej sytuacji wykonawca nadal powinien utrzymać ważność oferty i przedłużać okres związania ofertą do momentu wyroku sądu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w postępowaniu na dostawy, gdzie określono warunek udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia oraz dotyczący sytuacji ekonomicznej i finansowej zamawiający powinien wymagać złożenia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oświadczenia z art. 117 ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki musi być uzasadnione. Jest to bowiem tryb niekonkurencyjny. Dlatego przesłanki jego zastosowania powinny być interpretowane ściśle. Od wyboru tego trybu przysługują wykonawcom środki ochrony prawnej. Jedną z takich spraw rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, jakie zajęła stanowisko.

czytaj więcej »

Elektronizacja zamówień publicznych udzielanych na podstawie regulacji ustawy Pzp obowiązuje od ponad roku. Niemniej jednak w dalszym ciągu występują wątpliwości w tym zakresie. Dotyczą one również formatu, w jakim ma zostać złożona oferta, aby nie podlegała odrzuceniu. Taki problem rozstrzygała ostatnio Krajowa Izba Odwoławcza. Sprawdź, do jakich wniosków doszedł skład orzekający.

czytaj więcej »