WYDANIE ONLINE

Na skutek wejścia w życie ustawy z 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) największą metamorfozę w stosunku do poprzednich wytycznych regulujących tę materię przeszedł sposób udzielania zamówień o wartości powyżej 130.000 zł do progów unijnych, zwany dalej procedurą krajową. Najbardziej wyrazistą jej oznaką jest zmiana dopuszczonych ustawą trybów udzielania takich zamówień.

czytaj więcej »

Chcesz zamówić usługę, dostawę bądź robotę, która nie odpowiada standardom, a musi zostać dostosowana i udoskonalona do Twoich potrzeb w drodze prac badawczo-rozwojowych? Być może tryb partnerstwa innowacyjnego będzie w tym przypadku najodpowiedniejszy. Sprawdź, jak partnerstwo innowacyjne uregulowano w nowym Pzp.

czytaj więcej »

Jak co roku prezes Urzędu Zamówień Publicznych sporządził sprawozdanie z funkcjonowania rynku zamówień publicznych. Omawia ono najważniejsze kwestie dotyczące statystyki zamówień publicznych w 2020 roku. Zawiera także rekomendacje co do dalszych działań w tym obszarze.

czytaj więcej »

Pytanie: W postepowaniu zgodnie, nową ustawą została złożona oferta w jednym pliku (skan PDF), tj. formularz ofertowy, oświadczenia, pełnomocnictwo. Wykonawca złożył ofertę z załącznikami jako skan (wypełniony ręcznie i zeskanowany) podpisany podpisem zewnętrznym XAdES (dwa odrębne pliki, pierwszy to oferta z załącznikami, a drugi to plik z samym podpisem z nazwą pliku podpisywanego). Czy przesłany skan oferty z załącznikami trzeba potraktować jako ofertę złożoną w formie elektronicznej? Czy zawarte w jednym pliku pełnomocnictwo jest prawidłowe, skoro podpisał je tylko pełnomocnik, a nie oboje wspólników, i wówczas potraktować je można jako oryginał?

czytaj więcej »

Nowe oraz zmodyfikowane przesłanki wyłączenia stosowania ustawy Pzp do zamówień: związanych z zastosowaniem rządowych instrumentów stabilizacji finansowej oraz na usługi Banku Gospodarstwa Krajowego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy postępowanie na dostawę medycznego systemu informatycznego (RIS/HIS/PACS). Chciałabym dodać jako załącznik do formularza oferty Minimalne wymagania funkcjonalne stawiane systemowi oraz Specyfikację techniczną radiologicznego systemu informatycznego. Wykonawca, składając ofertę, zobligowany byłby załączyć wypełnione tabele zamieszczone w ww. załącznikach. W tych tabelach zawarte są opis funkcjonalności systemu oraz specyfikacja techniczna systemu. Brak informacji wymaganych w tabelach skutkować będzie odrzuceniem oferty wykonawcy jako niezgodnej z treścią SWZ. I teraz powstaje pytanie. Jak traktować te załączniki? Stanowią bowiem one niejako część Opisu przedmiotu zamówienia, a jednocześnie wykonawca powinien je wypełnić na zasadzie spełnia/nie spełnia, z tym, że niespełnienie będzie skutkowało odrzuceniem oferty. Czy Opis przedmiotu zamówienia można połączyć z treścią formularza oferty (załączniki do formularza), którą wykonawca musi wypełnić w celu potwierdzenia, że oferowany przedmiot spełnia wszystkie stawiane przez zamawiającego wymagania? Czy OPZ może być jednocześnie częścią formularza oferty, którą wykonawca zobligowany jest wypełnić pod groźbą odrzucenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w zakresie wykazania posiadania środków finansowych istnieją przeciwwskazania do polegania na zasobach podmiotów trzecich w sposób łączny (np. podmiot A zobowiązuje się do udostępnienia ww. zasobów finansowych w kwocie 1 mln PLN, a podmiot B w kwocie 1 mln PLN, co daje łącznie 2 mln PLN – wskazane jako wymóg w SIWZ)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w SWZ na dostawę i szkolenie z oprogramowania specjalistycznego zamawiający może wymagać, aby wykonawca wykazał, że posiada: 1. Certyfikat potwierdzający, że wykonawca jest autoryzowanym dostawcą i trenerem zamawianego oprogramowania 2. Certyfikat potwierdzający, że wykonawca jest autoryzowanym centrum szkoleniowym oprogramowania? Czy tedokumenty można potraktować jako dokumenty przedmiotowe i wymagać złożenia wraz z ofertą?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający wysyła nam wersję papierową umowy podpisanej podpisem elektronicznym z wydrukowaną wizualizacją podpisu elektronicznego. Nie dostajemy wersji elektronicznej, nie proszą nas też o podpisanie umowy w wersji elektronicznej, proszą nas o postawienie podpisu odręcznego. Proszę o informację, czy umowa podpisana w taki sposób jest wiążąca i ważna? Proszę o podstawę prawną.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w przetargu na dostawę leków dopuścił składanie ofert na zadania częściowe (pakiety). Każdy pakiet składa się z od kilku do kilkudziesięciu pozycji asortymentowych. We wzorze umowy w celu uelastycznienia możliwości wykorzystania ilości leków wskazanych w umowie zamawiający przewidział następującą możliwość jej zmiany: „Zamawiający dopuszcza zmiany umowy polegające na zmianie ilości w poszczególnych pozycjach asortymentowych, pod warunkiem nieprzekroczenia ogólnej wartości umowy”. Ogólną wartością umowy w przypadku umowy z wykonawcą, który uzyskał zamówienie na więcej niż jeden pakiet, jest oczywiście suma wartości tych pakietów. Czy w takim przypadku strony umowy mogą dokonywać zmian ilości pozycji asortymentowych wykraczających wartością poza wartość pakietu, którego zmiany dotyczą (np. zmniejszyć w jednym przy zwiększeniu ilości w innym pakiecie), a jeżeli tak, to czy postanowienie wzoru umowy jest zgodne z Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca złożył informację KRK w postaci pliku PDF podpisanego przez wykonawcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Plik ten jest wizualizacją dokumentu elektronicznego pobranego przez wykonawcę bezpośrednio z e-Platformy Ministerstwa Sprawiedliwości. Na wizualizacji jest informacja: „Dokument elektroniczny podpisany przez (imię i nazwisko), Ministerstwo Sprawiedliwości, wniosek (numer) z dnia 2021-XX-XX”. Czy taki dokument jest prawidłowy? Czy wykonawca po pobraniu dokumentu elektronicznego może przekazać zamawiającemu jego wizualizację, sądząc, że jest to elektroniczna kopia dokumentu, którą może poświadczyć za zgodność z oryginałem? Jak to się ma do przepisu § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sporządzania i przekazywania dokumentów elektronicznych, który mówi, że jeżeli dokument został wystawiony przez upoważniony podmiot jako dokument elektroniczny, przekazuje się ten dokument? Czy istnieje elektroniczna kopia dokumentu elektronicznego? Bardzo proszę o szczegółową informację, jakie są dopuszczalne możliwości złożenia przez wykonawcę informacji z KRK, którą pobrał z e-Platformy Ministerstwa Sprawiedliwości jako dokument elektroniczny (skompresowany folder ZIP). Odpowiedź na to pytanie jest dla nas bardzo ważna, bo postępowanie prowadzone jest w ramach projektu unijnego i nie chcielibyśmy narazić się na korektę.

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy postępowanie krajowe na sprzęt IT dofinansowany ze środków unijnych (laptopy, PC, projektory, serwery itp.). Czy możemy z zadania wyłączyć sprzęt, tj. drukarkę 3D oraz sprzęt do mierzenia (laserowy czujnik triangulacyjny) i zamówić je w dwóch oddzielnych procedurach, bazując na ich wartościach zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy Pzp, a w związku z tym zastosowaniem regulaminu wewnętrznego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kościelna osoba prawna, która korzysta z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub WFOŚiGW w wysokości 95% na roboty budowlane w systemie zaprojektuj i wybuduj, jest zobowiązana stosować ustawę Pzp? Minimalna wartość projektów realizowanych we współpracy z NFOŚiGW to ok. 1.000.000 zł.

czytaj więcej »

Wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający jest zobowiązany do szczegółowego określenia w SWZ wszelkich wymagań związanych z prawidłowym wykonaniem zamówienia. Zamawiający poprzez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia oraz określenie istotnych dla stron postanowień, które zostaną następczo wprowadzone do treści umowy, stanowi o kształcie oferty, która powinna zostać przygotowana przez przystępującego do postępowania wykonawcy. Oferta złożona przez wykonawcę powinna swoim zakresem obejmować taki sposób wykonania zamówienia, który będzie uwzględniał wszystkie wymagania określone w SWZ. Do uznania zgodności oferty z SWZ nie wystarczy złożenie wypełnionego formularza ofertowego, wyrażającego ogólne zobowiązanie wykonawcy do wykonania zamówienia. Zamawiający jest obowiązany do zbadania wszystkich dokumentów załączonych do oferty, które dopiero łącznie składają się na merytoryczną treść oferty.

czytaj więcej »

Czynność unieważnienia postępowania musi znajdować oparcie w regulacjach ustawy Pzp. Uznanie, że procedura jest obarczona wadą uniemożliwiającą zawarcie umowy, nie może być traktowane jako sposób na anulowanie ważnego postępowania. Zamawiający nie może nadużywać tej instytucji, gdy jest niezadowolony z oferty, która ma szansę być wybrana jako najkorzystniejsza. Sprawdź, jakich działań unikać, aby nie dopuścić do powtórzenia błędów popełnianych przez inne podmioty zamawiające.

czytaj więcej »

Nie jest możliwy zwrot wadium wpłaconego w związku z uczestnictwem w przetargu na realizację zamówienia publicznego, jeżeli wykonawca odmówi wykonania zamówienia, powołując się na propozycję zawarcia umowy na zasadach innych niż określone w specyfikacji indywidualnych warunków zamówienia, których nie jest w stanie skutecznie wykazać, gdyż w takim wypadku przyczyna braku realizacji zamówienia publicznego będzie leżała po stronie wykonawcy.

czytaj więcej »

Pytanie: Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym. Zamawiający, wzywając wykonawcę do przedłożenia podmiotowych środków dowodowych, wskazał, że w przypadku gdy wykonawca przedstawia podmiotowe środki dowodowe, które zostały wystawione przez upoważnione podmioty inne niż wykonawca, jako dokument elektroniczny – powinien przekazać ten dokument. W przypadku gdy podmiotowe środki dowodowe zostały wystawione przez upoważnione podmioty jako dokument w postaci papierowej – wykonawca powinien przekazać cyfrowe odwzorowanie tego dokumentu opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym wykonawcy bądź notariusza (poświadczającym zgodność z oryginałem cyfrowego odwzorowania). Dodatkowo zamawiający przypomniał wykonawcy, że przez cyfrowe odwzorowanie należy rozumieć dokument elektroniczny będący kopią elektroniczną treści zapisanej w postaci papierowej, umożliwiający zapoznanie się z tą treścią i jej zrozumienie, bez konieczności bezpośredniego dostępu do oryginału. Tymczasem, w odpowiedzi na wezwanie do złożenia podmiotowych środków dowodowych w postaci zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności bankowej, wykonawca przedłożył dokument pod nazwą Potwierdzenie uprawnień do wykonywania działalności bankowej, który według swej treści został podpisany podpisem kwalifikowanym przez dyrektora Departamentu Bankowości Spółdzielczej Komisji Nadzoru Finansowego. Zamawiającemu przekazano jednak prawdopodobnie skan tego dokumentu, ponieważ po weryfikacji złożonych na nim podpisów kwalifikowanych okazuje się, że są to podpisy dwóch członków zarządu wykonawcy (złożone zgodnie z upoważnieniem widniejącym w KRS). Czy jednak wykonawca postąpił właściwie, przedkładając zamawiającemu taką formę dokumentu, którą sam otrzymał w postaci elektronicznej? Czy nie wystarczyło, aby wykonawca przekazał bezpośrednio do zamawiającego dokument podpisany podpisem kwalifikowanym przedstawiciela KNF? Czy też może jednak należy uznać, że to dokument złożony we właściwej formie, skoro opatrzony jest podpisami kwalifikowanymi wykonawcy (uznać, że to cyfrowe odwzorowanie dokumentu elektronicznego potwierdzone za zgodność z oryginałem przez wykonawcę)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy konstruowanie regulaminu zamówień do 130.000 zł jest całkowicie dowolne, czy jednak dyrektor ma pewne ograniczenia? Chodzi mi tutaj szczególnie o kwestię złożenia pisemnego wniosku na zamówienie, który musiałby zatwierdzić księgowy i dyrektor. Czy taka procedura jest konieczna? Regulamin zawiera przedział cenowy do 5.000 zł netto, gdzie jest możliwość swobodnego zakupu, i przedział cenowy 5.000 zł do 20.000 zł, gdzie należy zebrać 3 oferty i wybrać przedział cenowy od 20.000 zł do 130.000 zł , który jest taki sam jak 5.000–20.000 zł, z tym że należy ofertę umieścić na BIP.

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca złożył ofertę na 3 części. W KRS jest zapis dot. reprezentacji spółki: do kwoty 100.000 zł firmę może reprezentować jeden członek zarządu, powyżej tej kwoty potrzeba podpisu obu członków zarządu. Żadna z części nie przekracza ww. kwoty, lecz suma wszystkich części, na które złożono ofertę, przekracza 100.000 zł. Do każdej części zamówienia będzie zawarta odrębna umowa. SWZ dopuszcza oferty częściowe. Czy w tej sytuacji wymagana jest reprezentacja przez obu członków zarządu czy jednego?

czytaj więcej »

Jak co roku prezes Urzędu Zamówień Publicznych sporządził sprawozdanie z funkcjonowania rynku zamówień publicznych. Omawia ono najważniejsze kwestie dotyczące statystyki zamówień publicznych w 2020 roku. Zawiera także rekomendacje co do dalszych działań w tym obszarze.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający wskazał w dokumentach postępowania, że w celu potwierdzenia, iż oferowane usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, wykonawca zobowiązany jest złożyć wraz z ofertą następujące przedmiotowe środki dowodowe: Certyfikat Part-145, PART ML lub PART CAO z zatwierdzeniem do wykonywania obsługi warsztatowych iskrowników będących przedmiotem niniejszego zamówienia (dokument przedmiotowy). Wykonawca złożył stosowny certyfikat, ale wystawiony na podwykonawcę. Czy ten podwykonawca powinien być wskazany jako podmiot trzeci i powinien również złożyć oświadczenie wstępne? Czy w ogóle wykonawca może się w tym przypadku oprzeć na certyfikacie podwykonawcy?

czytaj więcej »