WYDANIE ONLINE

Opis przedmiotu zamówienia to czynność poprzedzająca wszczęcie właściwej procedury zakupowej. Jest to bardzo ważny element i nie można go zaniedbać, gdyż nawet przy poprawnie prowadzonej procedurze wady popełnione na etapie dokonywania opisu przedmiotu zamówienia mogą wpłynąć zarówno na wynik całego postępowania, jak i na realizację umowy o zamówienie publiczne.

czytaj więcej »

Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że zgodnie z przedstawionym planem wdrażania nowego Biuletynu Zamówień Publicznych 18 stycznia 2021 r. oddano do użytku kolejne moduły platformy e-Zamówienia:1) ogłoszenie o wynikach konkursu,2) ogłoszenie o zmianie umowy,3) ogłoszenie o wykonaniu umowy,4) ogłoszenie o spełnianiu okoliczności.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy naprawa samochodów powinna być realizowana w ramach umowy po przeprowadzeniu postępowania o zamówienie, skoro istnieje problem z jej dokładnym oszacowaniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Jednostka prowadzi postępowanie poniżej progów unijnych. Czy zmiana umowy na usługę inżyniera kontraktu po rozstrzygnięciu postępowania, a przed podpisaniem umowy z wyłonionym wykonawcą usługi jest dozwolona? Zamawiający w projekcie umowy (załącznik do SIWZ) przewidział możliwość wprowadzenia zmian na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jeżeli wykonawca w formularzu JEDZ nie zaznaczył bezpłatnej bazy danych (np. niewypłacalność), a zamawiający wie, że można to sprawdzić w bezpłatnej bazie danych, to wzywamy go do poprawy JEDZ?

czytaj więcej »

Pytanie: Gmina w 2020 roku budżetowym zrealizowała dwa zamówienia na zakup laptopów o wartości nieprzekraczającej 30.000 euro. W styczniu 2021 roku chciała realizować zamówienie powyżej 30.000 euro na zakup sprzętu elektrycznego, w tym laptopów. Zamawiający chciał wszcząć postępowanie jeszcze w 2020 roku (na starych zasadach ustawy Pzp) z wyłonieniem wykonawcy i podpisaniem umowy w styczniu 2021 roku. Czy w takim wypadku należało oszacować to zamówienie z pozostałymi postępowaniami z 2020 roku, czy zamówieniami z 2021 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Jednostka prowadziła postępowanie unijne z podziałem na 2 części i terminem realizacji do 20 grudnia 2020 r. Na pierwszą część złożono odwołanie, na drugą część zawarto umowę. W dniu 9 grudnia 2020 r. odbyła się rozprawa w KIO. Jako jednostka budżetowa z dniem 31 grudnia 2020 r. zwrócono się do Ministerstwa Finansów wszystkie niewykorzystane środki finansowe, w tym środki na realizację pierwszej części zamówienia. W przypadku gdy KIO nakazałoby unieważnić wybór oferty najkorzystniejszej, z obowiązkiem ponownego badania ofert i ponownym wyborem najkorzystniejszej oferty (odwołującego), wiemy, że:

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawcą jest firma z zagranicy z branży odpadów i recyklingu, która nie ma w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa. Oferent chce wziąć udział w postępowaniu na odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego, które chce wywieźć do Skandynawii. To z kolei wiąże się z koniecznością uzyskania notyfikacji (średnio trwa 2–3 miesiące). Od wygrania postępowania do podpisania umowy mija maks. miesiąc. Co w przypadku, gdy proces notyfikacji wydłuży się o kilka miesięcy? Czy wtedy wykonawca narażony jest na kary umowne, gdyż odbiór odpadów powinien odbyć się niezwłocznie po podpisaniu umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu powyżej progów unijnych (otwarcie ofert 17.11.2020 r.) najwyżej oceniony wykonawca jest podmiotem zagranicznym (czeski). Został on wezwany do złożenia dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z postępowania, tj. informacja z KRK; zaświadczenie z US, że nie zalega z opłacaniem podatków; zaświadczenie ZUS, że nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; odpis z właściwego rejestru. Wykonawca zamiast ww. dokumentów złożył wyciąg z wykazu zatwierdzonych dostawców potwierdzających brak podstaw do wykluczenia. Wezwanie wysłano 2.12.2020 r., natomiast dokument wystawiony jest z datą 4.12.2020 r. (pobrany samodzielnie przez wykonawcę i przetłumaczony na język polski). W dokumencie tym jest zapis „Dane na temat podmiotu gospodarczego zapisane w wykazie na dzień 04.12.2020 r., natomiast w punkcie data złożenia wniosku o wpisie do wykazu zapisane jest „Ostatniej zmiany zapisów w wykazie dokonano 27.01.2020”. Jeżeli zaświadczenie z KRK nie może być wystawione wcześniej niż 6 mies. przed upływem terminu składania ofert, a ZUS i US 3 mies. przed upływem terminu składania ofert, to czy w związku z powyższym należy uznać, że dokument jest wystawiony prawidłowo, pomimo wpisu o zmianie zapisów z 27.01.2020 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w celu pilnego zakupu komputerów, tabletów, monitorów i rzutników do pracy zdalnej chce skorzystać z art. 6a ust. 1 specustawy, którą stosuje się do przepisów ustawy Pzp do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego. Zgodnie z ust. 2 wspomnianej ustawy zamawiający ma obowiązek wpisania w BZP w ciągu 7 dni informacji o udzieleniu zamówienia. W związku z powyższym, czy zamawiający może złożyć trzy odrębne zapytania na dostawę sprzętu i wpisać w BZP 3 informacje o udzieleniu zamówienia z zaznaczeniem, że podczas szacowania wartości zamówienia traktował to jako wspólne zamówienie, gdzie istnieje tożsamość przedmiotowa, podmiotowa i czasowa?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający to szpital sp. z o.o., z 90-proc. udziałem samorządu powiatowego i 10-proc. udziałem samorządu gminnego. Placówka ogłosiła przetarg na dostawę sprzętu medycznego, który w 85% jest finansowany przez Unię Europejską. W postępowaniu zamawiający chce zastosować jedno kryterium „Cena”, gdyż zgodnie z tym, że jest spółką prawa handlowego, krajowe przepisy dopuszczają taką możliwość. Czy w związku z tym, że zamówienie jest współfinansowane ze środków Unie Europejskiej, należy stosować także inne kryteria oceny ofert? Wartość zamówienia nie przekracza progu unijnego, a dokładnie 214.000 euro.

czytaj więcej »

Pytanie: W umowie (lata realizacji czerwiec 2020–2023) na ,,Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego” nie zawarto zapisów dotyczących art. 142 ust. 5 pkt 2),3), 4) ustawy Pzp. Czas realizacji umowy to 3 lata. Inspektor nadzoru/wykonawca wybrany jest w trybie przetargu nieograniczonego (wartość zamówienia przekraczała próg 30.000 euro). Płatność jednorazowa za wykonanie zadania. Po przetargu płatność nie przekracza kwoty 50.000 zł. Czy mogę dokonać zmian w umowie w trakcie jej realizacji (np. zawrzeć aneks) i dopisać postanowienia art. 142 ust. 5 pkt 2), 3), 4) ustawy Pzp? Czy jest możliwość naprawienia błędu?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonawca brał udział w postępowaniu o zamówienie na dostawę warzyw i owoców do stołówki szkolnej. Oferent wygrał w jednej kategorii. Firma otrzymała zawiadomienie o odrzuceniu jej oferty. Jako powód odrzucenia został podany brak ceny netto produktu, przy którym szacowana ilość zamówienia wynosi 0. W SIWZ jest zapis mówiący, że zamawiający może zwiększyć lub zmniejszyć ilość zamawianego produktu w granicy, która nie wpłynie na ostateczną kwotę przetargu. Czy w sytuacji, gdy w formularzu cenowym szacowana ilość wynosi 0 i my wypełniając formularz cenowy, nie podaliśmy żadnej ceny, przyczyniliśmy się do tego, że zamawiający miał podstawę do odrzucenia naszej oferty? Wykonawca brał udział w innych przetargach, gdzie też występowały produkty z szacowaną ilością zamówienia 0 i tam też nie wpisywano cen, jakie proponował wykonawca, i jego oferty nie były odrzucane. Czy w tej sytuacji oferent może odwołać się od decyzji zamawiającego? Czy zamawiający ma rację, że przez brak podanej ceny może odrzucić naszą ofertę?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w przetargu w trybie UE żądał w postępowaniu dotyczącym niekaralności wykonawcy: informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 13, 14 i 21 ustawy Pzp oraz odnośnie do skazania za wykroczenie na karę aresztu, w zakresie określonym przez zamawiającego na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 5 i 6 ustawy Pzp, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Wykonawca – spółka jawna – przedłożył KRK, dla spółki: zakres informacji wskazanej przez wykonawcę we wniosku art. 24 ust. 1 pkt 21 ustawy Pzp – adnotacja z KRK NIE FIGURUJE W KARTOTECE PODMIOTÓW ZBIOROWYCH KRK; dla wspólników: zakres informacji wskazanej przez wykonawcę we wniosku art. 24 ust. 1 pkt 13, 14 ustawy Pzp – adnotacja z KRK NIE FIGURUJE W KARTOTECE KARNEJ KRK. Brak jest informacji z art. 24 ust. 5 pkt 5 i 6 ustawy Pzp, ponieważ wykonawca nie wskazał ich w zapytaniu o udzielenie informacji o osobie oraz w zapytaniu o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym. Czy zamawiający powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia, czy jeśli jest pieczątka, że nie figuruje, może przyjąć to za wystarczające?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie krajowym wykonawca załączone dokumenty złożył w formie papierowej (tradycyjnej). Dokument z ZUS także został złożony przez wykonawcę w formie papierowej i potwierdzony za zgodność z oryginałem podpisem tradycyjnym przez wykonawcę. Na dokumencie z ZUS widnieje adnotacja, że jest podpisany podpisem elektronicznym przez pracownika ZUS. Oczywiście wykonawca nie dostarczył zamawiającemu tego dokumentu w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym. Czy zamawiający powinien przyjąć taki dokument – wydruk elektronicznego zaświadczenia potwierdzony za zgodność z oryginałem podpisem tradycyjnym przez wykonawcę – czy też wezwać do uzupełnienia na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp? Dodatkowo zamawiający na stronie www.zus.pl zweryfikował pozytywnie wydany wydruk zaświadczenia ZUS. Czy w postępowaniu przetargowym w trybie krajowym zamawiający może przyjąć dokument elektroniczny ZUS (z podpisem elektronicznym), w SIWZ wskazano możliwość porozumiewania się z wykonawcą przy użyciu środków komunikacji elektronicznej? Czy też musi być wystawiony przez ZUS w formie papierowej (tradycyjnej)?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu przetargowym w trybie krajowym wykonawca złożył dokument z urzędu skarbowego, z informacją, że nie ma zaległości podatkowych. Przy czym na drugiej stronie tego zaświadczenia jest adnotacja, że kwota xxx zł została odroczona do ... (tutaj jest data sprzed terminu otwarcia ofert). Czy dokument jest prawidłowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w postępowaniu prowadzonym w trybie krajowym otrzymał od wykonawcy zaświadczenie ZUS, w formie papierowej (zamawiający sprawdził w bazie ZUS, że dokument został faktycznie wystawiony), jednak jest to wydruk zaświadczenia elektronicznego, opatrzony za zgodność z oryginałem. Czy w takiej sytuacji zamawiający może uznać dokument, czy jednak wykonawca powinien przesłać elektronicznie cały plik, który otrzymał z ZUS, aby sprawdzić m.in. podpis osoby wystawiającej?

czytaj więcej »

Skorzystanie przez zamawiającego z uprawnienia do odstąpienia od umowy w nieuzasadnionych okolicznościach może stanowić o jego faktycznym nadużyciu. W konsekwencji wykonawca może domagać się od zamawiającego naprawienia szkody doznanej wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, a bezzasadne odstąpienie od umowy jest również jej nienależytym wykonaniem. Sprawdź, jaka sytuacja nie została uznana przez skład orzekający jako wystarczająca do odstąpienia od kontraktu i jakie stanowisko wyraził sąd w stosunku do roszczenia wykonawcy o odszkodowanie. Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 10 sierpnia 2020 r., sygn. akt XII C 653/18

czytaj więcej »

Umowa o zamówienie publiczne musi zostać zawarta w formie pisemnej. Czy za taką umowę może zostać uznany podpisany przez obie strony protokół z negocjacji, zawierający ustalenia dla realizacji zamówienia? Czy taki protokół – formalnie – może stanowić podstawę do rozpoczęcia świadczenia usługi? Sprawdź, jakie stanowisko zajęły w tej sprawie Prezes Urzędu Zamówień Publicznych i Krajowa Izba Odwoławcza. Uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 23 lipca 2020 r., sygn. akt KIO/KD 43/20

czytaj więcej »

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający często formułują warunki udziału dotyczące doświadczenia wykonawcy o charakterze kompletnym i niepodzielnym. W takiej sytuacji ocena spełniania warunku przez wykonawcę, który powołuje się na potencjał podmiotów trzecich, wymaga szczególnej uwagi. Na te kwestie nacisk kładzie także Krajowa Izba Odwoławcza w swoich orzeczeniach. Sprawdź, jakie zajmuje stanowisko, i dokonaj właściwej oceny realności udostępnienia zasobu.

czytaj więcej »

W jednym z ostatnich orzeczeń – z 2 grudnia 2020 r. – Trybunał Konstytucyjny Rzeczpospolitej Polskiej uznał za niezgodną z Konstytucją RP wysokość opłaty, jaką skarżący zobowiązany jest uiścić od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, z którym się nie zgadza. Od 1 stycznia 2021 r. wysokość wpisu od skargi jest niższa. Czy jest to jednak obniżenie na tyle istotne, że zapewni szerszy dostęp do tego środka ochrony prawnej?Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 grudnia 2020 r., sygn. akt SK 9/17

czytaj więcej »

Zamawiający w terminie 30 dni od daty przyjęcia budżetu lub planu finansowego ma obowiązek opublikować plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dany rok finansowy. Nowa ustawa Pzp zmieniła miejsce jego publikacji i wprowadziła obowiązek aktualizacji planu. W artykule krótkie przypomnienie zasad przygotowywania planu oraz zestaw pytań naszych Czytelników wraz z wyjaśnieniami ekspertów na temat sporządzania planu.

czytaj więcej »

Zamawiający mają obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach i przekazać je prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w terminie do 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Sprawozdanie można przekazać jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony http://sr.uzp.gov.pl po wypełnieniu formularza zgodnego z rozporządzeniem w sprawie sprawozdania. Warto pamiętać, że sprawozdanie zawiera m.in. informacje dotyczące zamówień wyłączonych od stosowania ustawy Pzp z uwagi na wartość podprogową, tj. 30.000 euro w 2020 roku, a także zamówień sektorowych oraz w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa poniżej progów unijnych.

czytaj więcej »