WYDANIE ONLINE

Fizyczne złożenie oferty jest ostatnią i wydawałoby się najprostszą czynnością wykonawcy. Świadczy natomiast o „być albo nie być” w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W dobie elektronizacji zdarzają się poważne utrudnienia techniczne, które uniemożliwiają skuteczne dostarczenie oferty. Sprawdź, jakie stanowisko w stosunku do tego zagadnienia prezentuje KIO.

czytaj więcej »

Unieważnienie postępowania bez zaistnienia przesłanek stanowi jeden z czynów naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zamawiający powinien więc dokonywać tej czynności w ostateczności, dążąc do prowadzenia wszczętego postępowania i wyboru oferty najkorzystniejszej, a w konsekwencji udzielenia zamówienia. Niniejsze case study opisuje wydawać by się mogło patową sytuację, w której znalazł się jeden z zamawiających. Przypadki takie nie są rzadkością w codzienności polskich podmiotów zamawiających. Sprawdź, czy faktycznie muszą<a > skutkować unieważnieniem postępowania.

czytaj więcej »

Wezwanie do wyjaśnień w zakresie wysokości zaoferowanej ceny jest jedną z ważniejszych czynności, która może zostać dokonana przez zamawiającego w postępowaniu. O jej wadze świadczy fakt, że brak złożenia wyjaśnień skutkuje odrzuceniem oferty. Podobnie jak wyjaśnienia nieprzekonujące zamawiającego. Sprawdź, jakiego wezwania możesz się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę, konstruując odpowiedź.

czytaj więcej »

Wykonawcy mogą wnioskować o zmianę wynagrodzenia za realizowane zamówienie, jeśli z uwagi na nowelizację przepisów musieli zawrzeć umowy o prowadzenie PPK, które to zwiększyły ponoszone przez nich koszty przy wykonywaniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Sprawdź, w jakich sytuacjach wykonawca ma prawo wnioskować o przeprowadzenie negocjacji w sprawie wynagrodzenia.  

czytaj więcej »

W ustawie o płacy minimalnej za pracę wprowadzono zmiany, które przekładają się także na sposób liczenia wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Przepisy przejściowe do tej ustawy stosuje się już od 1 września br. Wykonawca ma prawo żądać zmiany wynagrodzenia do 31 grudnia br.

czytaj więcej »

Od 1 listopada br. zamawiający będzie musiał w przypadku nabywania niektórych towarów bądź usług doliczyć do ceny ofertowej VAT, który wykonawca rozliczy w miejsce zamawiającego. Regulacja będzie dotyczyć umów w sprawie zamówień publicznych zawartych przed 1 listopada br., ale tylko w odniesieniu do FV wystawionych po tej dacie.

czytaj więcej »

Dnia 27 września 2019 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 1843 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1843).

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W przetargu nieograniczonym wezwaliśmy wykonawcę do złożenia wyjaśnień oferty. Za pomocą e-mail odpowiedzi udzieliła nam osoba wskazana w formularzu oferty, ale której reprezentacja nie wynika z dokumentów złożonych z ofertą lub innych ogólnodostępnych rejestrów przedsiębiorców (nieposiadająca pełnomocnictwa). Czy w takiej sytuacji na podstawie art. 26 ust. 3a ustawy Pzp należy żądać dostarczenia oryginału pełnomocnictwa dla tej osoby?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy w postępowaniu, w którym złożono tylko jedną ofertę, wykonawca musi w ciągu 3 dni od publikacji informacji z otwarcia ofert na stronie zamawiającego złożyć oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej? Co w przypadku, gdy nie złoży tego oświadczenia w terminie − czy należy wezwać go do uzupełnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Spotkałem się z opinią, że protokół z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego od 2016 roku należy sporządzić w wersji elektronicznej. Moim zdaniem prowadzi się go w wersji papierowej a udostępnia wraz z załącznikami za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Czy mam rację?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Pytanie dotyczy procedury kontroli uprzedniej. Kiedy należy wysłać dokumentację do kontroli? Przed ogłoszeniem postępowania czy po nim? Jakie dokumenty należy wysłać?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieCzy ogłaszając teraz przetarg nieograniczony na zakup paliwa w latach 2020-2021 należy uwzględniać klauzule waloryzacyjne, o których mowa w ostatniej nowelizacji ustawy Pzp (klauzule waloryzacyjne umów powyżej 12 m-cy)? Jeżeli tak, to przykładowo jakie? W planowanym przetargu nieograniczonym na zakup paliwa w latach 2020-2021 wynagrodzenie wykonawcy (cena) za zakupione paliwo będzie liczone według następującej zasady: cena hurtowa netto 1 litra danego paliwa na dzień zakupu podana na ogólnodostępnej stronie internetowej …plus marża wykonawcy w wysokości ... zł, powiększona o należny podatek VAT i pomnożona przez ilość zakupionego danego paliwa. Czy taki zapis będzie wystarczający dla uwzględnienia waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy?

czytaj więcej »