WYDANIE ONLINE

Pytanie: Pytanie:  Zamawiający w Warszawie co roku zamawia krew i jej składniki dla pacjentów. Dostawcą jest wskazany rozporządzeniem ministra zdrowia RCKiK w Warszawie, jako jedyny dostawca dla danego regionu, który co roku podaje nowe cenniki. Szacunkowa wartość zamówienia na rok 2019 to ponad 10 mln zł netto/brutto. W jakim trybie zamawiający powinien udzielić takiego zamówienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zamawiający prowadził postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 30.000 euro do progów UE. Wykonawcy złożyli oferty, a wkrótce zamawiający zmienił treść siwz w zakresie nałożenia na wykonawcę obowiązku zatrudnienia pracowników na umowę o pracę. Oferty nie zostały wycofane przez wykonawców ani nie wpłynęły do nich zmiany. Czy zamawiający w tej sytuacji powinien uzyskać od wykonawców, których oferty zostały złożone przed zmianą treści siwz oświadczenia o aktualności złożonej oferty, czy też powinien uznać, że wykonawcy zapoznali się ze zmianami i nie wnoszą zmian, a ich oferty uznać są ważne?

czytaj więcej »

Pytanie: PytanieCzy można oddzielić postępowanie dotyczące usługi sprzątania w budynku od usługi odśnieżania i usuwania oblodzeń? Nasza jednostka robiła niedawno przetarg na sprzątanie w budynkach MOPR. Teraz chcemy zrobić postępowanie na odśnieżanie oraz usuwanie oblodzeń. Czy w takim przypadku mamy robić przetarg na odśnieżanie i usuwanie oblodzeń, czy postępować zgodnie z regulaminem wewnętrznym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy postępowanie przetargowe na świadczenie usług ochroniarskich i portierskich. W ogłoszeniu o zamówieniu i w siwz zastrzegliśmy, że tylko zakłady pracy chronionej itd., które zatrudniają min 30% osób niepełnosprawnych, mogą brać udział w postępowaniu. Po otwarciu ofert wezwaliśmy wykonawcę (konsorcjum składające się z dwóch firm „A” i „B”), który złożył najkorzystniejszą ofertę, do złożenia dokumentów wskazanych w siwz i ogłoszeniu na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i w celu braku podstaw wykluczenia wykonawcy. Wykonawca nie dostarczył decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej lub innych dokumentów potwierdzających status wykonawcy jako zakładu pracy chronionej. W miejsce wymaganych dokumentów wykonawca dostarczył umowę podpisaną pomiędzy członkiem konsorcjum "B" a Agencją Pracy "X", która kieruje osoby do pracy.Dodatkowo wykonawca dostarczył dokument wystawiony na Agencję Pracy "X" potwierdzający wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Ponadto w ofercie wykonawca oświadczył, że zatrudnia ponad 30% osób niepełnosprawnych, nie wskazując jednak, czy każdy członek konsorcjum zatrudnia min. 30%, czy jeden z nich czy łącznie. Proszę o odpowiedź, czy zamawiający prawidłowo interpretuje przepisy dotyczące posiadania statusu zakładu pracy chronionej.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie W umowie zawarte są podpunkty, których nie jesteśmy w stanie spełnić (niestety szablon umowy nie został przeanalizowany przed przystąpieniem do przetargu). Byliśmy jedyną firmą, która złożyła ofertę. Ogłaszający przetarg poinformował nas o tym, że jeśli rozpisze przetarg, to będzie dochodził od nas dopłaty w różnicy wysokości naszej oferty i najlepszej oferty z nowego postępowania. Czy ma do tego prawo? I jakie są szanse, że będziemy musieli ponieś taki koszt?

czytaj więcej »

Czy pod pojęciem „łącznej wartości zmian umowy” z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp mieszczą się także zmiany wartości umów dokonywane na podstawie innych przesłanek z art. 144 ust. 1 ustawy Pzp? Odpowiedzi na to pytanie udziela Urząd Zamówień Publicznych w Informatorze UZP Nr 4/2018. Poniżej przeczytasz skrót opinii prawnej. Dowiedz się, jak właściwie modyfikować umowę i jakie wartości ograniczają Cię w dokonywanych zmianach. 

czytaj więcej »

W przypadku określonych czynności objętych przedmiotem zamówienia na roboty budowlane bądź usługi zamawiający musi dopilnować, aby wykonawca zatrudnił swoich pracowników na umowę o pracę. Kiedy wymóg jest konieczny? Jak właściwie ocenić, które czynności to de facto wykonywanie pracy? Ich przykłady a także wskazówki związane ze stosowaniem tej regulacji znajdziesz w poniższym opracowaniu. Przygotowaliśmy je na podstawie raportu z kontroli przeprowadzonych przez Urząd Zamówień Publicznych w 2018 roku opublikowanych w Informatorze UZP nr 4/2018.

czytaj więcej »

Celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie przejrzystych regulacji, uwzględniających jednocześnie rolę zamówień publicznych w kształtowaniu polityki państwa. Nowe przepisy mają wspierać innowacyjność i nowe technologie w zamówieniach publicznych, a także rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

czytaj więcej »

Badanie ofert jest jedną z kluczowych kwestii w trakcie całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a kontrowersyjnych przypadków jest tyle, ile prowadzonych postępowań i to po kilka w każdym. Niniejsze omówienie wyroków podejmie próbę analizy niby prostego i prozaicznego, ale jednocześnie budzącego wątpliwości i mogącego wprowadzić znaczne zamieszanie przypadku, który zaistniał w postępowaniu, w trakcie analizy złożonej oferty.

czytaj więcej »