WYDANIE ONLINE

Pytanie: Pytanie: Na etapie składania oferty nie zawarłem jeszcze umów podwykonawczych. Nie wiem bowiem na pewno, czy w czasie realizacji zamówienia będą dysponować wolnym sprzętem i innymi zasobami. Zamawiający żąda podania w ofercie nazw podwykonawców. Czy mam wskazać firmy tych kontrahentów, mimo braku pewności co do współpracy właśnie z nimi?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy zamawiający jest zobowiązany do umieszczenia w formularzu ofertowym tabeli z rubrykami „nazwa producenta i nazwa handlowa oferowanego towaru”? Pytanie odnosi się do sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia jest dostawa materiałów elektrycznych, budowlanych, biurowych i środków czystości. Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia parametrami np.: poz. 1 – papa termozgrzewalna wierzchniego krycia modyfikowana SBS z posypką mineralną gr. 5,20 mm, rolka 5,0 m2 o temperaturze mięknienia +100/-25⁰C, poz. 2 – farba emulsyjna akrylowa śnieżnobiała wewnętrzna do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów w op. 10 l. Czy brak kolumny „nazwa producenta i nazwa handlowa” może być w tej sytuacji podstawą do twierdzenia przez wykonawców, że zamawiający nie ma możliwości oceny zgodności oferty ze swoimi wymaganiami?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można zastosować art. 6a i udzielić do wydzielonych części (z ograniczeniami wynikającymi z ustawy) osobnych zamówień poniżej progu, w przypadku gdy mamy oszacowany i zaplanowany cały zakres zamówienia? Zamówienia z art. 6a ustawy Pzp byłyby udzielane niezależnie przed zamówieniem głównym lub równolegle (projekt unijny do 2020 roku, wartość całości sumowanych dostaw to ok. 20 mln zł). Czy zasadne jest łączenie w jednym postępowaniu wszystkich zakupów aparatury badawczo-pomiarowej o różnorodnym charakterze, zastosowaniu i funkcji: zakładając, że wszystkie zakupy to aparatura badawczo-pomiarowa służąca jednemu projektowemu celowi, jakim jest stworzenie infrastruktury badawczej (tożsamość przedmiotowa) oraz kierując się przypuszczeniem, że istnieje jakiś incydentalny przypadek potencjalnego wykonawcy, który byłby w stanie zrealizować wszystkie części zamówienia w ramach jednego postępowania (tożsamość wykonawcza)? Czy należy jednak pogrupować części tożsame przedmiotowo możliwe do zrealizowania przez większą liczbę wykonawców i traktować je osobno? Czy należy udokumentować szacowanie zamówień poprzez zapytanie do co najmniej 3 potencjalnych oferentów?

czytaj więcej »