WYDANIE ONLINE

Zaliczkowanie w zamówieniach publicznych nie jest praktyką częstą. Pomimo wielu zachęt zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym zamawiający wciąż obawiają się używania tego narzędzia. Sprawdź, co możesz zyskać, dopuszczając udzielenie zaliczki. Dowiedz się, co powinieneś zrobić, aby zachować bezpieczeństwo instytucji zamawiającej, a jednocześnie skutecznie wykorzystać uprawnienia wynikające z przepisów ustawy Pzp.

czytaj więcej »

W dniu 1 października 2018 r. weszły w życie zmiany w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych. Obecnie obowiązuje nowa przesłanka wyłączająca stosowanie ustawy Pzp.

czytaj więcej »

Oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczenia, w tym jednolity dokument, sporządza się, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Niedochowanie formy elektronicznej jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia powoduje nieważność tego oświadczenia. Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię na ten temat pt. „Czy podpis profilem zaufanym ePUAP może być uznany za równoważny podpisowi kwalifikowanemu (w kontekście składania JEDZ po 18 kwietnia 2018 r.)”.

czytaj więcej »

Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający natomiast ma obowiązek udzielenia mu takich wyjaśnień, o ile wniosek wpłynął w wymaganym przez prawo terminie. Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści siwz wpłynął po upływie wymaganego terminu lub dotyczy udzielonych wyjaśnień, zamawiający może udzielić wyjaśnień albo pozostawić wniosek bez rozpoznania. Zapoznaj się z najnowszą opinią UZP na ten temat.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Witam, czy doświadczenie inspektora nadzoru w postaci udziału w określonych robotach na stanowisku inspektora może jednocześnie stanowić warunek udziału w postępowaniu i kryterium inne niż cena?

czytaj więcej »

Pytanie:  Pytanie: Zamawiający w postępowaniu prowadzonym w procedurze odwróconej dokonuje najpierw oceny ofert, musi więc sprawdzić m.in. to, czy została podpisana przez osoby upoważnione. Czy wobec powyższego zamawiający powinien żądać pełnomocnictwa (o ile jest konieczne, gdyż oferta np. jest podpisana przez osobę inną niż wynika to z KRS-u lub CEDG) na etapie złożenia oferty? Zamawiający zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Pzp wzywa już po ocenie ofert do złożenia wyłącznie dokumentów i oświadczeń potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, czyli nie pełnomocnictwa?

czytaj więcej »