WYDANIE ONLINE

Na stronie www.uzp.gov.pl opublikowano informację, iż Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii opracowuje projekt regulacji prawnych, dzięki którym nastąpi przesunięcie w czasie elektronizacji zamówień w zakresie postępowań o udzielenie zamówień o wartości poniżej progów UE.

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu powyżej kwoty 221.000 euro jeden z wykonawców zadał pytanie o wydzielenie pozycji do nowego pakietu/części. Wyraziliśmy zgodę i w związku z tym sprostowaliśmy ogłoszenie o zamówieniu. Otrzymaliśmy odmowę publikacji w Dz.Urz. UE, z uzasadnieniem że nie można dodawać dodatkowych części do ogłoszenia. Czy w tej sytuacji istnieje jakiś sposób na zmianę ogłoszenia? W postępowaniach bardzo często mamy zapytania od wykonawców w sprawie wydzielenia pozycji i utworzenia dodatkowego pakietu. Czy w takiej sytuacji wszystkie te pytania stają się bezzasadne a my jako zamawiający musimy odpowiadać negatywnie?

czytaj więcej »

Pytanie: W ramach zapytania ofertowego udzieliliśmy podprogowego zamówienia na usługę zaprojektowania, wykonania i dostawę materiałów promocyjnych. Chcielibyśmy teraz jeszcze raz zlecić usługę temu samemu wykonawcy, na to samo zamówienie i na taką samą ilość. W dalszym ciągu zamówienie to nie przekroczy 30.000 euro. W jaki sposób należy prawidłowo postąpić? Czy możemy podpisać kolejną umowę z tym samym podmiotem bez ponownego ogłaszania zapytania ofertowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem w trakcie tworzenia regulaminu zamówień o wartości do 30.000 euro. Czy w przypadku zastosowania trybów rozeznania cenowego i zapytania ofertowego musimy zawsze stosować wniosek do kierownika zamawiającego? Czy procedurę może wszczynać  zaakceptowana przez dyrektora notatka służbowa? Jesteśmy szkołą podstawową. Zamówienie składa specjalista ds. zamówień publicznych a akceptuje je dyrektor.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak postąpić, gdy oryginał gwarancji wadialnej zostaje wpięty do oferty? Aby ją zwrócić, musielibyśmy zdekompletować ofertę. Czy będzie to dopuszczalne? Czasami bywa tak, że nie jest możliwe jej wyjęcie bez uszkodzenia. Czy możliwe jest wypięcie gwarancji, zrobienie kopii i potwierdzenie jej za zgodność z oryginałem? Kto wówczas dokonuje potwierdzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający w odpowiedziach na pytania do siwz określił wymóg co do długopisów ,,wymaga końcówek plastikowych”, jednak w formularzu ofertowym pozostał zapis ,,końcówki metalowe”. W rezultacie jedni wykonawcy zaoferowali końcówki plastikowe, inni metalowe. Co powinniśmy teraz zrobić? Czy w przyszłości najlepiej będzie zmieniać istniejący załącznik do siwz w przypadku modyfikacji czy raczej publikować nowy załącznik pod zmianami siwz?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający otrzymał ofertę od konsorcjum składającego się z 3 podmiotów. Załączono do niej pełnomocnictwo, z którego wynika, że lider konsorcjum jest upoważniony m.in. do poświadczania dokumentów za zgodność z oryginałem. Czy w związku z tym wolno mu poświadczyć referencje jednego z partnerów?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w postępowaniu powyżej „progów unijnych” zamawiający powinien od wykonawcy, który powołuje się na zdolności podmiotu trzeciego, żądać takich samych dokumentów dla podmiotu trzeciego jak od wykonawcy w zakresie wykazania niepodlegania wykluczeniu tj. KRK, KRS, CEIDG, oświadczenia o braku wydania prawomocnego wyroku o zaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat lub składek i oświadczenia o braku orzeczenia tytułem środka zapobiegawczego zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu na usługi drukowania zamawiający ustalił kryterium jakościowe polegające na ocenie walorów druku w odniesieniu do próbek złożonych przez wykonawców wraz z ofertą. Wymagał przy tym, aby dostarczone próbki były wykonane drukiem offsetowym. Jeden z wykonawców złożył próbki wykonane metodą druku cyfrowego. Zamawiający nie zastrzegł w siwz, że dostarczenie niewłaściwej próbki do oceny spowoduje odrzucenie oferty. Co teraz należy zrobić? Odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp jako nieodpowiadającą treści siwz czy uznać, że brak właściwej próbki skutkuje przyznaniem 0 pkt w kryterium jakościowym a oferta wykonawcy pozostaje w postępowaniu i podlega dalszej ocenie?

czytaj więcej »