WYDANIE ONLINE

Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW bardzo istotne – z punktu widzenia zamawiających i wykonawców – informacje związane z ochroną danych osobowych w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych. W poniższym artykule znajdziesz zestawienie 5 praktycznych wskazówek koniecznych do zastosowania w każdej procedurze. Dowiedz się m.in., czy wskazane regulacje musisz uwzględnić jedynie w nowych czy także we wszczętych już postępowaniach oraz sprawdź, jak w praktyce realizować obowiązek dbałości o dane osobowe i których konkretnie osób on dotyczy. 

czytaj więcej »

Jedna z najnowszych opinii prawnych Urzędu Zamówień Publicznych rozwiewa wątpliwości zamawiających i wykonawców w zakresie formy składania oświadczeń wstępnych dotyczących spełniania warunków i niepodlegania wykluczeniu w postępowaniach poniżej unijnych progów. Nie trzeba ich wnosić w formie elektronicznej. Ta odnosi się jedynie do JEDZ.

czytaj więcej »

W przypadku konkursów ostateczna lista wykonawców jest znana wraz z upływem terminu na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Zatem terminem właściwym dla złożenia odpowiedniego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy Pzp, będzie dzień złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Natomiast oświadczenie o istnieniu okoliczności stanowiących podstawę do wyłączenia, osoba je składająca powinna przedstawić w każdym momencie po powzięciu przez nią wiadomości o istnieniu podstaw wyłączenia. Wnioski te płyną z opinii prawnej UZP pt. „Na jakim etapie konkursu osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia składają oświadczenia, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 i 2018)?”.

czytaj więcej »

Zapewne niejeden zamawiający miał w prowadzonym przez siebie postępowaniu przypadek, w którym wykonawca, wnosząc wadium w formie pieniężnej, zrobił przelew zamiast wpłaty gotówkowej w banku. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający? Czy wpłata gotówki w banku może rodzić negatywne konsekwencje dla wykonawcy? Zapoznanie się z orzecznictwem KIO i sądów pozwoli poznać poglądy dotyczące tej kwestii.

czytaj więcej »

Celem procedur odwoławczych jest zapewnienie podmiotom do tego uprawnionym swoich praw i interesów, które mogą zostać narażone na szkodę w wyniku nieprawidłowości zaistniałych w postępowaniach o udzielanie zamówienia publicznego. Jest to jeden z instrumentów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie systemu zamówień publicznych, stanowiący mechanizm kontroli działań i zaniechań zamawiających w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jak korzystać ze środka odwoławczego, jakim jest skarga do sądu, aby nie popełnić błędów, przybliżono w poniższym artykule. 

czytaj więcej »

Teza Kryteria oceny ofert powinny być przejrzyste i mierzalne. Niemniej rzetelna ocena kompetencji osób dedykowanych na dane stanowisko przy realizacji kontraktu jest trudna do przeprowadzenia jedynie na podstawie oświadczeń zawartych w dokumentach oferty. Czy badanie doświadczenia personelu kluczowego może odbyć się poprzez rozmowę z komisją przetargową? Sprawdź propozycję jednego z dużych polskich podmiotów zamawiających oraz opinię Izby w tym zakresie. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 stycznia 2018 r., sygn. akt KIO 45/18

czytaj więcej »