WYDANIE ONLINE

 Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada - stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy Pzp - kierownik zamawiającego, odgrywając tym samym bardzo istotną rolę w procesie udzielania zamówień publicznych. W praktyce nie są rzadkie jednak przypadki, gdy kierownik zamawiającego nie wykonuje zastrzeżonych dla niego czynności, lecz powierza je pisemnie pracownikom zamawiającego. Powierzenie przez kierownika zamawiającego wykonywania zastrzeżonych dla niego czynności może dotyczyć wszystkich postępowań o udzielenie zamówienia publicznego bądź też poszczególnych.

czytaj więcej »

​​Sąd Najwyższy wskazał, że dla zamówień podprogowych, czyli o pewnej wartości zamówienia, art. 180 ust. 2 Prawa zamówień publicznych identyfikuje przedmiot zaskarżenia, czyli to, co mogą zainteresowani zaskarżyć. Przedmiotem zaskarżenia jest wybór najkorzystniejszej oferty, ale ten wybór najkorzystniejszej oferty może być skarżony z rozmaitych powodów.

czytaj więcej »

Pytanie: W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane otrzymałem dwie oferty. Wezwałem wykonawcę, który złożył korzystniejszą z nich, do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków oraz brak podstaw do wykluczenia a także do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny. W tym samym dniu wysłałem dwa pisma. Jedno dotyczyło złożenia dokumentów, a drugie wyjaśnienia ceny. Wykonawca odpowiedział, że nie doszacował części robót, zaś drugie pismo pozostawił bez odpowiedzi tzn. nie złożył żadnych dokumentów, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw do wykluczenia. Poinformowałem go o zatrzymaniu wadium. Czy postąpiłem prawidłowo?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wolno mi jest, na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, skorygować omyłki również w dokumentach składanych na wezwanie zamawiającego, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób zamieścić JEDZ na stronie internetowej zamawiającego? Czy trzeba to zrobić w wersji edytowalnej w formacie Word, załączając przy tym instrukcję jego wypełnienia, czy należy skorzystać z systemu ESPD i podać na stronie link do jego uzupełnienia przez wykonawcę? Czy w przypadku braku jakichś danych lub podania błędnych informacji w JEDZ, trzeba wezwać wykonawcę do uzupełnienia całego dokumentu czy tylko tej strony, na której brakuje danych lub informacje są błędne?

czytaj więcej »

Pytanie: W postępowaniu na dostawę sprzętu medycznego wykonawca nie podpisał formularza cenowego. Znajduje się na nim tylko imienna pieczątka osoby upoważnionej do reprezentowania firmy w postępowaniu. Oferta zawiera spis treści, który wymienia wszystkie jej załączniki w tym formularz cenowy (spis treści jest podpisany). Kolejne strony oferty to formularz ofertowy, na którym również widnieje podpis oraz imienna pieczątka. Formularz ofertowy (w którym znajduje się zapis „załącznikami do niniejszej oferty są: m.in. formularz cenowy”) nie zawiera jednak istotnego elementu oferty, jakim jest cena. Czy powinnam odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: Warunkiem udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej lub finansowej jest to, by wykonawca posiadał środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości minimum 1 mln zł. W celu potwierdzenia spełniania tego wymogu mamy przedłożyć informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych przez nas środków finansowych lub zdolność kredytową, w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Termin składania ofert upływa 22 listopada 2017 r. Czy jeśli dostarczymy zaświadczenie z banku, że posiadamy środki finansowe na koncie po 22 listopada 2017 r., to będzie ono zgodne z treścią § 2 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie dokumentów?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można przesunąć termin realizacji robót budowlanych (bezpośrednio po podpisaniu umowy) o 10 miesięcy ze względu na warunki atmosferyczne ?

czytaj więcej »

Pytanie: Wybrany w postępowaniu wykonawca został już dwa razy wezwany do zawarcia umowy. Odpowiedział, że nie może podpisać kontraktu w wyznaczonym terminie, bo wykonuje  inne priorytetowe zadania. Zadeklarował jednak chęć oraz wolę realizacji zamówienia i wyznaczył swój termin podpisania umowy. Kolejna w rankingu oferta jest dużo droższa i zamawiający nie dysponuje środkami, aby móc zawrzeć umowę z drugim wykonawcą. Upłynął przy tym pierwotny termin związania ofertą. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić zamawiający? Czy należy unieważnić postępowanie w zakresie tego zadania, ogłosić ponownie przetarg i zatrzymać wykonawcy wadium? A może należy pozytywnie ustosunkować się do prośby wykonawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę na realizację remontów 5 ulic. Zamówienie nie było podzielone na części a w kontrakcie ustalono termin realizacji dla całego zamówienia. Aktualnie mimo upływu terminu wykonawca nie wykonał remontów 2 ulic. Czy możliwe jest zawarcie aneksu z wyszczególnieniem, że termin realizacji przedłuża się na te 2 niewykonane ulice, czy aneks powinien przedłużać termin realizacji całej umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Przedmiotem zamówienia są roboty remontowo-budowlane w oddziale dziecięcym  szpitala. Obejmą roboty instalacyjne c.o., wod.-kan., gazów medycznych itp. i będą wykonywane przy ciągłości pracy oddziału. Czy zamawiający może w tym przypadku wymagać od wykonawców co najmniej 3 zrealizowanych robót budowlanych, ale w obiektach służby zdrowia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zamawiający przeprowadził 2 przetargi nieograniczone. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, ponieważ nie wpłynęły żadne oferty. Drugie również, gdyż zamawiający odrzucił jedną ofertę ze względu na jej niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a cena drugiej przekraczała jego budżet.  Podstawą unieważnienia był art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Czy zamawiający może aktualnie udzielić zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp?

czytaj więcej »

Pytanie: W przetargu nieograniczonym korzystamy z procedury odwróconej. Co należy sprawdzać w ofertach, które są na drugim i dalszych miejscach w rankingu? Czy trzeba czekać, aż wykonawcy, którzy je złożyli, przedstawią oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej?

czytaj więcej »

Wadium składane wraz z ofertą, jak i każde kolejne wadium, lub jego przedłużenie wymagają takiej samej formy, zarówno gdy dotyczy to wniesienia w pieniądzu, jak i innych przewidzianych ustawą Pzp.Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 sierpnia 2017 r., sygn. akt KIO 1634/17

czytaj więcej »

Dopuszcza się zatem możliwość polegania na potencjale podmiotów trzecich - z zastrzeżeniem jednak, że w robotach budowlanych i usługach - poleganie na potencjale podmiotów trzecich musi być realne, a wykonawca nie może celem wykazania spełnienia warunków udziału - wyłącznie formalnie na potrzeby konkretnego postępowania - powoływać się na potencjał podmiotów trzecich, bez rzeczywistego zaangażowanie tego podmiotu w realizację zamówienia.

czytaj więcej »

Przekazanie informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej jest zwieńczeniem wysiłku zamawiającego, zmierzającego do wyłonienia wykonawcy zdolnego do należytego wykonania zamówienia. Po wszystkich problemach, z jakimi trzeba było sobie poradzić na etapie przygotowania postępowania, mnóstwie pracy od ogłoszenia postępowania do składania ofert i wreszcie po badaniu i ocenie złożonych ofert nadchodzi czas, by poinformować o wyniku ciężkiej pracy zamawiającego. Poniżej na podstawie wyroków Krajowej Izby Odwoławczej opiszemy, jak po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Pzp uległ zmianie sposób informacji, które należy przekazać wykonawcom w zakresie punktacji przyznanej w ramach pozacenowych kryteriów oceny.  

czytaj więcej »