WYDANIE ONLINE

Krajowy ustawodawca odstąpił od odrębnego od przepisów unijnych uregulowania katalogu usług społecznych. Co za tym idzie nie odnajdziemy katalogu usług społecznych w żadnym z aktów wykonawczych do ustawy Pzp. Aby zapoznać się z rodzajem usług objętych przepisami ustawy Pzp należy sięgnąć do dyrektyw.

czytaj więcej »

Pytanie Czy w zamówieniu na wykonanie robót budowlanych można wprowadzić kryterium pozacenowe dotyczące samodzielności wykonania przedmiotu zamówienia, np.: samodzielne wykonanie zamówienia – 5 pkt, wykonanie z udziałem podwykonawcy – 0 pkt?

czytaj więcej »

 Pytanie Nasza jednostka w ciągu 10 godzin od otrzymania alarmu, jest zmuszona ogłosić i  sfinalizować procedurę dotyczącą zorganizowania usługi w zakresie transportu lotniczego ciężkiej, specjalistycznej grupy ratunkowej na misję, za granice kraju. Nie mamy do dyspozycji optymalnego wariantu statku powietrznego w Siłach Zbrojnych RP i dlatego do tej pory korzystaliśmy z usług firm charterujących samoloty. W jaki sposób przeprowadzić przetarg, aby w sytuacji alarmowej jak najszybciej zorganizować transport lotniczy, jeśli nigdy nie wiadomo, kiedy i jaki dystans musi pokonać maszyna (klęski mogą wystąpić w różnych rejonach)? Obecnie UE po zakończeniu misji dofinansowuje taką procedurę w 85%. Czy zawarcie umowy na szybką realizację zamówienia z jednym przewoźnikiem jest dla nas jedyną możliwością? W jaki sposób, zgodnie z zasadami realizowania zamówień przez placówki państwowe, można uprawnić cały proces?

czytaj więcej »

Pytanie Czy w świetle znowelizowanych w zeszłym roku przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w przetargu na roboty budowlane oprócz oświadczeń i kosztorysu ofertowego wymaga się od wykonawców zaakceptowania wzoru umowy i jego dołączenia do oferty?

czytaj więcej »

Pytanie Wykonawca przesłał zamawiającemu wzór gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy. Zawiera ona następujące zapisy: „Gwarant działając na zlecenie Zobowiązanego, zapłaci nieodwołalnie i bezwarunkowo na rzecz Beneficjenta kwotę ………….. W przypadku zgłoszenia roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez Zobowiązującego robót objętych umową, wezwanie do zapłaty musi zawierać oświadczenie Beneficjenta, że zapłacenie żądanej kwoty stało się wymagalne, tj. Zobowiązany nie wykonał lub nienależycie wykonał roboty objęte umową oraz pomimo skierowania do niego przez beneficjenta pisemnego wezwania zawierającego rodzaj uchybień oraz termin ich usunięcia nie wywiązał się z tego zobowiązania. Do wezwania zapłaty winny być dołączone następujące dokumenty: kopia wezwania skierowanego do zobowiązanego wraz z dowodem nadania oraz szczegółową specyfikacją niewykonania lub nienależytego wykonania robót objętych umową ….”.Wątpliwości zamawiającego budzą zapisy dotyczące dokumentów, które należy załączyć do wezwania do zapłaty a w szczególności załączenia kopii pisemnego wezwania beneficjenta do usunięcia uchybień skierowane do zobowiązanego.

czytaj więcej »

Pytanie Czy zamawiający korzystający z procedury odwróconej powinien wezwać wszystkich wykonawców do przedłożenia oświadczeń o przynależności do grupy kapitałowej już na I etapie przetargu? Czy jeśli wykonawca nie złoży go w terminie 3 dni od dnia publikacji informacji z otwarcia ofert i dodatkowo na wezwanie zamawiającego również tego nie zrobi, to powinien zostać wykluczony z postępowania na podstawie art. 24 ust. 12 ustawy Pzp na I etapie postępowania?

czytaj więcej »

 Pytanie W procedurze odwróconej oceniamy dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Przetarg dotyczy montażu paneli fotowoltaicznych. Zamawiający wymagał złożenia na wezwanie opisu zaoferowanych paneli.W procedurze odwróconej zamawiający bada na początku, czy oferty nie podlegają odrzuceniu. Następnie – jeśli dana oferta jest na najwyższym miejscu w rankingu zgodnie z przyjętym kryterium oceny ofert – wzywa wykonawcę do przedłożenia wymaganych dokumentów.Jak zamawiający ma ocenić zgodność zaoferowanych paneli ze swoimi wymaganiami a tym samym stwierdzić, czy oferta nie podlega odrzuceniu, skoro na etapie złożenia oferty nie może żądać opisu? W jakim stopniu w procedurze odwróconej zamawiający ma badać ofertępod kątem konieczności jej odrzucenia? Jak ma się do tego obowiązek stwierdzenia zgodności oferty z siwz? Czy „opis” może być żądany do złożenia wraz z ofertą?

czytaj więcej »

 Pytanie Czy można zaznaczyć w siwz, że wykonawca na etapie składania ofert nie musi wypełniać w JEDZ wykazu robót budowlanych, dostaw bądź usług, o którym mowa w części IV Sekcja C pkt 1a i 1b, bo taki wykaz jest dokumentem na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu (w zakresie wiedzy i doświadczenia) i zgodnie z ustawą Pzp jest wymagany  na późniejszym etapie badania i oceny ofert od tego wykonawcy, którego oferta będzie najwyżej oceniona?

czytaj więcej »

 Pytanie           Prowadzimy postępowanie w progach krajowych w procedurze odwróconej. Zamawiający wyłonił najkorzystniejszą ofertę w pierwotnym terminie związania ofertą. Niestety wybrany podmiot odstąpił od podpisania umowy. Wykonawcy biorący udział w postępowaniu wyrazili zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą o kolejne 60 dni. Jakie kroki w takiej sytuacji powinien podjąć zamawiający? Czy można dokonać ponownego wyboru spośród pozostałych ofert? Czy formalnie zamawiający informuje o drugim wyborze wszystkich wykonawców? Czy podstawą do działania będzie tutaj art. 94 ust. 3 ustawy Pzp? Jeśli tak, to czy czynności takiej można dokonać wielokrotnie? 

czytaj więcej »

 Pytanie  Zamawiający wymaga przedstawienia w postępowaniu kosztorysu ofertowego. Proszę o jednoznaczną odpowiedź, jak należy poprawić następujące omyłki w ofertach: błędne zaokrąglenie – zamawiający żądał ułożenia krawężnika długości 33,55 mb a wykonawca w ofercie przedstawił w tej pozycji wartość 33,555 mb. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp czy potraktować błąd jako oczywistą omyłkę rachunkową (art. 87 ust. 2 pkt 2)?; inny obmiar – zamawiający przewidział w pozycji, o której mowa wyżej, obmiar 1000 mb, a wykonawca zaproponował 700 mb; błędnie określona jednostka (metry kwadratowe zamiast bieżących); nieprzemnożenie danej wartości – zamawiający wymagał w kosztorysie zastosowania krotności pewnej pozycji a wykonawca nie dokonał obliczeń.

czytaj więcej »

Właściwe umocowanie do podejmowania czynności prawnych to jeden z najważniejszych aspektów w procedurze udzielenia zamówienia publicznego. Bez niego niemożliwe jest bowiem przyjęcie wniosku o dopuszczenie do udziału bądź oferty, która stanowi podstawę do zawarcia umowy. Z uwagi na swój cywilnoprawny charakter dokument ten może przysparzać problemów interpretacyjnych osobom zajmującym się na co dzień problematyką udzielania zamówień. W poniższym artykule porządkujemy materię odnoszącą się do pełnomocnictwa i wyjaśniamy jego najważniejsze elementy.

czytaj więcej »

 Pytanie Dostępne są dwie wersje formularza jednolitego europejskiego formularza zamówienia (JEDZ) – jedna jako załącznik do rozporządzenia wykonawczego komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r., druga w wersji eESDP. Ich treść się różni. W sytuacji gdy zamawiający w prowadzonym postępowaniu wskaże wykonawcom możliwość skorzystania z obu wersji, może mieć problem z oceną tych oświadczeń.Czy wolno wobec tego narzucić oferentom w procedurze przetargowej tylko jedną z wersji, wskazując np. jako załącznik do specyfikacji tę edytowalną z rozporządzenia Komisji Europejskiej, nie podając jednocześnie linku do eESDP?Co zrobić, w sytuacji gdy wykonawca nie zastosuje się do tego postanowienia i sporządzi jednolity europejski dokument zamówienia w niewłaściwej wersji?

czytaj więcej »