WYDANIE ONLINE

Zamawiający jest zobowiązany badać cenę wykonawcy. W związku z tym zamawiający musi sprawdzić czy cena za opcjonalną część zamówienia nie została celowo zaniżona. Będzie to możliwe jedynie, gdy wykonawca był zobowiązany wyszczególniać oddzielnie cenę za zamówienie podstawowe oraz cenę za wykonanie zamówienia w ramach prawa opcji.

czytaj więcej »

Znowelizowane przepisy ustawy Pzp funkcjonują już ponad 6 miesięcy. Czas więc na pierwsze resume. Specjalnie dla naszych czytelników omawiamy 4 poważne problemy, z którymi przyszło już zmierzyć się uczestnikom rynku zamówień publicznych. Poruszamy kwestie niezwykle istotne w szczególności w postępowaniach przekraczających progi unijne oraz współfinansowanych ze środków europejskich. Sprawdź, z czym możesz się spotkać.

czytaj więcej »

Pytanie:Przygotowuję przetarg nieograniczony na dostawę samochodów. Proszę o informację, czy zgodnie z rozporządzeniem z 10 maja 2011 r. w sprawie innych niż cena obowiązkowych kryteriów oceny ofert (...) mogę w SIWZ powołać się tylko na normę emisji spalin EURO 6 czy muszę szczegółowo opisać emisję zanieczyszczeń: tlenków azotu, cząstek stałych i węglowodorów w g/km? Czy mogę część czynników opisanych w paragrafie 3  tj. zużycie energii, emisja dwutlenku węgla, emisja zanieczyszczeń opisać w OPZ, a część wskazać jako kryteria oceny ofert np. jako kryterium oceny ofert przyjąć zużycie energii a resztę opisać w OPZ?Odpowiedź:W prowadzonym postępowaniu na zakup pojazdów samochodowych objętych rozporządzeniem w sprawie innych niż cena obowiązkowych kryteriów oceny ofert (...) zamawiającemu pozostawiona została „swoboda” co do sposobu uwzględnienia czynników środowiskowych określonych w przywołanym rozporządzeniu. Bez względu jednak na sposób realizacji przepisów rozporządzenia zamawiający ma obowiązek uwzględnić wszystkie czynniki wymienione w rozporządzeniu tj. zużycie energii, emisje: dwutlenku węgla (CO2), tlenków azotu, cząstek stałych oraz węglowodorów.

czytaj więcej »

Pytanie:Czy zamawiający ma obowiązek zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych w przypadku zamówienia prowadzonego w trybie art. 138o ustawy Pzp, jeśli wartość nie przekracza kwoty 750 000 euro? Czy postanowienia art. 29 ust. 3a ustawy Pzp mają zastosowanie do trybu wolnej ręki? Artykuł 29 ust. 3a ustawy Pzp koreluje z art. 36 ust. 1 pkt 8a ustawy Pzp. Do trybu wolnej ręki nie stosuje się art. 36 ust 1-3 ustawy Pzp.Odpowiedź:W przypadku udzielania zamówienia na usługi społeczne o wartości mniejszej niż 750 000 euro na podstawie art. 138o ustawy Pzp zamawiający nie zamieszcza ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.

czytaj więcej »

Pytanie:Bardzo proszę o pomoc w podjęciu decyzji, dotyczącej szacowania na roboty budowlane. W 2017 r. zamierzamy przeprowadzić adaptację pomieszczeń na potrzeby biblioteki w dwóch budynkach znajdujących się w różnych miejscowościach. Zakres robót jest tożsamy. Dodatkowo zamierzamy remontować łazienki w innym obiekcie położonym w trzeciej miejscowości. Czy szacujemy razem wszystkie roboty?Odpowiedź:Jeżeli zamawiający dokonuje remontów różnych obiektów budowlanych, przy czym na remonty te składają się różne rodzaje robót budowlanych (np. malowanie, kładzenie wykładzin, drobne roboty budowlane i instalacyjne) to nawet gdy niektóre rodzaje robót powtarzają się w niektórych obiektach, wartością zamówienia jest co do zasady wartość robót wykonywanych w obrębie jednego budynku. Dopiero całość prac składających się na roboty budowlane wykonywane w ramach jednego budynku można określić jako jedno spójne zamierzenie gospodarcze.

czytaj więcej »

Pytanie:Mam pytanie dotyczące oświadczenia o przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej. Zastosowałam procedurę odwróconą do zamówienia publicznego w progach unijnych. Czy w przypadku braku złożenia takiego oświadczenia w terminie 3 dninależy wezwać oferenta do uzupełniania czy w procedurze odwróconej nie ma takiej potrzeby? Nadmieniam, iż zamawiający wymagał wniesienia wadium.Odpowiedź:Zamawiający powinien dokonać co do zasady weryfikacji wykonawcy pod względem przynależności do tej samej grupy kapitałowej z innym wykonawcą lub wykonawcami ubiegającymi się o to samo zamówienie (jego część). Jest to bowiem jedna z obligatoryjnych przesłanek oceny podmiotowej wykonawców w postępowaniu tj. odnosząca się do braku podstaw do wykluczenia z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 23 ustawy Pzp.

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie dokumenty  należy złożyć na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia z tytułu art 24 ust. 1 pkt 15? Odpowiedź: W przypadku przesłanki wykluczenia z art. 24 ust. 1 pkt 15 ustawy Pzp należy oprzeć badanie sytuacji wykonawcy, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą o oświadczenie, o którym mowa w § 5 pkt 5 Rozporządzenia, a zatem o oświadczenie własne wykonawcy.

czytaj więcej »

Pytanie:Planuję ogłosić przetarg na dostawę pojazdów wraz z ich ubezpieczeniem (w dwóch częściach osobno zakup samochodów, osobno ich ubezpieczenie). Obecną naszą flotę pojazdów ubezpieczam u naszego brokera na podstawie zapytania ofertowego do 30.000 euro. Czy zakup nowych pojazdów wraz z ich ubezpieczeniem należy szacować łącznie z usługą ubezpieczenia pozostałej floty pojazdów? Czy są to odrębne zamówienia?Odpowiedź:Opierając się na wciąż aktualnej interpretacji Prezesa UZP, dostępnej na stornie internetowej Urzędu, w zakresie ustalenia, kiedy mamy do czynienia z jednym a kiedy z odrębnymi zamówieniami, uznać należy, że przedstawione w pytaniu zamówienia można potraktować odrębnie.

czytaj więcej »

Przepis art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp składa się z dwóch dyspozycji, które muszą zaistnieć jednocześnie, aby postępowanie podlegało unieważnieniu. Pierwszą dyspozycję przepisu stanowi okoliczność, iż postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą. Natomiast drugą wymaganą okolicznością do unieważnienia postępowania jest to, iż umowa zawarta w takich okolicznościach będzie podlegała unieważnieniu Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 maja 2015 r., sygn. akt KIO 994/15

czytaj więcej »